Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pexels from Pixabay Kako se riješiti nakupljanja vlage i vode u hladnjaku?

Kako se riješiti nakupljanja vlage i vode u hladnjaku?

Donosimo nekoliko savjeta

Nakupljanje vlage ili vode u hladnjaku čest je problem u kućanstvima koji može dovesti do stvaranja neugodnih mirisa, plijesni i kvarenja hrane. Iako hladnjaci imaju sustav za odvod kondenzata, do problema dolazi kada nešto ometa njegov rad. 

Evo što možete učiniti kako biste spriječili i uklonili višak vlage u hladnjaku.

1. Provjerite odvodni otvor

U većini hladnjaka nalazi se mali otvor (najčešće na stražnjoj stijenci) koji služi za odvod kondenzirane vode u posudu iznad motora, gdje isparava. Taj se otvor lako začepi ostacima hrane, mrvicama ili ledom.

Rješenje:

Koristite tanku žicu, čačkalicu ili specijalnu četkicu (koja dolazi uz neke modele) kako biste očistili otvor. Ako je voda već počela curiti na dno hladnjaka, pažljivo je obrišite i ponovite čišćenje otvora.

2. Provjerite brtve na vratima

Dotrajale ili oštećene gumene brtve mogu propuštati topao zrak u unutrašnjost hladnjaka, što uzrokuje pojačano stvaranje kondenzacije.

Rješenje:

Pregledajte brtve – ako su popucale, odvojene od vrata ili ne prianjaju dobro, potrebno ih je zamijeniti. Redovito ih čistite blagom otopinom sapunice kako bi ostale fleksibilne i učinkovite.

3. Ne stavljajte toplu hranu u hladnjak

Topla hrana ispušta vlagu, što dodatno opterećuje sustav hlađenja i dovodi do stvaranja kondenzacije na policama i zidovima hladnjaka.

Rješenje:

Prije spremanja, pričekajte da se jelo ohladi na sobnu temperaturu. Time čuvate i energetsku učinkovitost uređaja.

4. Nemojte prenatrpavati hladnjak

Zagušenost hladnjaka otežava cirkulaciju zraka, što također može uzrokovati nakupljanje vlage, posebno na stražnjem zidu.

Rješenje:

Organizirajte namirnice tako da zrak može slobodno cirkulirati. Ostavite barem nekoliko centimetara prostora oko ventilacijskih otvora.

5. Redovito čistite hladnjak

Nečistoće, ostaci hrane i prosuti tekućine mogu povećati vlagu u hladnjaku i zaštopati odvod kondenzata.

Rješenje:

Barem jednom mjesečno temeljito očistite unutrašnjost hladnjaka. Koristite blag sapun ili mješavinu octa i vode za dezinfekciju i uklanjanje mirisa.

6. Provjerite temperaturu

Ako je hladnjak postavljen na prenisku temperaturu, voda može kondenzirati brže nego što se može odvoditi.

Rješenje:

Optimalna temperatura za hladnjak je između 3 i 5 °C. Za zamrzivač -18 °C. Koristite termometar kako biste provjerili stvarnu temperaturu, osobito ako vaš uređaj nema digitalni prikaz.

Višak vode u hladnjaku najčešće nije ozbiljan kvar, ali ako se redovito ponavlja unatoč gore navedenim mjerama, moguće je da je u pitanju kvar na odvodnom sustavu, termostatu ili sustavu odmrzavanja. U tom slučaju preporučuje se kontaktiranje servisera. Redovitim održavanjem i pažljivim korištenjem možete izbjeći neugodnosti i produžiti vijek trajanja uređaja.

Vaša reakcija na temu