U zvjezdarnici udruge Zvjezdano selo Mosor (ZSM) u Gornjem Sitnom je u vremenu od 7. do 11. srpnja održana prva ovogodišnja Ljetna škola tehničkih aktivnosti za učenike osnovnih škola. ZSM organizira škole tehničkih aktivnosti već skoro četvrt stoljeća. U tom je vremenu te učeničke kampove tijekom školskih praznika pohađalo ukupno blizu 2200 polaznika osnovnih i srednjih škola. U radu ove Ljetne škole je sudjelovalo 17 učenika osnovnih škola iz RH. Za njih je u tome razdoblju priređeno sedam raznovrsnih radionica.
Prije prve radionice, polaznike je pozdravio njihov domaćin i voditelj ove Ljetne škole Tomislav Nikolić, tajnik Zvjezdanog sela Mosor. S nekoliko prigodnih riječi su im se potom obratili i predsjednik Zajednice tehničke kulture grada Splita Martin Olujić, viši savjetnik-specijalist Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Splitsko-dalmatinske županije Goran Kursar, te viša savjetnica pri Odsjeku za odgoj, obrazovanje, znanost i tehničku kulturu Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Splita Maja Kaštelančić. Gđa. Kaštelančić je potom i otvorila ovu Ljetnu školu tehničkih aktivnosti.
Popodne prvog dana Ljetne škole je na rasporedu bila astronomska radionica. Vodio ju je astronom-animator ZSM-a Zoran Knez, a u sklopu nje su polaznici upoznati s korištenjem jednog planetarijskog programa za računalo. Polaznici su naučili simulirati izgled neba u zadano vrijeme i za zadano mjesto na Zemlji i drugim planetima.
U utorak prijepodne je održana radionica maketarstva, koju je vodio Edo Modun, predsjednik splitskog Maketarsko-modelarskog kluba 'Danijel Vuković'. Radionica je održana u sklopu 'Ljetnih radionica' koje provodi MMK DK. Polaznici su se upoznali s raznim tehnikama i vještinama koje su potrebne u maketarstvu, ali su dobrodošle i u drugim situacijama, te su iste odmah primijenili u izradi dviju jednostavnih maketa. Većina polaznika je zatražila i dobila još dvije malo složenije makete, za izradu kod kuće.
Istoga dana popodne, na programu je bila radionica radioamaterizima. Radionicu je vodio Luka Štrbac, mladi član splitskog Radio kluba Marjan. U radionici je bilo riječi o radiogoniometriji, pa su spomenuta svjetska natjecanja u Hrvatskoj, kao i mnogobrojna natjecanja na lokalnoj razini. Bilo je riječi i o osnovnim pojmovima iz elektrotehnike, demonstrirano je postavljanje i rad UKV postaje, protumačene su vrste antena i način njihove izrade, spomenut je i CroCube, prvi hrvatski satelit, a na koncu je naprvaljena i radioamaterska veza! Polaznicima je pokazano i kako se ista logira u sustav.
Cijela srijeda je pripala radionici robotike koju je vodio Igor Radanović, predsjednik Društva pedagoga tehničke kulture Split. Djeca su upoznata s osnovama robotike, vrstama i karakteristikama robota i osnovama programiranja. U sklopu radionice, polaznici su načinili i atuomatizirani model prometnog raskrižja.
U četvrtak prijepodne, provedena je radionica blokovskog programiranja. Radionicu je vodila Josipa Šimunović, nastavnica informatike u splitskoj Elektrotehničkoj školi. Cilj radionice je bio upoznati učenike s osnovama programiranja na zabavan i interaktivan način. Kroz radionicu, djeca su naučila kako koristiti vizualne blokove za kodiranje te su korak po korak kreirala vlastitu funkcionalnu igricu. Radionica je prošla u veselom i motivirajućem okruženju, a učenici su pokazali veliki interes i kreativnost u stvaranju svojih igara. Kroz ovaj projekt, cilj je bio ne samo naučiti osnove programiranja, već i potaknuti djecu na razvoj logičkog razmišljanja i rješavanje problema.
Toga dana popodne je održana i radionica modeliranja 3D olovkom, koju je vodila Lucija Andrea Skočić, stručna suradnica Zajednice tehničke kulture grada Splita. U okviru radionice, polaznici su svladali uporabu 3D olovke i pritom izradili modele Spužva Boba Skockanoga, cvijeća, leptira, Eiffelovog tornja, vrtuljka, planeta, teleskopa, puzzla, automobila, dupina, naočala, panda, rakete, zeca, bora...
Posljednjeg dana Ljetne škole, održana je radionica graditeljstva. Vodila ju je Alenka Šimić, učiteljica tehničke kulture i informatike u OŠ kneza Branimira u Donjem Muću. Učenici su izrađivali makete obiteljske kuće i zgrade, služeći se različitim materijalima: kartonom, kapa pločom, balzom, umjetnom travom i dekorativnim pijeskom. Osnovna maketa je bila svima zadana sastavim i radioničkim crtežima, radnom listom i operacijskom listom, a nadogradnje – poput ograde, bazena, ceste i sl. – djeca su izrađivala samostalno, prema vlastitim idejama. Učenici su naučili osnovne pojmove u tehničkom crtanju, norme, vrste tehničkih crteža, vrste crta, redoslijed radnih operacija, mjere zaštite na radu i što je najvažnije, međusobnu suradnju i toleranciju.
Pored svega toga, za polaznike Ljetne škole su u večernjim satima održavana i predavanja iz astronomije, promatranja nebeskih tijela teleskopom i upoznavanje sa zvjezdanim nebom s terase zvjezdarnice. U neobično prohladnim ljetnim večerima, učenici su dobili priliku kroz teleskop baciti pogled na skoro puni Mjesec i dva objekta dalekog svemira: zvjezdano jato M13 i planetarnu maglicu M27. Usto su, za dnevnog promatranja, teleskopom viđeni i planet Venera i pjege na Suncu. I za taj astronomski dio programa Ljetne škole je bio zadužen astronom-animator Udruge Zoran Knez.
I ovu Ljetnu školu tehničkih aktivnosti u ZSM-u je organizirao i njen rad u potpunosti koordinirao tajnik Udruge Tomislav Nikolić. Ovog ljeta je na rasporedu još jedna ovakva Škola tehničkih aktivnosti, koja treba biti održana u vremenu od 28. srpnja do 1. kolovoza.