Healthtech Adria Meetupnastavlja okupljati istraživače, poduzetnike i stručnjake kako bi zajedno otvarali ključna pitanja razvoja zdravstvenih inovacija – od komercijalizacije znanstvenih otkrića do suradnje s industrijom i investitorima. Kroz redovita okupljanja navedenih dionika, Meetup potiče dijalog i umrežavanje unutar rastuće healthtech zajednice.
Šesto izdanje Healthtech Adria Meetupa, održano 10. srpnja 2025. u Centru za kliničke vještine u Splitu, organizirali su NetHub i Medicinski fakultet u Splitu, a bilo je posvećeno temi: Kako rizični kapital ubrzava put od znanstvenog otkrića do zdravstvene primjene?
Događaj je otvorila Mihaela Petrić iz NetHuba, istaknuvši kako rastući interes za ovakva okupljanja pokazuje da znanstvena i inovacijska zajednica sve ozbiljnije promišlja o tržišnoj primjeni svojih rješenja.
Šesto izdanje Meetupa posvećeno je pitanjima koja najviše zanimaju inovatore u zdravstvu – što investitori traže, kada se uključuju u projekte i kako izgleda dobra priprema za prvi pitch.
Gost predavač Karlo Kukec, pridruženi partner u fondu Vesna Capital, podijelio je svoja iskustva iz rada sa startupima i inovacijskim ekosustavima. Tijekom višegodišnjeg vođenja Tehnološkog parka Varaždin provodio je brojne programe za jačanje poduzetništva, uključujući više od 40 EU projekata usmjerenih na podršku timovima u ranoj fazi razvoja inovacija.
podijelio je svoja iskustva iz rada sa startupima i inovacijskim ekosustavima. Tijekom višegodišnjeg vođenja Tehnološkog parka Varaždin provodio je brojne programe za jačanje poduzetništva, uključujući više od 40 EU projekata usmjerenih na podršku timovima u ranoj fazi razvoja inovacija.
U svom predavanju, Karlo Kukec predstavio je Vesna Capital, prvi deep tech fond u srednjoj i istočnoj Europi koji integrira komponentu transfera tehnologije. Fond je osnovan s ciljem povezivanja znanstvenih otkrića s tržištem, s fokusom na projekte koji nastaju unutar sveučilišta i istraživačkih institucija u Hrvatskoj i Sloveniji.
Ukupne vrijednosti od 50 milijuna eura, Vesna Capital ulaže u rane faze razvoja inovacija (TRL 3 i više), s prosječnim ulaganjem od 50 tisuća eura. Poseban naglasak stavlja se na validaciju tehnologije i razvoj održivog poslovnog modela, dok timovi koji dolaze iz akademskog okruženja dobivaju pristup stručnoj podršci, mentorstvu i širokojinvestitorskoj mreži.
Karlo je naglasio da je deep techspecifičan po tome što objedinjuje znanstvenu podlogu, inženjerski pristup i dizajnersko razmišljanje, čime se stvara dugoročna konkurentska prednost. Isto tako, unatoč brojnim potencijalima, čak 95 % europskih patenata nikad ne dođe do tržišta – što, prema njegovim riječima, predstavlja neiskorištenu priliku za cijeli inovacijski ekosustav.
Vesna Capital kroz partnerstva sa znanstvenim organizacijama, sveučilištima i tehnološkim parkovima gradi most između laboratorija i tržišta. Investicijski kriteriji uključuju jasno definirane financijske projekcije, skalabilan poslovni model, relevantan tržišni problem i predan tim spreman na iteraciju i suradnju.
Planirana Q&A sesija, koja je inicijalno zamišljena kao razgovor između Marka Mimice iz NetHuba i Karla Kukeca, ubrzo je prerasla u otvorenu i vrlo interaktivnu diskusiju u koju se uključila gotovo cijela publika. Pitanja su pristizala kontinuirano, pokrivajući širok raspon tema, od procesa donošenja investicijskih odluka i vrijednosti intelektualnog vlasništva, do konkretnih izazova koje znanstveni timovi imaju u ranoj fazi razvoja.
rocesa donošenja investicijskih odluka i vrijednosti intelektualnog vlasništva, do konkretnih izazova koje znanstveni timovi imaju u ranoj fazi razvoja.
Posebno zanimanje izazvale su teme poput važnosti kliničke, tržišne i regulatorne validacije, očekivanja investitora pri prvom pitchu, kao i granice između podrške startupima i njihove prevelike ovisnosti o grantovima. Raspravljalo se i o ulozi sveučilišta u pripremi istraživača za tržište te o tome kada i kako investitori odlučuju ući u projekt.
Tijekom razgovora postalo je jasno da su financijska održivost i validacija ključni temelji za uspješan ulazak u investicijski ciklus. Ipak, presudan faktor ostaje autentičan i angažiran tim koji ima sposobnost slušanja, prilagodbe i strateškog razmišljanja.
Meetup je poslužio i kao idealna uvertira za nadolazeću Healthtech Adria konferenciju, koja se održava 2. i 3. listopada u Splitu. Konferencija ponovno okuplja inovatore, poduzetnike, investitore i znanstvenike iz cijele Europe i donosi još bogatiji program s brojnim prilikama za umrežavanje, pitching natjecanje startupa, kao i brojna inspirativna predavanja i panel rasprave.
Rezervirajte svoje mjesto već danas putem Entrio platforme: https://www.entrio.hr/event/healthtech-adria-conference-2025-24010
Nakon završetka službenog dijela Meetupa, sudionici su druženje nastavili u opuštenoj atmosferi uz catering i razmjenu kontakata.