Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press KAŠTEL VITTURI Predstavljanje knjige 'Dnevnik djeda Ivana' autora Ivana Petra Careva
Kultura Piše: Dalmatinski portal

KAŠTEL VITTURI Predstavljanje knjige 'Dnevnik djeda Ivana' autora Ivana Petra Careva

U srijedu, 11. prosinca

U srijedu, 11. prosinca, u kaštelu Vitturi u Kaštel Lukšiću bit će predstavljena knjiga 'Dnevnik djeda Ivana' autora, pučkog pripovjedača i zapisivača narodnih običaja Ivana Petra Careva. Knjigu su priredili muzejska savjetnica Sanja Acalija i knjižničar Virgil Jureškin, a javnosti će je predstaviti muzejska savjetnica Ivana Vuković iz Etnografskog muzeja Split.

Predstavljanje organiziraju Muzej grada Kaštela i Društvo za očuvanje kulturne baštine Kaštela Bijaći.

Predstavljanje knjige započinje u 20 sati.

U suradnji Muzeja grada Kaštela i Društva za očuvanje kulturne baštine 'Bijaći' objavljena je još jedna knjiga iz rukopisne građe pučkog pripovjedača Ivana Petra Careva iz Kaštel Gomilice - 'Dnevnik djeda Ivana'.

Zbirka rukopisa Ivana Careva (1880. – 1957.) sadrži privatnu korespodenciju (pisma, dopisnice, podsjetnice, račune...), arhivsku građu, pisanu pučku književnost (narodne pripovijetke, pjesme, zapise običaja, poslovice, narodno liječenje...).

Rukopisna građa Ivana Careva vrlo je specifična tvorevina koja ima prvenstveno kulturno-povijesni značaj. Kao izvorna etnološka i folkloristička građa može biti predmet zanimanja povjesničara, etnologa, folklorista, arheologa...

Iz današnje perspektive gledano, tematiku ovih rukopisa smatramo dijelom nacionalnog kulturnog blaga u sklopu mikro povijesnog istraživanja svakodnevnice jedne lokalne urbane sredine kao što su kaštelanska naselja. Krajem 19. i u 20. stoljeću lokalna je kultura doživjela velike promjene zbog modernizacije i urbanizacije tako da su mnogi stariji elementi tradicijske kulture poput nošnje, običaja, pjesama, plesova trajno nestali, a čiji su zapisi i spomeni dio ovog muzejskog fonda.

Zbirka se čuva u okviru Kulturno-povijesnog odjela Muzeja grada Kaštela.

Vaša reakcija na temu