U srijedu, 4. prosinca 2024. u 11 sati u dvorani Glazbenog odjela na Visokoj asistent Šimun-Čarli Botica održat će predavanje o 'Preobraženoj noći op. 4.' i 'Pierrot Lunaire' povodom 150. obljetnice rođenja autora Arnolda Schönberga.
Predavanje je otvoreno za javnost, a održava se u okviru kolegija 'Povijest glazbe', a uoči koncerta u Hrvatskom domu Split, 9. prosinca 2024. na kojem će se izvesti iste skladbe:
- Verklärte Nacht – Preobražena noć, sekstet za dvije violine, dvije viole i dva violončela
- Pierrot Lunaire (prva izvedba u Splitu) za Sprechgesang, flautu, klarinet, violinu, violu, violončelo i klavir
Nastupaju Martin Draušnik, Antoinette Gojak – violine, Wladimir Kossjanenko, Stipe Marinić – viole, Zita Draušnik, Hana Rabadan – violončela, Marie Lucia Kossjanenko – Sprechgesang, Marko Zupan – flauta i piccolo, Bruno Philipp – klarinet i bas klarinet, Vesna Podrug Kossjanenko – klavir, Aneta Gotovac i Davor Pavić – gluma, Wladimir Kossjanenko – umjetnički voditelj i dirigent.
Zapamćen kao skladatelj koji je raspetljao gordijski čvor prenapregnute, kromatske harmonije kasnog romantizma, dokinuvši klasičnu harmoniju i uvevši dodekafoniju, Arnold Schönberg po nekima je spasilac, a po drugima egzekutor na prekretnici glazbene povijesti. Njegove radikalno nove ideje našle su brojne poklonike, koji su ih interpretirali i na vlastiti način i vlastitom se brzinom zaputili višetračnom autostradom glazbe 20. stoljeća. Iako je era radikalne atonalitetnosti i dodekafonske i serijalne glazbe ostala u 20. stoljeću, na repertoaru su se zadržala mnoga Schönbergova vrijedna, od rane kompozicije za gudački sekstet Preobražena noć, do monodrame Erwartung, igrokaza Pierrot Lunaire, nedovršene opere Mojsije i Aron, do kasnih djela poput kantate Preživjeli iz Varšave i mnogih drugih.
Više detalja potražite na poveznici.