Trinaesta po redu županijska smotra folklora Splitsko-dalmatinske županije održana je u Kaštel Novom, na ljetnoj pozornici na Brcu, ove subote (28.06.2025.) s početkom u 21.00. Smotra je bila dio programa 16. Dana tradicije – Nostalgija koju svake godine organiziraju Grad Kaštela, Turistička zajednica grada Kaštela, udruga Šušur. Ove godine kao i prethodnih godina smotru je organizirao Savez KUD-ova Splitsko-dalmatinske županije uz generalno pokroviteljstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Kao i svake dosadašnje godine, kada je županijska smotra folklora organizirana bila u okviru neke od turističkih ljetnih manifestacija, program je započeo svečanim mimohodom folklornih skupina, ovog puta od Velikog mula u Kaštel Starom, rivom do ljetne pozornice na Brcu, gdje su nastupili prema unaprijed najavljenom redoslijedu. Na pozornici se predstavilo 9 kulturno-umjetničkih društava iz županije te dvije gostujuće skupine iz inozemstva: KUD 'Ante Zaninović', Kaštel Kambelovac, IFS 'Ivan Duknović', Vinišće, FS KD 'Bloke', Nova Vas (Slovenija), KUD 'Dicmo', Dicmo, KUD 'Kvadrilja', Trogir, KUD 'Dikovača', Zmijavci, KUU 'Andrija Matijaš-Pauk', Marina, KUDŽ 'Filip Dević', Split, KUU 'Mosor', Gata, KUD 'Pleter', Dugopolje, KUD 'Karaševska zora', Karaševo (Rumunjska).
Izvođači su publici predstavili pjesme, plesove i običaje svojih krajeva – od krajnjeg zapada (Vinišća i Marine) do krajnjeg istoka (Zmijavaca) naše županije, upoznavši tako brojnu publiku u Kaštel Novom s bogatom folklornom baštinom cijele županije. Tako su na ljetnoj pozornici u Kaštelima izvedeni brojni scenski prikazi zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara, ali i oni koji se nalaze na UNESCO-voj reprezentativnoj listi svjetske nematerijalne baštine (nijemo kolo) ili UNESCO-voj listi nematerijalne baštine svijeta kojoj treba hitna zaštita (ojkanje).
Upravo je to u svom obraćanju, prigodom otvorenja 13. županijske smotre folklora u Kaštelima, apostrofirao gosp. Željko Primorac, pročelnik UO za kulturu, sport i tehničku kulturu SDŽ, rekavši kako uz jezik, istaknuti i vidljivi oblik očuvanja hrvatskog identiteta nosi upravo folklor. Županija splitsko-dalmatinska pruža institucionalnu potporu ovom vidu kulturno-umjetničkog amaterizma vrednujući napore brojnih volontera koji djeluju pri svojim udrugama i u samom Savezu KUD-ova na korist očuvanja lokalne i zavičajne baštine, a samim tim i kulturne baštine cijele županije.
U ime organizacijskog odbora 16. manifestacije 'Nostalgija', te samog Grada Kaštela kao domaćina nazočnima se obratila i direktorica Turističke zajednice Kaštela, Nada Maršić, koja je naglasila kako Grad Kaštela brine o svojoj tradicijskoj baštini, te rado i redovito ugošćuje i županijske smotre folklora, jer, očigledno Kaštelani folklor vole. Osvjedočili su se tome i članovi FS KD 'Bloke' iz Slovenije koji svake godine, svih 16 godina 'Nostalgije' rado 'hodočaste' u Kaštela i predstavljaju se na ljetnoj pozornici u Novom svojom folklornom baštinom. Stoga su i ove godine bili dijelom programa folklorne večeri županijske smotre. Pored Slovenaca, na 13. županijskoj smotri folklora predstavio se i KUD 'Karaševska zora', Hrvata iz Rumunjske, koji borave u Splitsko-dalmatinskoj županiji u okviru višednevne manifestacije 'Dani rumunjskih Hrvata u Splitsko-dalmatinskoj županiji' u organizaciji Hrvatske matice iseljenika, Podružnice Split.
Nakon prezentirane bogate folklorne građe našeg priobalja i dijela Dalmatinske zagore, svim sudionicima su uručene sadnice maslina kako bi taj simbol mira i dugovječnosti ponijeli u svoje lokalne zajednice i posadili ih. Simbolika potrebe obnavljanja života i čuvanja prirodne baštine i nasljeđa kroz poklanjanje sadnica maslina bila je i naglašenija, činjenicom da je iste večeri, dio Kozjaka bio zahvaćen požarom.
Svi folklorni sudionici, nakon zajedničkog druženja na rivi u Starom sa brojnim izlagačima ovogodišnje 'Nostalgije', u dobrom raspoloženju napustili su Kaštela s uvjerenjem kako će i dogodine barem jedna od županijskih smotri biti jednako toplo i prijateljski primljena u ovom gradu bogate tradicije. Nastupe svih skupina na županijskoj smotri folklora, nastavno stručnoj potpori Etnografskog muzeja u Splitu i Hrvatskog sabora kulture, te suradnji sa Udruženjem hrvatskih KUD-ova u Bosni i Hercegovini i Hrvatskom maticom iseljenika, Podružnicom Split, pratilo je tročlano stručno povjerenstvo, koje će donijeti svoje preporuke skupina za odlazak na folklorne smotre i festivale višeg ranga na kojima će predstavljati Splitsko-dalmatinsku županiju. Vedran Vidović, Sanja Ivančić i Franka Kesić, složili su se da je ipak najveća vrijednost smotre još jednom pokazana snaga zajedništva i nastojanja svih lokalnih zajednica u županiji da valoriziraju i čuvaju svoju nematerijalnu folklornu baštinu, te ju s izrazitim ponosom i sviješću o njenoj vrijednosti prenose novim generacijama.