Bivši splitski gradonačelnik Ivica Puljak tijekom predavanja ‘Velike ideje u znanosti’ iznio je zanimljiv zaključak do kojeg je došao baveći se politikom.
‘Nakon što sam se bavio politikom, mogu reći da je fizika jednostavna. Znanosti kao što su ekonomija, pravo, sociologija - iako možda djeluju jednostavnije - puno su kompleksnije od tvrdih znanosti poput fizike, matematike, inženjerstva. Danas imam puno više razumijevanja i uvažavanja prema ljudima koji se bave ovim znanostima’, naveo je Puljak.
Inače, ovo je bilo njegovo prvo javno predavanje otkako je poražen u utrci za drugi mandat na čelu Splita, što je rezultiralo povratkom znanosti. Na Fakultetu elektronike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, gdje je održano, okupili su se brojni Splićani, i to ne samo studenti, već mahom nešto stariji sugrađani kao i politički suradnici Igor Skoko i Damir Barbir te politička suradnica i supruga Marijana Puljak. Po završetku predavanja ispraćen je pljeskom - video koji to prikazuje pogledajte u nastavku.
Dodajmo i kako je kroz gotovo dva i pol sata predavanja prošao kroz neke od najvažnijih ideja koje je znanost donijela. Otvorio je pritom velika pitanja ljudske egzistencije kao što su: kako i kada je nastao svemir, od čega se sastoji sve oko nas, kako je nastao život na Zemlji, jesmo li sami u svemiru, što je svijest i kako je nastala, kakva je budućnost čovječanstva, kako će sve završiti, ima li život uopće smisla...
Ivica Puljak, napomenimo, 1994. diplomirao je elektrotehniku na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu. Godine 1997. magistrirao je fiziku elementarnih čestica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2000. doktorirao je fiziku elementarnih čestica na Sveučilištu Pierre i Marie Curie u Parizu. Po povratku u Hrvatsku nastavio je akademsku karijeru na FESB-u, gdje je radio kao asistent, docent i redoviti profesor u trajnom zvanju do izbora za gradonačelnika 2021. Te kojem se vratio 2025. Njegov znanstveni rad obuhvaća područja fizike Higgsovog bozona, razvoja elektromagnetskih kalorimetara i fotodetektora te fizike visokoenergijskih gama zraka. Valja spomenuti i članstvo u CMS kolaboraciji u CERN-u te MAGIC kolaboraciji.