Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
FOTOGALERIJA Arheološki muzej u Splitu otvorio izložbu o fascinantnoj nekropoli s otoka Korčule

FOTOGALERIJA Arheološki muzej u Splitu otvorio izložbu o fascinantnoj nekropoli s otoka Korčule

Može se pogledati sve do listopada

U četvrtak, 10. srpnja 2025. godine, u prepunom vrtu Arheološkog muzeja u Splitu, svečano je otvorena gostujuća izložba 'Kopila - Grad mrtvih nad poljem života', posvećena jednom od najvažnijih arheoloških otkrića na istočnoj obali Jadrana posljednjih desetljeća.

Publika je tijekom svečanog programa mogla osjetiti svijet Ilira - zajednice koja je prije više od 2000 godina živjela na otoku Korčuli, iznad Blatskog polja, ostavljajući za sobom impresivnu, monumentalnu nekropolu u specifičnom obliku saća kakva se do tada nije poznavala u svijetu arheologije. Kroz brojne, raznorodne artefakte ostavili su nam tragove života, vjerovanja i kulturnih doticaja s helenističkim svijetom. Istraživanja su razotkrila kompleksne slojeve ukopa, među kojima se posebno ističu misteriozne grobnice isključivo djece do treće godine života - izazivajući duboka pitanja o sustavu vjerovanja te zajednice.

Uz to, Kopila je iznjedrila iznimno bogat arheološki materijal - od helenističke keramike u impresivnim količinama do staklenih, jantarnih i metalnih predmeta. Posebnu pažnju posjetitelja privlače artefakti poput keramičke posude s prikazom lovca u lovu na jelena - moguće religijskog značenja koje evocira mitski lov na dušu, staklena pločica s prikazom sirene, mitskog bića koje nije, kako smo danas navikli, pola žena - pola riba, već žena s tijelom ptice, u skladu sa grčkom mitologijom, ali i mnogi drugi.

Autorski tim izložbe čine Anamarija Eterović Borzić, muzejska savjetnica u Muzeju antičkog stakla Zadar, izv. prof. dr. sc. Igor Borzić sa Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru i dr. sc. Dinko Radić, dugogodišnji ravnatelj Centra za kulturu Vela Luka.

Višegodišnjim istraživačkim, znanstvenim i interpretacijskim radom, ovaj trojac je stvorio dojmljiv izložbeni narativ koji povezuje arheološke nalaze s univerzalnim pitanjima identiteta i vjerovanja - nudeći publici ne samo pogled u prošlost, već i priliku za dublje razumijevanje vlastitih korijena i svijeta kojem pripadamo.

Izložba je rezultat partnerske međuinstitucionalne suradnje. Uz Arheološki muzej u Splitu kao institucijom domaćin ove izložbe, partneri su Muzej antičkog stakla u Zadru, Sveučilište u Zadru, Općinu Blato, Centar za kulturu Blato, uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Splita.

U ime institucije domaćina, publiku je pozdravio ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu dr. sc. Ante Jurčević, koji je istaknuo: 'Naš muzej, najstarija muzejska ustanova u Hrvatskoj, više od 200 godina čuva, istražuje i interpretira bogatu baštinu ovih prostora. Upravo zbog tog kontinuiteta, odgovornosti i predanosti proizlazi i ova izložba kojom želimo predstaviti jedno od najvažnijih arheoloških otkrića u posljednjih nekoliko desetljeća u Hrvatskoj - nekropolu Kopila na otoku Korčuli'.

Autori izložbe, izv. prof. dr. sc. Igor Borzić i dr. sc. Dinko Radić, osvrnuli su se na značaj arheološkog lokaliteta Kopila kao jednog od najslojevitijih i najreprezentativnijih lokaliteta kulturne baštine otoka Korčule - uz bok Veloj spili, potopljenim neolitičkim naseljima i drugim jedinstvenim nalazištima. Istaknuli su da izložba, osmišljena kroz prizmu grobova kao arhitektonski i duhovno definirane cjeline, ne govori samo o smrti, već o životu zajednice koja je na tom prostoru ostavila neizbrisiv trag. Nekropola na Kopili nije samo središnja točka izložbe - ona je simbol kontinuiteta, identiteta i odnosa prema prostoru i vjerovanjima.

'Kopila je srž naše biti, naš korijen’, poručili su autori, naglasivši i njezin izniman potencijal za razvoj održivog, izvansezonskog kulturnog turizma koji posjetiteljima nudi ono što suvremeno putovanje sve više traži - priču, dubinu i autentičnost. Svečanom otvorenju pridružili su se i predstavnici lokalne uprave - načelnik Općine Blato Jurica Petković te zamjenica splitskog gradonačelnika Matea Dorčić. U svojim obraćanjima istaknuli su koliko ovakvi projekti obogaćuju zajednicu, njeguju kulturnu povezanost između otoka i grada te stvaraju važne mostove između znanstvenog rada, kulturne baštine i identiteta lokalnog stanovništva.

Jedan od posebnih elemenata izložbe svakako je i izgradnja suhozida u muzejskom vrtu - simbola granice između svjetova, nadahnutog upravo onim suhozidom koji je prvi put otkrio tragove Kopile. Suhozid su izgradili članovi udruge Dragodid - udruge koja se godinama predano posvećuje očuvanju tradicijskih tehnika gradnje, kroz praktičan rad na terenu i brojne edukativne programe, osiguravajući da ova vrijedna vještina ne ostane zaboravljena, već živa i prisutna i u suvremenom društvu. Njihov doprinos ovom projektu simbolički i stvarno gradi most između prošlosti i sadašnjosti, a sam suhozid simbol je koji ponovo štiti - ovaj put ne tlo, već iznimno važnu arheološku priču.

Emotivan i upečatljiv glazbeni trenutak večeri pripao je članovima KUD-a Pleter iz Dugopolja - mladim čuvarima iznimno rijetkog glazbenog izričaja koji seže u najdublje slojeve našeg kulturnog pamćenja. Njegujući tradiciju koja obuhvaća melodije s korijenima u prapovijesti pa sve do klapske pjesme, Pleter je jedan od rijetkih ansambala koji tako uvjerljivo i posvećeno čuva zvuk vremena. Njihova izvedba, nadahnuta Kopilom, donijela je glazbenu viziju krajolika Blatskog polja kakav je možda nekada doista odzvanjao, a publika ih je nagradila dugotrajnim pljeskom.

Vrhunac svečanosti obilježila je simbolična gesta otvaranja izložbe - razbijanje replike helenističke keramičke posude. Taj interesantni trenutak izvela je Anita Gamulin, voditeljica Konzervatorskog odjela u Splitu, koja se ovom prilikom obratila u ime Ministrice kulture i medija Republike Hrvatske. Njezin ritualni čin nije bio tek formalnost, već snažna vizualna poruka o prelasku iz svakodnevice u svijet arheološke priče - a publika ga je dočekala s oduševljenjem i glasnim pljeskom. U svom govoru, Gamulin je posebno pohvalila autorski tim na vrhunskoj suradnji i muzeološkoj interpretaciji, kao i važnost očuvanja tradicijskih znanja poput gradnje u suhozidu, koja povezuje prošlost i sadašnjost te je stoga s razlogom zaštićena kao nematerijalna baština UNESCO-a.

Otvorenje izložbe 'Kopila - Grad mrtvih nad poljem života' još je jednom potvrdilo Arheološki muzej u Splitu kao mjesto gdje se znanost, baština i zajednica isprepliću u živom dijalogu.

Kroz svaki detalj svečanosti, publika je zakoračila u svijet Ilira - drevne zajednice o kojoj znamo začuđujuće malo, a koja nas svojim tragovima i pričama ne prestaje fascinirati.

Upravo zato ova je izložba toliko posebna: jer otkriva ono skriveno, daje glas zaboravljenom i izaziva nas da promišljamo o vlastitim korijenima. 'Kao najstariji muzej u Republici Hrvatskoj, ponosno pokazujemo da godine nisu teret, već prednost - jer upravo s tim nasljeđem, ali i sa svježim pristupom, Arheološki muzej u Splitu i dalje postavlja visoke standarde i pomiče granice muzejskog djelovanja, iznova dokazujući svoju aktualnost i relevantnost na nacionalnoj i međunarodnoj sceni', javljaju iz najstarijeg hrvatskog muzeja.

Izložba 'Kopila - Grad mrtvih nad poljem života' otvorena je u Arheološkom muzeju u Splitu do listopada 2025. godine.

Vaša reakcija na temu