Većina hrvatskih skijaša na snijeg kreće već ovog vikenda, točnije u subotu 3. siječnja, i na snijegu ostaju do iduće subote, 10. siječnja. Interes skijaša za snijegom nije ni ove godine izostao, s time da će većina obitelji sa školskom djecom na snijeg upravo predstojećeg tjedna, s obzirom na to da su ove školske godine ukinute ferije u veljači. Istina, i do sada je većina skijaša za odlazak na snijeg birala upravo početak siječnja. Cijene su i ove godine išle na gore, doduše, kažu poznavatelji, nešto manje nego prethodne dvije godine, no za familiju se i dalje radi o znatnom izdatku, tako da većina ljubitelja skijanja snijeg plaća na rate, piše Glas Istre.
Vjerni Italiji
Hrvatski skijaši i dalje uglavnom odlaze na skijališta u Italiju, Austriju i susjednu Sloveniju, iako mladi rado biraju autobusne aranžmane za francuska skijališta koja je moguće pronaći po pristupačnijim cijenama, a, uz skijanje, uključuju i partijanje na snijegu. Primorci i ove skijaške sezone ostaju vjerni talijanskim snježnim padinama, kaže Tamara Černeka, direktorica turističke agencije Arriva tours iz Rijeke.
- Uvijek imamo najveći interes za Kronplatz pa tako i ove godine, a skijaši pri rezervaciji svog skijaškog paket aranžmana najprije pitaju o broju staza. To je sve važnije, dakle, traže se kvalitetna skijališta. Cijene jesu nešto malo veće u odnosu na prošlu godinu, a ono što je ove godine karakteristično jest i ovogodišnji termin školskih ferija koji je definitivno olakšao obiteljima sa školskom djecom da na snijeg odu u nešto povoljnijem aranžmanu u odnosu na novogodišnji tjedan, rekla nam je Černeka. Reći će kako na snijeg ide otprilike isti broj skijaša kao i lani, s time da se dio rezervacija, koje se odnose na obitelji sa školskom djecom, iz veljače prebacio na predstojeći 'bijeli tjedan'.
Skijaši su, kaže, aranžmane počeli rezervirati već tijekom ljetnih mjeseci. Pravi zaljubljenici u snijeg znaju što žele, ali i kako se top destinacije ustvari brzo rasprodaju tako da, tko zna koji hotel ili apartman želi, rezervira na vrijeme.
Apartmanski smještaj u pravilu biraju obitelji s malom i manjom djecom s obzirom na to da su praktičniji što se tiče, primjerice, pripreme obroka, dok ostali biraju hotelski smještaj. Interes je otprilike podjednak za jednim i drugim oblikom smještaja.
- Mi smo krenuli i s otvaranjima sezone tako da smo kroz prosinac imali dosta skijaša na kraćim, vikend skijanjima, no najveći odlazak skijaša na snijeg definitivno očekujemo predstojeći vikend - najavila je sugovornica Glasa Istre.
Preskaču veljaču
Ipak, tko želi uštedjeti, a nije vezan školskim ferijama, ustvari će na skijanje u tjednu od 10. do 17. siječnja kada cijene padaju i može se uštedjeti i do 30 posto u odnosu na predstojeći bijeli tjedan. Tu su i popularna vikend skijanja koja su aktualna kroz čitavu zimu, s time da je uobičajeno, uz novogodišnji termin, veljača top sezona na skijalištima, a što znači i najviše cijene. Što se tiče interesa ljubitelja skijanja na kontinentu, tko voli snježne padine, ni ovdje ne odustaje od tog gušta.
Dalibor Čanaglić, voditelj Odjela skijanja u turističkoj agenciji Palma Travel iz Zagreba, kazao je kako je i u ovoj agenciji najtraženiji predstojeći bijeli tjedan do 3. do 10. siječnja. Najtraženija su skijališta u Italiji, slijedi Austrija pa Slovenija. Od talijanskih skijališta najtraženija su skijališta Passo Tonale, Folgaria, i Marilleva. Što se tiče austrijskih skijališta, najviše se ide u Matrei, Nassfeld i Katschberg, a u Sloveniji se u pravilu bira Kranjsku Goru i Roglu. Cijene ski karata i smještaja su, reći će, porasle u prosjeku nekih 5 posto u odnosu na prošlu godinu.
- Brojke bukinga su nama na razini prošle godine, odnosno do posto posto bolje u odnosu na lani. Veljača u aktualnoj ski sezoni praktički nije tražena jer nema školskih praznika. Vidimo i tendenciju da, s obzirom na to da je termin od 3. do 10. siječnja još uvijek među skupljima, dosta skijaša na snijeg ide u tjednu iza 10. siječnja. Mi smo naše škole skijanja otvorili u tom tjednu, primjerice u Matreiju i imali smo stvarno velik interes. Taj termin se bukira iz razloga što neće biti gužvi na skijalištima jer niti jedna zemlje u tom periodu nema školske ferije, a i zato što su cijene 20 do 30 posto povoljnije nego u tjednu prije, rekao je Čanaglić. Na pitanje kada su u ovoj agenciji počele rezervacije za ovogodišnju ski sezonu, sugovornik je kazao – već u ožujku. Kao i u Primorju, i na kontinentu se zaljubljenici u snijeg na vrijeme pobrinu za rezervaciju omiljenog apartmana ili hotelske sobe.
Bijeli luksuz
Što se tiče cijena na skijalištima u predstojećem, bijelom skijaškom tjednu, najam apartmana za 4 osobe u prosjeku se kreće od 900 do 1.500 eura što ovisi o samom skijalištu, kao i smještaju apartmana pa su oni na stazi jasno znatno skuplji od onih udaljenijih od staze. Što se hotela tiče neki prosjek je od 900 eura na više. S time da djeca, ovisno o godinama, imaju popust do 50 posto. Na to ide i cijena ski karte koja je za tjedan dana, primjerice, na Kronplatzu za odrasle oko 400 eura, a u Folgariji oko 200 eura. U Austriji je šestodnevni ski pass za odrasle otprilike 360 eura po odrasloj osobi. Uzimajući u obzir sve skupa, obitelj koja ide u apartman neće proći ispod 2.200 eura, bez hrane, a ako se ide u hotel, riječ je od trošku od minimalno 3.500 eura. Ako se na to doda i ski škola za djecu, to je za šest dana za dvoje djece još dodatnih 600 eura. Doduše, 300 eura učenja skijanja u grupi daleko je povoljnije od individualnih treninga sa učiteljem skijanja koje po satu košta nekih 80 eura.
Dodajmo i kako su neke agencije ponudile i skijanje u Japanu, a japanski snijeg košta oko 4.000 eura po osobi. No, svatko će se rastegnuti koliko mu je dugačak pokrivač. I to uglavnom na rate. No zaljubljenici u skijanje od ovog gušta očito teško odustaju. Dodajmo i kako se za vikend pred nama očekuju prilično obilne snježne padaline na skijalištima pa na put, osim skijaške opreme, valja ponijeti i dozu - strpljenja. A snijega, prema prognozi, definitivno neće nedostajati, piše Glas Istre.