Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Mali iznajmljivači upozoravaju: Zabrana turističkog najma stanova pogodila bi hrvatske građane, a ne riješila stambenu krizu

Mali iznajmljivači upozoravaju: Zabrana turističkog najma stanova pogodila bi hrvatske građane, a ne riješila stambenu krizu

'Neproporcionalno i nepravedno'

Uoči sjednice saborskog Odbora za turizam, udruga 'Spasimo male obiteljske iznajmljivače' (SMOi), najveća nacionalna strukovna udruga legalnih malih iznajmljivača, održala je danas konferenciju za medije na kojoj su jasno izrazili protivljenje najavljenim izmjenama Zakona o vlasništvu. Prema njihovim riječima, izmjene bi omogućile zabranu turističkog najma stanova u zgradama, pa čak i u obiteljskim kućama koje su etažiranjem dobile status stambene zgrade.

Predstavnici udruge upozorili su da se pitanje turističkog najma stanova u javnosti prikazuje pojednostavljeno, bez podataka i ozbiljne analize, dok se kao rješenje za stambenu krizu nude mjere koje će, smatraju oni, pogoditi građane koji povremeno iznajmljuju vlastite domove, ali neće riješiti suštinske uzroke problema.

- Ova zabrana bila bi neproporcionalna i nepravedna. Pogođeni bi bili obični građani, dok bi hoteli, hosteli, luksuzni resorti i stanovi u vlasništvu stranaca ostali netaknuti - poručili su iz SMOi-a.

Prema službenim podacima iz Popisa stanovništva 2021., udio stanova u zgradama koji se povremeno iznajmljuju turistima čini manje od 1 % ukupnog stambenog fonda Hrvatske. U zemlji istovremeno postoji više od 600.000 praznih stanova i više od 230.000 kuća i stanova za odmor koji nisu registrirani za turistički najam. Udruga ističe kako podaci jasno pokazuju da uzroci stambene krize leže u neadekvatnim javnim politikama, a ne u privatnim iznajmljivačima.

Također su naglasili da problemi poput buke i nereda turista u urbanim sredinama nisu pitanje vlasničkih prava, već nadležnosti komunalnih službi. 

- Gosti koji prave nered mogu biti smješteni bilo gdje: u hotelu, apartmanu ili na jahti. Ključan je sadržaj i način upravljanja destinacijom, a ne vrsta smještaja - poručili su.

Predstavnici udruge upozorili su i na moguće posljedice zabrane: ubrzanu gentrifikaciju i financijalizaciju stanova, što bi dodatno otežalo pristup stanovanju lokalnom stanovništvu. Upozorili su i na kontradikciju državne politike koja, s jedne strane, planira zabraniti građanima povremeni najam, dok s druge subvencionira luksuzne hotele i turističke projekte koji rijetko zapošljavaju domaće radnike po dostojanstvenim uvjetima.

Predstavnici SMOi-a naglasili su kako su tijekom jučerašnjeg dana održali niz sastanaka sa saborskim klubovima zastupnika - uključujući Centre, SDP, Most, Možemo, Domovinski pokret i neovisne zastupnike - koji su pokazali interes za argumente udruge te najavili da žele donositi odluke temeljene na činjenicama, a ne dojmovima.

Tijekom dana održali su i sastanak sa saborskom zastupnicom Ankom Mrak Taritaš, a nakon konferencije planiran je formalni razgovor s članovima saborskog Odbora za turizam.

Iz udruge očekuju da će ih Ministarstvo turizma uskoro službeno pozvati na sastanak te ističu da su otvoreni za konstruktivan dijalog temeljen na podacima i struci, a ne na političkom pritisku.

Vaša reakcija na temu