U sklopu velike akcije čišćenja podmorja u Krilu Jesenice, više od 40 ronioca izvuklo je tri tone otpada uz pomoć prvog hrvatskog autonomnog plovila i Telemachove 5G mreže.
Akciju su podržali Općina Dugi Rat, Turistička zajednica općine Dugi Rat te učenici OŠ Jesenice koji su doprinos dali s obale, čišćenjem plaže i luke Krilo kao i dječjeg parka. Dio je to Telemachove inicijative za čišći Jadran 'Sretno more', koju je kompanija pokrenula u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB Innovamare i Institutom Ruđer Bošković.
'Ova inicijativa pokazuje koliko snažnu ulogu tehnologija ima u očuvanju naših prirodnih resursa. Ponosni smo što s našim partnerima kroz projekt 'Sretno more' doprinosimo održivoj budućnosti, pri čemu je posebno veseli izniman interes mladih za sudjelovanjem u njezinoj izgradnji', izjavio je Igor Duić, direktor Korporativnih komunikacija Telemacha.
Pomoć roniocima u preciznoj detekciji otpada u podmorju bilo je autonomno plovilo Faust V, opremljeno naprednim senzorima i podvodnim dronom prilagođenom za dubine do 50 metara, koji je sliku morskog dna prenosio u realnom vremenu zahvaljujući najmodernijoj Telemachovoj 5G mreži te sofisticiranom sustavu nadzora.
'Iako je njegova primjena raznovrsna, Faust V pokazao se kao važan partner u čišćenju podmorja. Njegova uloga u projektu 'Sretno more' najbolji je dokaz kako inovacije nisu opcija, već nužnost za postizanje zelenije budućnosti', istaknuo je Mateo Ivanac, predsjednik DIH-a Innovamare.
Osim što su doprinos akciji dali skupljanjem otpada na plaži i kupalištu Krilo, učenici Osnovne škole Jesenice imali su jedinstvenu priliku sudjelovati u uzorkovanju mora i provjeri njegove kakvoće. Pod stručnim nadzorom predavača Marina Lovrića s Instituta Ruđer Bošković, učili su o procesu analize morske vode, čime su stekli važna saznanja o stanju okoliša.
'Tijekom demonstracije koristili smo posebnu mrežu za površinsko uzorkovanje koja se naziva planktonska mreža. Njome se izvlače mikroskopski sitne čestice iz morske površine koje se često ne vide golim okom, ali se nalaze gotovo posvuda - u vodi, morskim organizmima, pa čak i u pijesku. Uzorkovanjem mikroplastike pokazali smo konkretnu metodu istraživanja okoliša i, vjerujem, dodatno potaknuli na razmišljanje o našem utjecaju na prirodu', dodao je Marin Lovrić, predavač na Institutu Ruđer Bošković.
Nužnost provođenja ovakvih akcija čišćenja na području Krila Jesenice istaknuo je i Teo Baučić, predsjednik Kluba za podvodne aktivnosti Iglun.
'Kao roniocu, svaki zaron mi otkriva pravo stanje našeg podmorja. Sudjelovanje u akcijama kao što je 'Sretno more' daje nam priliku da konkretno djelujemo i doprinesemo očuvanju mora. Korištenjem inovativnih tehnologija možemo brže i preciznije uočiti i ukloniti otpad, istovremeno educiramo djecu i mlade o važnosti brige za okoliš. Ovo nije samo čišćenje, već važan korak prema dugoročnom očuvanju mora i jačanju ekološke svijesti u društvu', rekao je.
Prva Telemachova inovativna akcija čišćenja okoliša, koja najmoderniju tehnologiju stavlja u službu očuvanja okoliša, održala se u travnju na zadarskoj plaži Kolovare odakle je izvađeno preko tonu otpada s morskog dna.