Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pexels Znate li na kojoj je strani svijeta najbolje spavati? Znanost i tradicija  nude zanimljive odgovore

Znate li na kojoj je strani svijeta najbolje spavati? Znanost i tradicija nude zanimljive odgovore

Pravi odmor ovisi o kombinaciji različitih faktora

Smjer u kojem spavamo, odnosno orijentacija kreveta u prostoru, često se zanemaruje prilikom uređenja spavaće sobe. No, prema nekim tradicionalnim učenjima i sve većem broju istraživanja, položaj tijela u odnosu na strane svijeta može imati utjecaj na kvalitetu sna i opće zdravlje.

Dok zapadna medicina naglasak stavlja na važnost higijene spavanja, dobar madrac i pravilnu rutinu prije odlaska na počinak, istočnjačke filozofije poput Vastu shastre (indijska znanost o prostoru) i kineskog Feng shuija već stoljećima proučavaju kako smjer spavanja utječe na fizičko, emocionalno i mentalno stanje.

Prema načelima Vastu shastre, smatra se da je najbolji smjer za spavanje s glavom prema jugu. Ova orijentacija usklađena je s prirodnim magnetskim poljem Zemlje, čime se, tvrde sljedbenici ove prakse, potiče dublji i mirniji san, bolja cirkulacija i opće energetsko stanje organizma.

Slično mišljenje dijeli i Feng shui, gdje je preporučeno spavanje s glavom prema istoku ili jugu. Istočna orijentacija, prema ovoj filozofiji, simbolizira novi početak, rast i mentalnu jasnoću, dok jug donosi stabilnost i osjećaj uzemljenosti.

S druge strane, spavanje s glavom prema sjeveru smatra se nepovoljnim, osobito u Vastu tradiciji. Prema tom vjerovanju, ova orijentacija može dovesti do umora, nemirnog sna pa čak i problema s koncentracijom tijekom dana. Teorija se temelji na ideji da se magnetska energija sjevera i električni polaritet ljudskog tijela mogu međusobno sukobiti, stvarajući neravnotežu.

Iako znanstvena zajednica još uvijek nema konsenzus po ovom pitanju, neka su istraživanja potvrdila da orijentacija tijela može utjecati na moždane valove, krvni tlak i kvalitetu sna. Studija objavljena u Journal of Clinical Sleep Medicine sugerira kako fizički položaj, ali i prostorna orijentacija tijekom spavanja, može imati određeni utjecaj na faze sna i razinu stresa.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da smjer spavanja ne treba promatrati izolirano. Mnogo važniji faktori su udobnost kreveta, kvaliteta zraka u prostoriji, izloženost buci i svjetlu, kao i dosljedna rutina prije odlaska na spavanje.

Unatoč različitim stavovima, sve više ljudi, osobito prilikom gradnje kuće ili adaptacije stana, uzima u obzir smjer kreveta kao dio holističkog pristupa zdravlju.

Dakle, ako pitate tradicionalne učenjake i alternativne praktičare, glava prema jugu i istoku najbolji su izbori za miran i obnavljajući san. No, pravi odmor vjerojatno ipak ovisi o kombinaciji različitih faktora - od položaja kreveta, do svakodnevnih navika i životnog stila.

Vaša reakcija na temu