Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović HODOČAŠĆE U SINJ Brojni vjernici pješače 30-ak kilometara, među njima je i rekorder - splitski gradonačelnik

HODOČAŠĆE U SINJ Brojni vjernici pješače 30-ak kilometara, među njima je i rekorder - splitski gradonačelnik

Dojma smo da je najviše mladosti

Brojni vjernici uputili su se pješke do Sinja, povodom Velike Gospe. Čim je zašlo sunce, nepregledna kolona hodočasnika krenula je na put dug 30-ak kilometara. Među vjernicima su pripadnici svih generacija, ali, prema dojmu, dominiraju mladi. Primarni poriv im je, kako su nam rekli, mahom zahvalnost.

Sve koje smo susreli putem su prštali od dobrog raspoloženja i vjere.

Spreman za pješačenje do marijanskog svetišta u Sinju je i splitski gradonačelnik Tomislav Šuta. Već 31 godinu pješke ide u Sinj, prvi put kao splitski gradonačelnik.

- Od šestog razreda osnovne škole hodočastim. Vjeru prakticiram cijeli život, tako ću i nastaviti djelovati i kao gradonačelnik - kaže nam raspoloženo.

S njim je stranački kolega, Tomislav Prljević.

Produžili su korak jer je dio ekipe naprijed.

- Mi puno stajemo i pričamo - dobre je volje gradonačelnikov imenjak i prijatelj.

Kaštelanka Marija je nešto dalje s ruksakom na leđima čekala prijatelje da joj se pridruže u njenom petom pohodu izražavanja zahvalnosti Velikog Gospi.

Vesela mlada djevojka se premišljala do popodne hoće li krenuti, zbog bolne noge. No, krenula je, u čarapama na Hajduka, kao još jednom ljubavi.

- Prvi put mi je bilo najbolje, a pripremila sam se na najgore, nisam znala što me čeka. Majka me ispratila i bdjela - kaže.

U ruksaku su voda, (slane) grickalice, sendviči...Za pet - šest sati su do Sinja, ovisno o stajanju.

Pred policijskom blokadom u Solinu, jer od 20 sati je zabrana za promet starom kliškom cestom zbog sigurnosti hodočasnika, naletjeli smo i na bivšeg splitskog gradonačelnika Ivana Kureta sa suprugom i prijateljima.

- Supruga ide kontinuirano, ja sam joj ove godine odlučio praviti društvo. Lipo mi je vidit ovoliko mladosti i dice - podijelio je Kuret.

Da je 'baš dobar osjećaj' hodočastiti, otkrila je Kuretova ljepša polovica Ivana.

S prijateljima je iz Solina u Sinj krenuo i Ivica. Već šesti put, a svake godine za taj pothvat treba im sve manje vremena.

- Glava je na mistu, to je najvažnije. Osjećaj je - malo je reći - najbolji kad dođete. Mi odemo na prvu misu i vratimo se ispunjeno, nema nikakve težine - opisao nam je Ivica.

S puno vjere i zahvalnošću uputila se i studentica Lara.

- Bila sam nekoliko puta, u srednjoj školi sam počela, ali do sada sam uvijek polazila iz Dugopolja, sada iz Solina. Posebna je atmosfera u kojoj se težina koraka ni ne osjeti - podijelila je s nama.

Da dijelimo titulu najveselije ekipe, ponijela bi je ekipa iz Radunice, koju predvode Dario i Marko.

- 30 puta sam bio pješke do Sinja. Krenuo sam s 13 godina - govori nam Dario. Glavni motiv mu je ljubav i vjera.

- I domovina. Idemo uzbrdo, pa dokle dođemo - ubacio se raspoloženi Marko koji treći put hodočasti. Poveli su sa sobom i brojnu djecu prijatelja i susjeda iz Radunice. Poneseni osmijehom, dobrom voljom i zahvalnošću gaze kilometre pred sobom.

Dojmio nas se i Kristijan, jedan od rijetkih koji se uputio bosonog.

Splićanin, rodom iz Blata na Cetini već 14 godina pohodi Sinj, prvi put bos.

- Primarni razlog mi je vjera - kaže nam dok šetamo jedan dio puta s njim.

Lakog koraka, s atipičnom blagošću za mlade generacije, ide s društvom iz Splita.

Za kraj smo ostavili priču dviju sestara, Đurđice i Kristine, dirnuti njihovom ljubavlju i povezanošću.

-  Idemo od svoje 17. godine, ne mogu reći iz zavjeta, nego zbog ljubavi prema Gospi - kaže Kristina.

- Ne može se opisati, morate ići s dušom, srcem i vjerom. Najteži dio puta je Klis i uvijek kažemo ako prođemo taj dio puta, proći ćemo sve. Na kraju shvatiš da je to jedan uspon, kao i jedan teret u životu koji izneseš i ideš naprijed. Slatka je bol, zaboravi se brzo i napuni ljubavlju i pozitivnom energijom - nadopunjuju se Đurđica i Kristina.

Postoji i jedan poseban razlog, poticaj zbog kojeg sestre hodočaste - Kristina je na današnji dan prije 24 godine postala majka. Nakon jedne izgubljene trudnoće, rodila je curicu.

- Prvu bebu sam izgubila, a onda sam nakon dvije godine zatrudnjela. Molitve su se uslišile - kazala nam je.

Duga je noć pred vjernicima, kratit će je pjesmom, molitvom ili pričom. Kako je kiša isprala sparinu, spustila se i temperatura nekoliko stupnjeva, neće nositi breme vrućine.

Vaša reakcija na temu