U četvrtak, 23. listopada 2025., od 16 do 18 sati, u prostorijama Gradskog kotara Gripe u Splitu, održat će se još jedno druženje u sklopu programa 'Dajmo im šansu', koji provodi ANA – Udruga za pomoć djeci i obiteljima. Riječ je o projektu koji se u gradu već profilirao kao primjer tople podrške i individualiziranog pristupa svakom djetetu.
Program 'Dajmo im šansu' namijenjen je djeci i mladima koji se suočavaju s poteškoćama u učenju ili prilagodbi obrazovnom sustavu, s posebnim naglaskom na djecu s invaliditetom i teškoćama u učenju. Kroz prilagođene metode rada i individualnu pažnju, djeca ne samo da savladavaju školsko gradivo, već uče vjerovati u sebe, prevladavati prepreke i razvijati osjećaj samopouzdanja.
'Kroz ovaj program želimo svako dijete podsjetiti da je sposobno, pametno i vrijedno pažnje. Naš je cilj da se osjećaju sigurno, prihvaćeno i da otkriju svoje potencijale', poručuju iz Udruge Ana.
Program se održava svakog četvrtka, a otvoren je za svu djecu iz Splita i okolnih mjesta. Tijekom dvosatnih susreta polaznici dobivaju pomoć u učenju i razumijevanju nastavnog sadržaja, ali i poticaj za razvoj komunikacijskih i socijalnih vještina. Kroz zajednički rad i razgovor, djeca uče kako tražiti pomoć, izražavati se i prihvaćati različitosti. Program povezuje stručnost i ljudsku toplinu, stvarajući okruženje u kojem se svako dijete osjeća viđeno i podržano.
Voditeljica programa, Marina Baraban, ističe važnost pristupa temeljenog na razumijevanju i strpljenju: 'Vidimo koliko djeci znači kada im se pristupi s pažnjom. U svakom djetetu postoji potencijal, samo ga treba otkriti i podržati. Ovdje djeca uče, ali i mi učimo od njih – od njihove iskrenosti i vedrine.'
'Dajmo im šansu' ne olakšava samo učenje, već i doprinosi emocionalnom razvoju djece, jača njihovu samostalnost i samopouzdanje. Program briše razlike između uspješnih i onih koji tek traže svoj put, pokazujući da nije sramota pitati, pogriješiti ili tražiti dodatno objašnjenje.
Predsjednica Udruge Ana, Ana Duga, zahvalila je svim partnerima koji pomažu u provedbi programa: 'Program 'Dajmo im šansu' pokazuje da jedno dijete, kad dobije podršku, može promijeniti svoj svijet. Naš cilj je da svako dijete ima priliku razumjeti gradivo, ali i da osjeti da je važno. Zahvaljujemo Splitsko-dalmatinskoj županiji, županu Blaženku Bobanu, Gradu Splitu, Gradskom kotaru Gripe i gospodinu Karlu Pilku na pomoći i podršci. Djeci ne trebaju čuda, nego ljudi koji vjeruju u njih.'
Udruga Ana poziva svu djecu Splita i okolice da se pridruže programu. Sudjelovanje je besplatno, a susreti se odvijaju u poticajnoj, prijateljskoj atmosferi.
'Svaki četvrtak pretvaramo u mali korak prema boljem razumijevanju, većem samopouzdanju i sretnijem djetinjstvu', poručuju iz Udruge.
Program 'Dajmo im šansu'
- Četvrtak, 23. listopada 2025.
- 16.00 – 18.00 sati
- Gradski kotar Gripe, Ulica Matice hrvatske 16, Split
- Voditeljica programa: Marina Baraban
- Organizator: ANA – Udruga za pomoć djeci i obiteljima
'Jer djeca ne trebaju savršene učitelje – trebaju ljude koji vjeruju da mogu uspjeti.'