Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Kako zaštititi kožu od sunca?

Kako zaštititi kožu od sunca?

Praktični savjeti za sigurno uživanje u ljetu

S dolaskom toplijih dana i dužih sunčanih razdoblja, mnogi od nas jedva čekaju izlet na plažu, šetnju po prirodi ili jednostavno ispijanje kave na suncu. Iako sunce pozitivno utječe na naše raspoloženje i pomaže tijelu u stvaranju vitamina D, pretjerano izlaganje UV zračenju može imati ozbiljne posljedice za zdravlje kože.

Zato je sada pravo vrijeme da se podsjetimo kako zaštititi kožu od štetnog sunčevog zračenja i spriječimo opekline, ubrzano starenje kože i dugoročne rizike poput raka kože.

1. Koristite kremu sa zaštitnim faktorom – svaki dan 

Ne samo na plaži. Kremu sa zaštitnim faktorom (najmanje SPF 30) treba nanositi svakodnevno, čak i kad je oblačno, jer UV zrake prolaze kroz oblake. Birajte kreme širokog spektra (UVA i UVB zaštita), a na plaži ili nakon kupanja nanesite ih ponovno svaka dva sata.

2. Nosite zaštitnu odjeću 

Šeširi širokog oboda, sunčane naočale s UV zaštitom i lagana, svijetla odjeća dugih rukava odlični su saveznici protiv sunca. Na tržištu postoji i specijalna odjeća s ugrađenom UV zaštitom.

3. Izbjegavajte sunce od 10 do 17 sati 

U to je vrijeme sunce najjače, a koža najosjetljivija na oštećenja. Ako možete, planirajte aktivnosti na otvorenom ujutro ili kasnije poslijepodne.

4. Hidratizirajte se 

Koža izložena suncu gubi vlagu. Pijte dovoljno vode tijekom dana i koristite hidratantne losione nakon sunčanja, kako biste umirili i nahranili kožu.

5. Zaštita za djecu 

Dječja koža je osobito osjetljiva. Djecu nikad ne izlažite direktnom suncu bez zaštite – koristite šeširiće, majice i vodootporne kreme s visokim SPF-om (50+).

6. Pazite i u vožnji i kroz prozore 

Mnogi ne znaju da UV zrake mogu proći kroz staklo, pa i ako vozite ili sjedite pokraj prozora, još uvijek možete 'zaraditi' opekline.

7. Prepoznajte rane znakove oštećenja 

Crvenilo, svrbež, zatezanje i mrlje mogu biti znakovi da je koža već previše izložena suncu. Reagirajte na vrijeme – sklonite se u hlad, rashladite kožu i redovito je njegujte.

Zaključno, sunce nije neprijatelj, ali mu treba pristupiti s oprezom. Pravilna zaštita kože ljeti nije samo pitanje estetike, već zdravlja. Uživajte u ljetu – ali pametno i odgovorno!

Vaša reakcija na temu