Europski digitalni inovacijski centar za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu i medicini (AI4Health.Cro), kojeg koordinira Institut Ruđer Bošković, danas je predstavio 14 ambicioznih timova koji će sudjelovati u inovacijskom natjecanju. Njihov zadatak je razviti prototip AI aplikacije koja će unaprijediti prepoznavanje potencijalno kancerogenih lezija na mamografskim snimkama dojke.
Poziv za prijave otvoren je u prosincu 2024., a na natjecanje su se ukupno prijavila 34 tima sa 106 natjecatelja – IT stručnjaka, inovatora i zdravstvenih profesionalaca, spremnih suočiti se s izazovima dijagnostike raka dojke. Nakon temeljite evaluacije, odabrano je 14 najboljih timova koji su se danas predstavili na kick-off događaju održanom u Zagrebačkom inovacijskom centru – ZICER. Oni nastavljaju natjecanje i ulaze u utrku za nagradni fond vrijedan 9.000 eura.
Natjecatelji dolaze iz različitih kraja Hrvatske iz Čakovca, Karlovca, Osijeka, Splita i Zagreba. Ovo su imena timova koji nastavljaju natjecanje: Breast Friends, BreastQuestAI, Code to Heal, D308, Deregularizatori, GANga, Guard(AI)ns of Precision, JMM Kronos, MDT, MediSense, OncoVision, ProtostarLabsTeam i SCIOM.
'Činjenica da smo za novo AI4Health.Cro inovacijsko natjecanje imali više od 100 prijavitelja u specifičnom nišnom području potvrđuje velik interes, želju za doprinosom i potrebu za inovacijama u healthtech sektoru. Čestitam svim timovima koji danas započinju natjecanje, a koji su odabrani među jakom konkurencijom. Misija ZICER-a je poticati inovacije koje donose stvarne promjene. Podržavajući ovakve projekte, razvijamo tehnološka rješenja i gradimo temelje za bolje i zdravije društvo. Ponosni smo što smo dio priče koja može unaprijediti zdravstvenu skrb u Hrvatskoj', izjavio je Frane Šesnić, direktor ZICER-a.
Kako AI može pomoći u poboljšanju dijagnostike raka dojke?
Rak dojke je najčešći maligni tumor kod žena u svijetu i odgovoran je za više od 670.000 smrtnih slučajeva godišnje. Rana dijagnostika doslovno spašava živote i nacionalni programi ranog otkrivanja raka dojke već su dokazali svoju ključnu ulogu u spašavanju života omogućujući pravovremene mamografske preglede, ali sustav je pod velikim pritiskom. Broj slika koje treba obraditi raste, a tu je i nedostatak stručnog kadra te posljedično otežan pristup ekspertima u ruralnim regijama. Upravo tu na scenu stupa umjetna inteligencija.
'Rješenja temeljena na AI-u mogu značajno ubrzati i olakšati analizu mamografskih slika, omogućujući brže i preciznije dijagnostičke odluke. Tako pomažemo radiolozima i rasterećujemo zdravstveni sustav i optimiziramo resurse, te izravno doprinosimo boljoj skrbi za pacijentice', objašanjava dr. sc. Anja Barešić, koordinatorica AI4Health.Cro i voditeljica Laboratorija za računalnu biologiju i translacijsku medicinu na Institutu Ruđer Bošković (IRB).
Cilj su AI rješenja primjenjiva u kliničkoj praksi
'Natjecatelji će se okušati u četiri zanimljiva zadatka koji ispituju kako umjetna inteligencija može pomoći u analizi mamografskih snimki. Prvo, trebaju razviti AI model koji prepoznaje i razvrstava lezije dojke prema BI-RADS sustavu, koji je važan za procjenu rizika od raka dojke. Zatim, u drugom zadatku, morat će označiti sumnjiva područja na snimkama, baš kao što to radi iskusni radiolog. Treći zadatak traži da objasne kako njihov model dolazi do zaključaka, što pomaže u otkrivanju važnih uzoraka i mogućih pristranosti. I na kraju, četvrti zadatak je osmisliti jednostavno i korisno sučelje koje liječnicima olakšava tumačenje rezultata, uz jasna objašnjenja dijagnoza i njihove pouzdanosti', objašnjava dr. sc. Tomislav Šmuc, predstojnik Zavoda za elektroniku na Institutu Ruđer Bošković (IRB) te koordinator za znanost i tehnologiju projekta AI4Health.Cro.
Kako bi mogli riješiti ove zadatke, natjecatelji će koristiti stvarne, ali anonimizirane mamografske podatke, uz strogu zaštitu privatnosti. Ova vrsta podataka omogućuje testiranje rješenja u sigurnom okruženju zahvaljujući suradnji Centra AI4Health.Cro s bolnicama i klinikama, čime se osigurava da razvijene tehnologije budu doista primjenjive u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Veliku količinu računalnih resursa potrebnih za izvođenje zadataka osigurali su Institut Ruđer Bošković i Sveučilišni računski centar - SRCE.
Veliko finale u travnju!
Najbolja tri tima predstavit će svoja rješenja u travnju na godišnjoj konferenciji Centra AI4Health.Cro, koja okuplja vodeće stručnjake iz zdravstva i AI tehnologije. Hoće li među njima biti rješenje koje će promijeniti budućnost dijagnostike raka dojke? Vrijeme će pokazati, ali jedno je sigurno – utrka je počela!
Natjecanje je dio aktivnosti projekta AI4Health.Cro kojeg financira EU u okviru programa DIGITAL Europa i NextGeneration-EU, a provodi se uz podršku Sveučilišnog računskog centra (Srce).
AI4Health.Cro (www.ai4healthcro.eu) je neprofitni, javno-privatni konzorcij koji AI vidi kao ključnu za napredak zdravstva. Konzorcij okuplja 15 partnera uz Institut Ruđer Bošković kao koordinatora, a financira se s 2,9 milijuna eura u sklopu programa Digitalna Europa te NPOO-a u jednakim omjerima, u trajanju od tri godine. Projekt je započeo u travnju 2023. godine, a osnovni cilj projekta je ojačati inovacijski ekosustav povezan sa zdravljem kroz usvajanje AI tehnologija, a sve za dobrobit hrvatskog zdravlja. Centar AI4Health.Cro djeluje kao 'one-stop-shop' koji pruža četiri vrste usluga: testiranje prije ulaganja, potporu u pristupu investicijama, inovacijski ekosustav i umrežavanje, te razvoj znanja i vještina. Uz IRB, konzorcij AI4Health.Cro čine: Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju, Magdalena - Klinika za kardiovaskularne bolesti, Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, Dom zdravlja Zagreb - Centar, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Zagrebački inovacijski centar, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, Mreža znanja, FeelsGood Capital Partners, te uspješne tvrtke IN2, Ericsson Nikola Tesla i NEWTON Technologies Adria.