Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Foulon Richard from Pixabay Evo kako gazirana voda može pomoći u mršavljenju

Evo kako gazirana voda može pomoći u mršavljenju

Metaboličke prednosti

Prelazak s negazirane na gaziranu vodu može ponuditi male, ali bitne metaboličke prednosti, prema istraživanju dr. Akire Takahashija iz neurokirurške bolnice Tesseikai u Japanu. Njegova studija istražuje tvrdnje da gazirana pića mogu pomoći pri mršavljenju, iako se čini da su ti učinci minimalni, piše Zimo.

Utjecaj CO2 u gaziranoj vodi nije samostalno rješenje za mršavljenje. Uravnotežena prehrana i redovita tjelesna aktivnost ostaju ključne komponente održivog upravljanja težinom, naglašava Takahashi, čije je istraživanje objavljeno u časopisu BMJ Nutrition, Prevention & Health.

Kada se konzumira, ugljikov dioksid (CO2) u gaziranoj vodi ulazi u krvotok te se pretvara u bikarbonat u crvenim krvnim stanicama. Time se smanjuje kiselost stanica, ubrzava metabolizam glukoze i smanjuje nakupljanje masti. Međutim, ukupni učinak je minoran.

Kako bi procijenio taj proces, Takahashi je analizirao podatke hemodijalize, tretmana za bubrežnu bolest koji uvodi CO2 u krvotok, dok filtrira otpad. Tijekom tipične četverosatne sesije obradi se 48.000 mililitara krvi, što rezultira smanjenjem glukoze od 9,5 grama. U usporedbi s tim učinak ispijanja gazirane vode daleko je manji.

CO2 u gaziranoj vodi može pospješiti gubitak težine povećanjem preuzimanja glukoze i povećanjem metabolizma u crvenim krvnim stanicama. Međutim, količina je toliko mala da je teško očekivati ​​efekte gubitka težine samo od CO2 u gaziranoj vodi, napominje Takahashi.

Prethodne studije u skladu su s rezultatima njegova istraživanja i sugeriraju da gazirana voda ne utječe značajno na apetit. Međutim, ostaje zdravija alternativa slatkim gaziranim pićima.

Takahashi također naglašava potencijalne rizike, posebno za pojedince s gastrointestinalnim problemima kao što su sindrom iritabilnog crijeva ili gastroezofagealna refluksna bolest.

Pijenje gazirane vode može imati neke učinke na probavni sustav, posebno za osobe s osjetljivim želucem ili već postojećim gastrointestinalnim stanjima. Umjerenost je ključna za izbjegavanje nelagode dok još uvijek uživate u mogućim metaboličkim prednostima gazirane vode, savjetuje na kraju.

Vaša reakcija na temu