Liječnik je savjetovao u koje doba dana biste se trebali tuširati toplom, a u koje hladnijom vodom i pojasnio zbunjujuće savjete oko toga, piše Ordinacija.
Ako ste se ikada pitali koja je najbolja temperatura za večernje i jutarnje tuširanje, dr. Karan Raj razjasnio je svaku zabunu za Mirror. Možda pretpostavljate da bi hladan tuš ohladio vašu središnju tjelesnu temperaturu, a topliji bi vas zagrijao – ali to uopće nije slučaj.
Ako idete spavati želite dobar san, tuširanje toplom vodom paradoksalno snižava vašu središnju tjelesnu temperaturu, tako da ćete dobro spavati, rekao je dr. Raj.
Suprotan učinak dobit ćete kad se ujutro tuširate hladnom vodom. Razbudit će vas jer, kako kaže dr. Raj, hladna voda će vam povisiti tjelesnu temperaturu.
Dodao je da se tuširanje toplom noću i hladnijom vodom ujutro 'uklapa u naše cirkadijalne znakove'.
Prema studiji u National Library of Medicine topla kupka ili tuš sat ili dva prije spavanja može pomoći da se opustite i brže zaspite jer će vam pomoći u snižavanju unutarnje temperature, a to je cirkadijalni signal za spavanje
Nekoliko je studija pokazalo da zagrijavanje tijela kupanjem u kadi može pomoći u spavanju kada nakon toga ima dovoljno vremena da se ohladite. Iako je velik dio istraživanja usredotočen na kupke, 20-minutno tuširanje imalo bi slične učinke, kaže Shelby Harris, direktorica bihevioralne medicine spavanja u njujorškom Medicinskom centru Montefiore.
Ona savjetuje da se tuširajte otprilike sat i pol prije odlaska na spavanje. Na taj način, dok legnete u krevet, vaše će tijelo biti hladno, suho i spremno za spavanje. Kao bonus, vrlo važan korak pranja lica možete uključiti u noćno tuširanje.