Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović VAŽNA AKCIJA ZA DVIJE DRŽAVE 'Hrvatske snage brzo su razbile srbo-četničku vojsku'

VAŽNA AKCIJA ZA DVIJE DRŽAVE 'Hrvatske snage brzo su razbile srbo-četničku vojsku'

Petar Škorić bio je sudionik operacije

Na današnji dan prije 29 godina, u 5 sati ujutro, započela je operacija 'Ljeto '95' u kojoj je oslobođeno oko 1600 km² teritorija, uključujući gradove Bosansko Grahovo i Glamoč. U operaciji je sudjelovalo ukupno 23.900 vojnika, od kojih je bilo 11.500 pripadnika Hrvatskog vijeća obrane - HVO-a i 12.400 pripadnika Hrvatske vojske.

Podsjetio je na to Petar Škorić, ravnatelj Županijske uprave za ceste i bivši šef splitskog HDZ-a, koji je također sudjelovao u operaciji. Evo što je sve o njoj naveo na dan obljetnice...

'Krajem srpnja 1995. godine, situacija u Bosni i Hercegovini bila je izuzetno kritična. Bihaćka enklava bila je pod velikim pritiskom srpskih snaga, prijetila joj je sudbina slična onoj u Srebrenici. Republika i Federacija Bosne i Hercegovine uputile su hitan poziv Hrvatskoj za vojnu i drugu pomoć, što je Hrvatska odmah prihvatila.

Operacija 'Ljeto '95' započela je 25. srpnja 1995. Hrvatske snage brzo su napredovale i potpuno razbile srbo-četničku vojsku na sjeverozapadnom dijelu Livanjskog polja, zauzevši strateški važnu komunikaciju Knin-Bosansko Grahovo-Drvar-Banja Luka. Time su prekinuli prometnu i logističku potporu pobunjenim Srbima u tzv. RSK; četnici u Kninu i cijelom okupiranom području sjeverne Dalmacije dovedeni su u poluokruženje, s linijom bojišta samo 10-ak km od Knina kao sjedišta velikosrpske pobune.

Tijekom operacije hrvatske snage pretrpjele su gubitke: 18 vojnika je poginulo, a 155 je ranjeno, od kojih 26 teže. Završetkom operacije učvršćene su hrvatske linije obrane, a strateška pozicija omogućila je daljnje oslobađanje okupiranih područja Hrvatske.

Nekoliko dana prije početka operacije, 22. srpnja 1995., na zamolbu BiH za pružanje vojne pomoći u obrani od srbijanske agresije, posebice na području Bihaća, u Splitu su dr. Franjo Tuđman - prvi hrvatski predsjednik i predsjednik BiH Alija Izetbegović potpisali Splitsku deklaraciju. Ovim sporazumom utvrdili su nastavak suradnje i stalnu koordinaciju obrambenih djelatnosti između dviju zemalja. Deklaracija je omogućila Hrvatskoj vojsci korištenje teritorija BiH za zajedničku borbu protiv srpskih snaga, što je bilo presudno za obranu Bihaća i slamanje velikosrpske politike.

Operacija 'Ljeto '95' bila je ključna za zaustavljanje daljnje velikosrpske agresije te je stvorila uvjete za operaciju 'Oluja'. Oslobađanjem Bihaća spriječen je genocid sličan onom u Srebrenici, a zajednička borba hrvatskih i bošnjačkih snaga dovela je do konačne pobjede nad velikosrpskom agresijom i završetka rata u BiH. Ova operacija također je osigurala mir i stabilnost na cijelom prostoru.

Tadašnje bošnjačko vodstvo izrazilo je duboku zahvalnost Hrvatskoj i hrvatskim snagama za ključnu ulogu u spašavanju Bihaća i pružanju vojne pomoći. Nažalost, unatoč ovim činjenicama, dio unitarnih bošnjačkih  snaga kasnije i dan danas pokušava stvoriti percepciju o hrvatskoj agresiji na BiH. Ova naknadna tumačenja ne mogu umanjiti povijesnu važnost i zajedništvo koje je demonstrirano tijekom operacije 'Ljeto '95'.

Operacija 'Ljeto '95' ostaje značajan trenutak u povijesti Hrvatske i Bosne i Hercegovine, simbolizirajući zajedničku borbu i solidarnost dvaju naroda protiv velikosrpske agresije. Ova operacija ne samo da je spasila Bihać, već je postavila temelje za konačnu pobjedu, završetak ratnih sukoba i postizanje mira na cijelom području. Kao sudionik ove operacije, osobno svjedočim značaju i zajedništvu koje je demonstrirano u tim presudnim povijesnim trenucima', istaknuo je Škorić. 

Vaša reakcija na temu