Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Gábor Adonyi / Pixabay Strogo je zabranjeno izvoditi letačke operacije pomoću dronova blizu mjesta na kojima se odvija intervencija!

Strogo je zabranjeno izvoditi letačke operacije pomoću dronova blizu mjesta na kojima se odvija intervencija!

Kazne su visoke

Dolaskom ljetnih mjeseci mnogi žele snimiti nezaboravne trenutke korištenjem dronova, međutim, ljeto također donosi visoke rizike od požara izazvanih ljudskom nepažnjom ili ekstremnim meteorološkim uvjetima poput velikih vrućina.

'Zbog iznimne važnosti protupožarne zaštite, BSKS podsjeća javnost da je strogo zabranjeno izvođenje letačkih operacija dronovima u blizini mjesta na kojima se provode intervencije, osobito gašenje požara zračnim snagama. Protupožarni zrakoplovi, popularno zvani kanaderi, ključni su u učinkovitoj borbi protiv šumskih požara. Svaki dron koji se neovlašteno koristi u blizini požarišta može ozbiljno ugroziti sigurnost posada protupožarnih zrakoplova, interventnih službi na terenu, kao i same operacije gašenja požara', poručuju iz Bespilotnih sustava u kriznim situacijama (BSKS).

Neovlašteno korištenje dronova u zonama intervencija, osim što predstavlja izravnu prijetnju sigurnosti, može dovesti i do prekida ili odgode gašenja požara, čime se dodatno povećava materijalna šteta i ugrožavaju ljudski životi.

Ovom prilikom, potpredsjednik BSKS-a  Željko Riha izjavio je: 'Sigurnost naših građana i djelatnika žurnih službi uvijek je na prvom mjestu. Apeliramo na sve korisnike dronova da poštuju pravila i propise te da nikako ne izvode letačke operacije u blizini požarišta i drugih hitnih intervencija. Svaki neovlašten let ugrožava živote i otežava rad protupožarnih službi. Budimo odgovorni, čuvajmo živote i omogućimo našim timovima da uspješno obave svoje zadatke'.

EU Uredba  jasno propisuje zabranu letačkih operacija dronovima u području intervencija bez prethodnog dopuštenja službi za hitne intervencije. Za kršenje ove odredbe propisane su novčane kazne koje se kreću od 402,25 do 13.408,42 eura za operatore dronova i udaljene pilote.

Iz Agencije za civilno zrakoplovstvo (CCAA)  poručili su: 'Apeliramo na sve operatore dronova da tijekom ljetne protupožarne sezone strogo poštuju pravila korištenja zračnog prostora. Neovlaštenim korištenjem dronova u područjima u kojima se odvijaju hitne intervencije ugrožava se sigurnost posada zrakoplova, vatrogasaca i svih ostalih sudionika intervencije. Podsjećamo da će se svako kršenje propisa strogo kažnjavati u skladu sa zakonom, a kazne se kreću od 402,25 eura do čak 13.408,42 eura'.

BSKS moli  sve operatore dronova da pokažu maksimalnu odgovornost tijekom protupožarnih sezona, poštuju propise i ne ugrožavaju živote ljudi ni tijek intervencija.

AMC Portal – obavezna prijava letačkih operacija!

BSKS poziva sve udaljene pilote registrirane pri Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo da aktivno koriste AMC portal i AMC mobilnu aplikaciju kako bi pravovremeno rezervirali svoj zračni prostor i prijavili sve letačke aktivnosti.

Registraciju za AMC Portal / AMC Portal Mobile moguće je izvršiti popunjavanjem zahtjeva na službenoj poveznici AMC Portala. Nakon uspješne registracije, korisnici mogu jednostavno pristupati AMC mobilnoj aplikaciji, namijenjenoj prvenstveno korisnicima bespilotnih zrakoplovnih sustava za efikasnu i automatiziranu organizaciju svojih letačkih aktivnosti.

Vaša reakcija na temu