Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Joško Šupić Stariji Splićanin bez doma priznaje: Bez veze ne mogu ništa

Stariji Splićanin bez doma priznaje: Bez veze ne mogu ništa

Koalicija SDP - Možemo! - Direkt na Rivi je predstavila ‘klupu čekanja’ kojom upozoravaju na više od 5.000 osoba u Splitu koje čekaju dom

'Trenutačno sam u prihvatilištu za beskućnike, bez krova nad glavom. Obećavaju mi dom, ali od toga nema ništa. Uputili su me da odem kod ravnatelja doma, ali što ja mogu sam? Bez veze i nekoga iza sebe – ništa', ispovjedio se 82-godišnji Zvonimir Sušić.

Foto: Joško Šupić

Kaže da bez pomoći udruge Most i prihvatilišta ne bi imao gdje prenoćiti niti što pojesti. Više od godinu dana čeka na smještaj u domu za starije. Svjestan je da to nije dugo u usporedbi s drugima, ali priznaje kako ne vjeruje da će ikada dočekati svoje mjesto.

Upravo na ovakve slučajeve ukazala je koalicija SDP - Možemo! - Direkt na konferenciji za medije održanoj na splitskoj Rivi. Tamo su postavili simboličnu ‘klupu čekanja’, instalaciju kojom su željeli upozoriti na činjenicu da više od 5.000 osoba u Splitu čeka na smještaj u domu za starije. U gradu postoji oko 750 mjesta, no mnoga od njih nisu dostupna. Potrebe daleko nadmašuju kapacitete, zbog čega se prosječno na dom čeka dulje od deset godina.

- Posljednji dom izgrađen je prije 36 godina. Danas je klupa koju smo postavili jedini ‘dom’ koji naši sugrađani mogu odmah dobiti. Mnogi ni ne dočekaju svoje mjesto - rekao je Davor Matijević, kandidat za splitskog gradonačelnika.

Posebno je kritizirao dodatne troškove koje snose oni koji, kako kaže, imaju ‘privilegiju’ boravka u domu.

- Za sobu s balkonom plaća se dodatnih 22 eura, 15 eura mjesečno za korištenje klima-uređaja i isto toliko za hladnjak. To su ljudi koji su gradili naš grad i društvo, a sada ih se tretira kao trošak. Šalje im se poruka da nisu važni - poručio je Matijević.

Dodao je kako je riječ o izravnoj odgovornosti Splitsko-dalmatinske županije, kojom posljednjih 15 godina upravljaju HDZ i HGS. Naglasio je i da Grad Split nije učinio dovoljno te podsjetio kako je 12 drugih hrvatskih gradova izgradilo domove za starije uz sufinanciranje iz europskih fondova.

Tvrdi da u Splitu postoje četiri lokacije koje su prostorno-planskom dokumentacijom predviđene za izgradnju novih kapaciteta, a koje planiraju predstaviti u narednim danima.

Kandidat za zamjenika gradonačelnika, Marinko Biškić, istaknuo je da postoje i brza, manja rješenja koja se mogu odmah provesti.

- Vrlo brzo mogu se organizirati dnevni boravci i prostori za druženje unutar kotareva. Pronašli smo osam lokacija koje se uz minimalna ulaganja mogu prenamijeniti. Tamo bi se održavale radionice, druženja i druge aktivnosti za starije - rekao je Biškić.

Na problem se osvrnuo i Ranko Ostojić, kandidat za splitsko-dalmatinskog župana.

- Ovo nije samo gradski, već i županijski problem. Danas sam čitao o dječjem selu u Promajni kod Makarske koje zjapi prazno. Zašto dio tog prostora ne bismo prenamijenili za starije osobe? Ne može smještaj u domu biti privilegija - kazao je Ostojić.

Dodao je kako su i troškovi domova preveliki za prosječne umirovljeničke mirovine.

- Nemoguće ih je pokriti iz vlastite mirovine. Sigurno postoje prazni prostori koji se uz razumna ulaganja mogu urediti za smještaj naših starijih - zaključio je.

Nedostatak kapaciteta u domovima za starije u Splitu nije nov problem. No unatoč dugogodišnjim upozorenjima, nijedna gradska ni županijska vlast dosad nije se sustavno uhvatila u koštac s osiguravanjem civilizacijskog minimuma za osobe treće životne dobi.

Vaša reakcija na temu