Danas se većina slijepe i slabovidne djece obrazuje u sustavu redovnog obrazovanja zajedno s vršnjacima koji nemaju poteškoća s vidom. U oštećenja vida spadaju sljepoća i slabovidnost. Slijepo i slabovidno dijete nije u mogućnosti čitati i prepisivati sa školske ploče, čitati tiskane udžbenike, pisati olovkom i slično. Učenicima s oštećenjem vida potrebno je prilagoditi udžbenike/literaturu kako bi zajedno sa svojim vršnjacima imali priliku i mogućnost savladavanja školskog gradiva.
Udžbenici se mogu prilagoditi prema individualnim potrebama učenika. Slijepi učenici se obrazuju na pismu za slijepe osobe na Brailleovom pismu. Ono se sastoji od 6 točkica i kombinacija tih točkica čine slova i brojeve. Slijepim učenicima je Brailleovo pismo neophodno zbog usvajanja pismenosti i savladavanja školskih predmeta. Inače je praksa da slijepo dijete godinu dana prije polaska u 1. razred osnovne škole uči Brailleovo pismo kako bi im bilo lakše naučiti čitati i pisati. Slijepa djeca Brailleovo pismo pišu na Brajevom pisačem stroju ili koriste Brajevu bilježnicu. Slabovidna djeca pohađaju nastavu s literaturom na uvećanom tisku. Svako je slijepo dijete posebno i ima posebne potrebe kada je u pitanju prilagodba školske literature. Na primjer, nekome odgovaraju bijela slova na crnoj pozadini, potrebni su što veći kontrasti, nekima je dovoljan font slova 18, a drugima pak 26 i slično.
Prilagodba školske literature za slijepe i slabovidne učenike zahtjeva stručna znanja i pažljiv, marljiv i dugotrajan rad. Hoće li učenik svoje obrazovanje pohađati na Brailleovom pismu ili na uvećanom tisku o tome odlučuju stručnjaci na temelju pomne procjene.
Da bi učenici s oštećenjem vida dobili prilagođene udžbenike, Županijska udruga slijepih Split je prijavitelj dvaju projekata za prilagodbu udžbenika/literature za slijepe i slabovidne učenike i studente. Partner na projektima je Centar za odgoj i obrazovanje 'Vinko Bek' koji ujedno prilagođava i tiska udžbenike u potrebnim formatima te ih dostavlja učenicima.
Partner posjeduje kadar koji je stručan za izradu udžbenika za učenike s oštećenjem vida s dugogodišnjim iskustvom. Projekte u cijelosti financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, projekt pod nazivom 'Knjiga prava, znanje stvara' financiran je u iznosu od 22.000,00 EUR, a projekt pod nazivom 'Brojevi i formule po mjeri đaka' također je financiran u iznosu od 22.000,00 EUR. Početak provedbe projekata je 01.09.2024., a završetak provedbe projekata biti će 01.03.2025.
Svako dijete ima pravo na obrazovanje pod jednakim uvjetima, stoga učenicima s oštećenjem vida prilagodba udžbenika/literature je od krucijalne važnosti.