Kada je prije sedam godina pokrenut prilagođeni sportski program HandbALL IN, želio je rušiti granice koje su kočile uključivanje djece s teškoćama i osoba s invaliditetom u sportske aktivnosti.
Sada, nakon toliko godina provedbe programa, HandbALL IN nije srušio samo granice u glavama ljudi, već je probio stvarna geografska ograničenja i kroz Erasmus+ Sport projekt stigao do Islanda i Turske.
Završni događaj u Sinju
Ovaj tjedan, 21. i 22. veljače 2025., u Centru za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači u Sinju održan je završni događaj Erasmus+ Sport projekta, koji je okupio lokalne predstavnike te partnere iz Islanda iz škole Urridaholtsskoli i Turske, Sakarya Gençlik ve Spor il Mudurlugu.
Uz osnivačicu programa, Maidu Arslanagić, goste su dočekale Žana Majić, voditeljica sinjske HandbALL IN podružnice, Andrea Milošević, ravnateljica podružnice Sinj kao i ravnateljica COO Juraj Bonači Snježana Čotić te ostali predstavnici COO Juraj Bonači, s kojima HandbALL IN podružnica u Sinju uspješno surađuje već četiri godine, te predstavnici splitske podružnice Petra Vrdoljak i Ana Srzić. Događaj je uveličao i dolazak gradonačelnika Mira Bulja i njegovog zamjenika Denisa Bobete.
U sklopu završnog događaja održana su dva pokazna treninga te okrugli stol na kojem su sudionici razmijenili iskustva stečena kroz ovu međunarodnu suradnju.
Sinj kao primjer dobre prakse
'Biti dio ovakvog međunarodnog projekta velika je čast i potvrda kvalitete HandbALL IN programa.
Kroz razmjenu iskustava s partnerima s Islanda i Turske, hrvatski stručni tim je učio od drugih, ali i prenio svoje bogato iskustvo stečeno dugogodišnjim radom', ponosno je istaknula Maida Arslanagić.
Tijekom provedbe projekta u prošloj godini organiziran je posjet Islandu, gdje su sudionici imali priliku vidjeti inkluziju na posebnoj razini i upoznati inovativne pristupe u radu s djecom s poteškoćama. Potom su krajem godine svi otputovali u Tursku, gdje su naši stručnjaci održali edukaciju iz adaptivnog sporta za njihove trenere.
Također, u sklopu projekta izrađen je i višejezični priručnik za trenere, sa smjernicama i praktičnim savjetima za adaptivne sportske aktivnosti.
'HandbALL IN program trenutno se provodi u pet gradova u Hrvatskoj, a u suradnji s COO Juraj Bonači u Sinju je aktivan već četiri godine i izvrstan je primjer dobre prakse kroz koji smo za kraj Erasmus projekta stranim partnerima pokazali koliko sport može biti moćan alat za stvaranje jednakih prilika za svu djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom, bez obzira na njihove različite sposobnosti', dodala je Žana Majić.
Pokazni trening
HandbALL IN tim je tijekom završnog događaja kroz pokazni trening najbolje demonstrirao snagu adaptivnog sporta, trud, upornost i zajedništvo svojih polaznika, volontera i trenera.
Ovaj događaj još je jednom potvrdio važnost inkluzije i adaptivnog sporta te potrebu za uključivanjem cijele zajednice u podršku programima poput HandbALL IN, kako bi se osigurao njihov kontinuitet i dugoročni uspjeh. To je jedini način za stvaranje okruženju kojem svaki pojedinac, bez obzira na izazove, ima priliku za rast, razvoj i uspjeh kroz sportske aktivnosti.