Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
PLENKOVIĆ U SPLITU Evo kako će se riješiti pitanje Poljuda i potkapacitiranosti splitske bolnice

PLENKOVIĆ U SPLITU Evo kako će se riješiti pitanje Poljuda i potkapacitiranosti splitske bolnice

Srednju Dalmaciju čeka renesansa

Premijer Andrej Plenković, u pratnji ministara, danas je po prvi put nakon četiri godine službeno posjetio Banovinu, gdje se sastao s gradonačelnikom Tomislavom Šutom.

Fotogalerija: Plenković u Banovini

Na putu prema sjedištu Splitsko-dalmatinske županije nakratko je svratio na stadion Poljud kako bi se osobno uvjerio u razmjere štete nastale uslijed nedavnog nevremena. Službeni dio posjeta zaključen je sastankom sa županom Blaženkom Bobanom, a tema za razgovor i problema, očekivano, nije nedostajalo.

Fotogalerija: Plenković u Županiji

Krenimo redom – zastarjela prometna infrastruktura, Klinički bolnički centar Split koji vapi za novim prostorima, kronični manjak domova za starije i nemoćne, nepostojanje priuštivog stanovanja, kao i posljedice nedavnog nevremena koje je nanijelo veliku štetu na području Park-šume Marjan i na stadionu Poljud. Sve su to teme kojima je posvećena pažnja tijekom današnjeg posjeta Splitu.

Fotogalerija: Plenković na Poljudu | foto: Joško Šupić

- Odmah na početku usmjerili smo se na prometnu infrastrukturu – kako onu unutar samog Splita, tako i na zaobilaznicu Split – Omiš, koju smatramo ključnom za rješavanje prometnih gužvi. Također, fokusirali smo se i na priuštivo stanovanje te potporu Vlade RH u tom pogledu. U Županiji smo otvorili i pitanja domova za starije. Sve današnje teme već smo ranije komunicirali tijekom kampanje – rekao je u uvodu splitski gradonačelnik Tomislav Šuta.

Tvrdi da će Grad u dogledno vrijeme pripremiti projekte i napokon riješiti goruće probleme.

Na putu od Banovine do sjedišta Županije, premijer Plenković je svratio na Poljud i uvjerio se u loše stanje stadiona, osobito nakon posljednjeg nevremena. Najavio je da će se sljedeći tjedan osnovati zajedničko povjerenstvo Vlade i Grada, uz uključivanje stručnjaka, kako bi se procijenilo stanje sigurnosti, potrebna ulaganja i buduće mogućnosti. Tvrdi da će Vlada podržati svako rješenje koje je najbolje za Split, nogomet i druge sportove.

- Oštećen je krov i još neki dijelovi, i to prilično ozbiljno. Vidim da vodstvo Hajduka i gradske vlasti rade na brzoj sanaciji. Vlada je odmah intervenirala s dva milijuna eura, koji su prebačeni Gradu kako bi se omogućila obnova prije početka utakmica – izjavio je Plenković.

- Što se tiče šireg pitanja sportske infrastrukture u Splitu – naš stav je jasan. Vlada je još ranije odlučila da su i Maksimir i Poljud sportski objekti od nacionalnog značaja. Poljud je građen za Mediteranske igre u Splitu i bio je domaćin Europskog prvenstva u atletici 1990. godine. On nije samo arhitektonski biser, već i dio identiteta Splita i Hrvatske – dodao je.

Jedno od najvažnijih pitanja odnosi se na splitski Klinički bolnički centar koji je, kako tvrdi i sam ravnatelj prof. dr. sc. Krešimir Dolić, već dugi niz godina neadekvatan za rad – zastario je i na njegovo održavanje troše se ogromna financijska sredstva.

- Grad najprije mora osigurati izmjene GUP-a kako bi se omogućilo definiranje alternativne lokacije za novu bolnicu. Ne treba se zavaravati, riječ je o dugotrajnom procesu. Premijera smo s time već ranije upoznali. Priprema prostorno-planske i projektne dokumentacije zahtijeva vrijeme, ali svakako je na Gradu Splitu da, ukoliko se išta ozbiljno razmatra, osigura sve preduvjete. Premijera i ministra Bačića upoznali smo s time da želimo čim prije donijeti odluku o izradi i donošenju novog GUP-a – rekao je gradonačelnik Šuta.

Premijer Plenković dodao je kako je Vlada trenutačno u velikom ciklusu ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu.

- Ako se pripremne radnje za novu bolnicu u Splitu kvalitetno odrade, i ako se pronađe model financiranja u duljem vremenskom razdoblju, mi ćemo to podržati. Zdravstvena infrastruktura Splita je ključna – ne samo za domaće stanovništvo, nego i za turiste. KBC Split je najveći bolnički centar odavde do Trsta, koliko ja znam. Zaslužuje više, ali mislim da smo još u ranoj fazi te ideje – rekao je premijer.

Jedna od važnijih tema bila je i sudbina odlagališta otpada Karepovac kojem ističe 'rok trajanja', pa je potrebno hitno razmotriti nove lokacije, barem dok ne bude izgrađen Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici.

- Grad Split dužan je povećati stopu odvajanja otpada. Trenutno smo na 25%, a zakonski minimum koji moramo doseći je 50%. Prema sadašnjim procjenama, Karepovac može izdržati još otprilike godinu dana. Kao alternativne lokacije spominju se Bikarac, područje Trogira i pravac prema Kninu. Riječ je o načelnim razgovorima, ništa još nije precizno definirano. No, cilj je da Grad ne ostane bez rješenja za otpad – istaknuo je Šuta.

Gradonačelnik je premijera izvijestio i o situaciji vezanoj uz Spaladium Arenu, nakon što je na adresu Grada pristigla nova presuda. Šuta je rekao da je dobio poziv iz Zagrebačke i Erste banke na sastanak s pročelnicom za financije i gradskim odvjetnicima.

- Održat ćemo sastanak jer, iskreno, nemamo vremena za čekanje. Vidjet ćemo koje su mogućnosti da Grad Split što prije preuzme upravljanje Spaladium Arenom, jer ona mora biti stavljena u punu funkciju – poručio je Šuta.

Prvi državni novci idu za sanaciju Poljuda, ali i za niz drugih projekata u Splitu. Ključno je, smatra gradonačelnik, imati spremne projekte, jer bez njih nema ni sredstava.

- Premijera smo danas upoznali sa statusom projekata i s potrebom da Grad postavi jasne prioritete. Konkretno, možemo govoriti o park & ride sustavu na Lovrincu. Prva sredstva očekuju se i za nabavu električnih autobusa. Nažalost, Grad nije na vrijeme pripremio projekte – europska bespovratna sredstva bila su dostupna za deset autobusa, a mogli smo ih povući za čak petnaest. Kada budemo spremni, Vlada RH i resorna ministarstva bit će nam partneri – zaključio je Šuta.

Na kraju je i župan Blaženko Boban istaknuo tri ključne teme za Splitsko-dalmatinsku županiju.

Prva je bila Dalmatinska zagora, za koju je dogovoreno formiranje Savjeta, po uzoru na postojeće savjete za Slavoniju i Baranju te sjeverozapadnu Hrvatsku. Druga tema bili su domovi za starije.

- Ukazao sam na to da kriterij 'jedan dom po županiji' nije pravedan s obzirom na velike razlike u broju stanovnika. Dogovoreno je da se u sljedećem pozivu uvede novi kriterij temeljen na broju stanovnika – izjavio je Boban.

Treća tema, prema Bobanovim riječima zapravo najvažnija, bila je prometna infrastruktura. U prvom planu je aglomeracija Trogir–Split–Omiš, a zatim tri prometne vertikale: Dicmo preko Sinja, Zagvozd preko Imotskog do BiH, te tunel Ravča do Vrgorca i dalje prema BiH.

Dogovoreni su kontinuirani sastanci između Ministarstva, Županije i Hrvatskih cesta kako bi se definirala dinamika radova.

Na kraju sastanka potpisani su i konkretni ugovori – jedan za izgradnju Gata svetog Petra u vrijednosti od 23 milijuna eura, te drugi za luku u Resniku, vrijedan oko 3 milijuna eura.

Također su potpisana i četiri ugovora uz podršku ministra Branka Bačića, a namijenjeni su općinama Lovreć, Primorski Dolac, Marina i Lećevica, ukupne vrijednosti 310 tisuća eura.

Vaša reakcija na temu