Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Ethan Parsa from Pixabay OD DANAS Nove trošarine na duhanske proizvode i prerađevine

OD DANAS Nove trošarine na duhanske proizvode i prerađevine

Ne propisuje se obveza označavanja e-tekućina fiskalnim markicama

Danas je na snagu stupila nova Uredba o visini trošarine na duhanske prerađevine i duhanske proizvode.

Tako je specifična trošarina na cigarete 56,10 eura za 1000 komada cigareta, proporcionalna trošarina je 34 % od maloprodajne cijene cigareta, minimalna trošarina na cigarete je 124,20 eura za 1000 komada cigareta, za sitno rezani duhan za savijanje cigareta je 120,50 eura za jedan kilogram, za ostali duhan za pušenje je 120,50 eura za 1 kilogram, za cigare i cigarillose je 120,50 eura za 1000 komada, za e-tekućine je 0,20 eura za jedan mililitar, za grijane duhanske proizvode je 198,50 eura za jedan kilogram, a za nove duhanske proizvode iznosi 120,50 eura za jedan kilogram.

'Trošarinski obveznici koji imaju pravo utvrđivanja maloprodajne cijene cigareta mogu podnijeti prijavu povećanja maloprodajne cijene cigareta u razdoblju od 1. do 3. srpnja, zaključno do 15.30 sati. Datum važenja povećanih maloprodajnih cijena cigareta je 4. srpnja 2025. godine', kažu iz Carinske uprave.

Vezano za uvođenje pozitivne stope oporezivanja e-tekućina, s i bez nikotina, iz Carinske uprave napominju:

'Sukladno nacionalnom trošarinskom zakonodavstvu duhanskim proizvodom odnosno predmetom oporezivanja smatra se proizvod namijenjen udisanju pare, bez procesa izgaranja, a koji se može smatrati supstitutom za duhanske prerađevine i sadrži, tekućinu namijenjenu konzumiranju u elektroničkoj cigareti ili drugoj elektroničkoj napravi, neovisno o tome sadrži li nikotin ili ne.

Pri utvrđivanju trošarinskog statusa, odnosno određenja da li tekućina podliježe obvezi obračunavanja i plaćanja trošarine na e-tekućine potrebno je utvrditi namjenu korištenja, odnosno da li se ta tekućina stavlja u promet kao gotov proizvod namijenjen krajnjem potrošaču za konzumiranje u elektroničkoj cigareti ili drugoj elektroničkoj napravi. Na e-tekućine koje su puštene u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske prije 1. srpnja 2025. odnosno prije stupanja na snagu predmetne Uredbe obračunava se trošarina u visini od 0,00 eura za jedan mililitar (zaključno za lipanj 2025.).

Osobe koje posluju s e-tekućinama (ovlašteni držatelji trošarinskog skladišta, proizvođači, trgovci koji unose e-tekućine iz druge države članice EU i uvoznici) obvezne su nadležnom carinskom uredu putem aplikacije e-Trošarine i nadalje dostavljati mjesečno izvješće o stanju zaliha, primljenim, unesenim, proizvedenim, otpremljenim i uvezenim količinama te obračunatoj trošarini na e-tekućinu na Obrascu MI-ET.

Trošarinsko zakonodavstvo ne propisuje obvezu obračuna razlike trošarine na e-tekućine koje se nalaze na zalihama u prometu na teritoriju Republike Hrvatske odnosno koje su puštene u potrošnju prije stupanja na snagu predmetne Uredbe.

E-tekućine koje se nađu na zalihama trošarinskih skladišta, carinskim skladištima i skladištima proizvođača, a puste se u potrošnju od 1. srpnja 2025. podliježu obvezi obračuna trošarine u visini od 0,20 eura za jedan mililitar. Trošarinsko zakonodavstvo ne propisuje obvezu označavanja e-tekućina fiskalnim markicama'.

Vaša reakcija na temu