Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Maloljetnik pijan vozio električni romobil pa se zabio u zid, teško je ozlijeđen

Maloljetnik pijan vozio električni romobil pa se zabio u zid, teško je ozlijeđen

Nesreća na jugu Dalmacije

Sinoć, 24. srpnja, oko 23.30 17-godišnjak je vozeći električni romobil kroz mjesto Mihanići u Konavlima - zbog neprilagođene brzine - izgubio nadzor nad upravljačem i udario u betonski zid.

Mladić je uslijed udara zadobio teške tjelesne ozljede. Nakon ukazane liječničke pomoći zadržan je na daljem liječenju u dubrovačkoj bolnici.

Alkotestiranjem je utvrđeno kako je mladić romobilom upravljao pod utjecajem alkohola od 0,98 g/kg.

Zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama maloljetni vozač će biti sankcioniran novčanom kaznom od 390 eura. Budući da se radi o maloljetnoj osobi, slijedi obavijest nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. 

S ciljem podizanja razine sigurnosti u cestovnom prometu te sprječavanja stradavanja ove ranjive skupine sudionika u prometu, ali i sprječavanja te sankcioniranja prometnih prekršaja vozača romobila koji ugrožavaju sigurnost pješaka i drugih sudionika u prometu Postaja prometne policije Dubrovnik je od početka ove godine sankcionirala ukupno 162 osobe. 

'Podsjećamo građane kako ne smiju svi električni romobili sudjelovati u prometu, odnosno prejaki i prebrzi romobili zabranjeni su. Naime, sudjelovanje u prometu dozvoljeno je električnim romobilima s motornim ili električnim pogonom bez sjedećeg mjesta, čiji radni obujam motora nije veći od 25 cm³ ili čija trajna snaga elektromotora nije jača od 0,6 kW te koji na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 25 km/h. Koristimo priliku te pozivamo roditelje koji romobile kupuju djeci, ali i sve druge građane da o tome vode računa prilikom kupnje romobila', apelirali su iz policije.

Pojasnili su i gdje se smije, a gdje ne smije voziti električni romobil. 

'Vozači romobila dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja. U slučaju nepostojanja biciklističke staze ili trake mogu se koristiti površine namijenjene pješacima i zone smirenog prometa. Električni romobili ne smiju se kretati autocestama, brzom cestom i cestama namijenjenim isključivo za promet motornih vozila. Vozači ne smiju ostavljati romobil bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, već samo na za to posebno uređenim i označenim mjestima', naveli su. 

Vozači električnih romobila dužni su poštovati i sljedeća pravila... 

Električnim romobilima ne smiju upravljati osobe mlađe od 14 godina, Svi vozači obvezni su tijekom vožnje koristiti zaštitnu kacigu. Nema dobnog ograničenja niti iznimke - pravilo vrijedi i za punoljetne i za maloljetne vozače. Na romobilu se smije voziti samo jedna osoba.

Noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozači električnih romobila moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Također, noću i danju u uvjetima smanjenje vidljivosti na električnom romobilu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani. Najveća dozvoljena brzina kretanja je 25 km/h. Zabranjeno je korištenje slušalica u ili na oba uha.

'Pozivamo vozače električnih romobila da radi svoje sigurnosti i sigurnosti drugih sudionika u prometu poštuju prometne propise', poručila je policija. 

Vaša reakcija na temu