Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Koliko je stara kutija prve pomoći u vašem automobilu? Brojni krše zakon

Koliko je stara kutija prve pomoći u vašem automobilu? Brojni krše zakon

Spada u obaveznu opremu koju svako vozilo mora posjedovati

Jeste li znali da kutija prve pomoći u vašem vozilu ne smije biti starija od pet godina? Pojedini vozači tek su danas saznali za takvu obvezu u sklopu akcije koja se održala povodom Svjetskog dana prve pomoći.

- Materijal unutar kutije brzo se raspada. Sterilne gaze imaju svoj vijek trajanja, kao i zavoji koji su jako krhki i nakon pet godina više nisu kvalitetni kao što su bili pri proizvodnji - objasnila je Ivana Miljak, zaposlenica Gradskog društva Crvenog križa Split.

Upravo zato su ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana prve pomoći organizirali u suradnji s Policijskom upravom Splitsko-dalmatinskom - zajedničkom akcijom provjere kutija prve pomoći u automobilima. Prema Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu, kutija prve pomoći na cestama spada u obaveznu opremu koju svaki automobil mora posjedovati. Prvi vozač koji je zaustavljen u sklopu ove edukativne akcije nije mogao pronaći svoju kutiju prve pomoći.

- Tražio sam i tražio, ali nigdje nisam pronašao plavu kutiju. Taman sam skupio auto s redovnog servisa, tako da je možda tamo nestala... Nikome nije ugodno kad ga se zaustavi, ali se ovaj put mogu zahvaliti djelatnici Crvenog križa i policajcima jer su na kraju bili ugodno iznenađenje - rekao je jedan od zaustavljenih vozača.


Iako je za neposjedovanje kutije prve pomoći, odnosno za posjedovanje kutije kojoj je istekao rok ili nije u skladu s hrvatskom normom propisana novčana kazna u iznosu od 30 eura, u sklopu ove akcije djelovali su edukativno prema vozačima koji su se ovom prigodom 'izvukli' samo s upozorenjem. Čak ih je splitski Crveni križ nagradio ispravnim kutijama prve pomoći kao i edukativnim priručnikom o osnovama pružanja prve pomoći za vozače.

- Nisam znao da može isteći rok trajanja kutije prve pomoći. Koristili smo je i za vlastite potrebe, ali su se i djeca igrala sa sadržajem kutije - uz osmijeh je priznao jedan od vozača koji je posjedovao staru kutiju prve pomoći. 

Na poklon je dobio novu, a djeca se mogu nastaviti igrati sa zavojima koji ne bi najbolje poslužili da se dogodila kakva nesreća.


Ovakva akcija bila je prilika za isticanje važnosti prve pomoći na globalnoj razini kao humanog čina, a uključivanjem šire javnosti utječe se na promjene u razmišljanju o značaju prve pomoći u svakodnevnom životu.

- Najčešće su vozači skloni pružiti pomoć unesrećenima. Manje je neodgovornih vozača, a za to su predviđene novčane kazne ili kazna zatvora, ovisno o kakvim se ozljedama radi - rekao je Mladen Šerić, policijski službenik za poslove prometne policije iz PU splitsko-dalmatinske koji je sudjelovao u akciji. 

Onima kojima je potreban podsjetnik iz pružanja prve pomoći, uvijek se mogu obratiti gradskom društvu Crvenog križa.

- Rekla bih da bi svima dobro došlo još malo znanja. Ljudi svoje znanje mogu obnoviti u sklopu besplatnih tečajeva prve pomoći koje organizira splitski Crveni križ - poručila je Miljak, zaposlenica Gradskog društva Crvenog križa Split.

Vaša reakcija na temu