Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Društvo arhitekata Splita: Odlučivanje o sudbini sudbini Poljuda ne smije se prepuštati interesnim skupinama niti provoditi kroz populističke referendume

Društvo arhitekata Splita: Odlučivanje o sudbini sudbini Poljuda ne smije se prepuštati interesnim skupinama niti provoditi kroz populističke referendume

'Podsjećamo da Poljud nadilazi okvir sportskog objekta'

Iz splitskog Društva arhitekata (DAS) priopćenjem za javnost su se očitovali o medijskim napisima o gradskom stadionu Poljud.

'Društvo arhitekata Splita, u ulozi strukovne organizacije odgovorne za promicanje javnog interesa u prostornom razvoju grada smatra svojom profesionalnom i društvenom obvezom upozoriti na ozbiljne manjkavosti u dosadašnjem pristupu javnoj raspravi o budućnosti stadiona Poljud. Nažalost, proteklih tjedana svjedočimo izrazito neorganiziranom, nesustavnom i nestručnom procesu donošenja odluka o objektu od iznimnog urbanističkog, kulturnog i sportskog značaja za grad Split.

Odsutnost transparentnog i strukturiranog procesa, neuključivanje relevantnih stručnjaka i nepostojanje jasno definiranih kriterija za evaluaciju mogućih scenarija predstavlja ozbiljan propust u upravljanju javnim prostorom. Umjesto da se pitanje sagleda u kontekstu dugoročnih razvojnih interesa grada, sporta i kulture, odluke se oblikuju pod utjecajem parcijalnih stavova i kratkoročnih političkih interesa. Rješavanje tako složenog pitanja kao što je pitanje stadiona Poljud mora započeti strateškim, interdisciplinarnim i financijski promišljenim pristupom', stoji u priopćenju koje u ime Predsjedništva DAS-a  potpisuje Marko Klarić mag. ing. arh. urb..

Ističe se kako se gradnja ili obnova stadiona ne svodi samo na pitanje kapaciteta tribina, 'već podrazumijeva sveobuhvatnu analizu u domeni urbanističkog razvoja, prostornog planiranja, kulturne baštine te ekonomske održivosti, odnosno definiranjem jasnog projektnog zadatka koji uvažava potrebe široke lepeze dionika i korisnika'. 'Prvi korak mora biti definiranje jasnih razvojnih ciljeva: je li primarni cilj unapređenje sportske  infrastrukture, povećanje komercijalnih sadržaja, očuvanje kulturno-povijesne vrijednosti postojećeg objekta – ili sve navedeno

Nakon definiranja toga nužno je izraditi stručnu studiju slučaja koja će komparirati najmanje tri realna scenarija: (1) obnovu postojećeg stadiona u njegovom izvornom, autentičnom obliku (faksimile), (2) obnovu uz prostorne i funkcionalne nadogradnje i (3) izgradnju novog stadiona na alternativnoj lokaciji (primjerice Brodarica, TTTS ili obronci Kozjaka). Svaka opcija potom mora biti evaluirana prema parametrima: urbanističke prikladnosti (povezanosti s gradskim tkivom, prometne dostupnosti, razvojnih potencijala), financijske održivosti (investicijski trošak,  poslovni model, dugoročni prihodi, opterećenja na gradski proračun), provedbene izvedivosti (po pitanju regulative, potrebne suglasnosti, vremenskog okvira za provedbu). U taj proces moraju biti uključeni ključni institucionalni i stručni akteri: Grad Split, Zavod za prostorno uređenje grada Splita, Konzervatorski odjel, uprava HNK Hajduk, ali i predstavnici arhitektonske, urbanističke, društvene i ekonomske struke. Bez njihovog aktivnog sudjelovanja, svaka odluka bit će manjkava i potencijalno štetna', navode iz DAS-a.

Podsjećaju da Poljud nadilazi okvir sportskog objekta, odnosno da je riječ je o primjeru moderne arhitekture, realiziranom za potrebe Mediteranskih igara 1979. godine, djelu arhitekta Borisa Magaša, čije se oblikovanje i strukturalno rješenje smatraju vrhunskim dometom svjetske sportske arhitekture. Zaštićen je kao kulturno dobro upravo zbog svoje jedinstvene forme, revolucionarne konstrukcije i simbiotičke uklopljenosti u splitsku vizuru. Poljud nije samo stadion – on je simbol grada, dio njegove kolektivne memorije i prepoznatljivi element turističkog identiteta.

'Također podsjećamo, da se zaštite kulturnim dobrima ne daju olako, pa je neprihvatljiva ideja samovoljnog pričanja o ukidanju iste.

Stoga, odlučivanje o sudbini sudbini Poljuda, i o sudbini stadiona Hajduka, ne smije se prepuštati interesnim skupinama niti provoditi kroz populističke referendume. Nužan je cjelovit, stručan i transparentan proces temeljen na analitičkim podlogama koje uključuju: arhitektonsku vrijednost objekta, njegov povijesni kontekst, urbanu funkciju te financijsko-ekonomske implikacije, a koji isto  tako uključuju jasno strukturiranu široku participaciju. Obavezno je uključivanje konzervatorskih smjernica, dostupne arhivske dokumentacije i komparativnih međunarodnih primjera očuvanja sličnih objekata.

Društvo arhitekata Splita apelira na sve relevantne aktere da zamijene pojednostavljene izjave i ad hoc pristupe transparentnim, stručno vođenim i sustavno planiranim procesom odlučivanja. Samo takvim pristupom moguće je donijeti rješenje koje će biti u dugoročnom interesu grada, građana i sportskog kluba, a istodobno sačuvati arhitektonsku baštinu koja definira identitet Splita', zaključuju iz DAS-a.

Vaša reakcija na temu