Uređenje Žnjana je stajalo oko pet milijuna eura više od planiranog, a sredstva nisu osigurana.
U toj cifri, 100.000 eura je, podsjetimo, otišlo samo za uredski namještaj. Ne bilo koji, kupovalo se u poznatoj dizajnerskoj trgovini, po narudžbi dakako. Došli smo u posjed troškovnika, provest ćemo vas po uredima koje koriste upravitelj, djelatnici i potencijalni klijenti tvrtke Žnjan.
Za početak, izabrani će sjediti za konferencijskim stolom vrijednim 3655 eura, posjest će ih na kožnu stolicu po izboru investitora. Takvih je kupljeno deset komada i plaćeno ukupno 6720 eura. Postolje stolice je ipak od poliranog aluminija s crnim kotačima, a ima i aluminijske naslone za ruke. Obična uredska stolica, da skratimo, ali jako lijepo opisana. U konferencijskoj sali su i četiri police koje koštaju 2652 eura.
Ako vam treba malo privatnosti, ponudit će ured upravitelja, on će sjediti za radnim stolom vrijednim 1777 eura. Pokraj njega je metalni ladičar s tri ladice vrijedan 1324,5 eura. Radna stolica upravitelja, također kožna, košta 780 eura. Gosti će sjediti na kožnoj stolici manje vrijednosti - 606 eura. Dvije su takve u uredu. I u uredu upravitelja su iste police kao u konferencijskoj sali, podsjećamo, vrijedne 2652 eura.
Ako se radi o ležernijem sastanku s upraviteljem, možda iskoristite čari zone za sjedenje gdje vas očekuje kožni kauč niti dva metra dug, plaćen 5623,5 eura.
Tu je i kožna fotelja - sjedit će se na 3120 eura. Kava će vam se nasloniti na komplet od dva stolića vrijedna 1219 eura.
Ako planirate organizirati neki događaj u suradnji s tvrtkom Žnjan, trebalo bi do ureda 'event managera'. Tamo su smješteni isti radni stol i ladičar kao u uredu upravitelja, vrijedni 3102 eura, tri stolice i 'bibliotekar' cijenjeni 4644 eura.
Osoblje za tehničko održavanje je u nešto skromnijem uredu, puno jeftinija tri radna stola, dva vrijedna 481 eura, a treći 444 eura. I ladičari su skromniji, nije metalni, nego drveni. Tri komada koštaju 1017 eura. Ova tri su 300 eura jeftinija od jednog ladičara u uredu upravitelja. Za 1657 eura ima i tehničko osoblje bibliotekar.
Uredski ormar im je vrijedan 1760 eura, ali barem nisu štedjeli na radnim stolicama, iste su kao u uredu upravitelja.
Na koncu, treba skuhati i kavu na dizajnerskom namještaju, čajna kuhinja košta 1824 eura, ali u tu cijenu nisu uključeni indukcijska ploča, ugradbeni hladnjak, sudoper i slavina. Nije se štedjelo ni na tri različita modela vrata. Jedna koštaju 2093 eura, drugi modeli su 800 eura jeftiniji.
Ukupan iznos je 60.000 eura, bez PDV-a.
Sada možemo prebaciti fokus na rasvjetna tijela. U tom troškovniku zaista ima materijala za raspravu, pa krenimo redom.
Dizajnerska lampa koju će rijetki imati priliku vidjeti uživo nalazi se u zoni za sjedenje u uredu upravitelja i košta nevjerojatnih 1595 eura.
Tu je i uspravno svjetlo koje obasjava konferencijsku salu, po cijeni od 1898,98 eura. Možemo slobodno zaokružiti na 1.900.
Ako već nećete moći uživati u pogledu na ova ekskluzivna rasvjetna tijela, možda ćete barem primijetiti svjetlo iznad recepcijskog pulta. Kada kažete 'dobar dan', podignite pogled – iznad vas svijetli instalacija vrijedna čak 7975 eura.
Riječ je o dizajnerskom komadu sastavljenom od fleksibilne trake,14 reflektora i visilica. Sve skupa košta koliko i jedan sasvim pristojan polovni automobil. Tri ugradbene lampe koje ga prate dodatno su plaćene 742,5 eura, odnosno 247,5 eura po komadu.
Ipak, to nisu najskuplje ugradbene lampe. U uredu event managera, iznad radnog stola, smjestit će se dvije po cijeni od 266,75 eura. U prostoriji za tehničko održavanje ugradit će se još četiri, po istoj cijeni, što ukupno iznosi 1067 eura.
Idemo dalje.
Obična plafonjera u kupaonici i tehničkim prostorijama, kakva se u specijaliziranim trgovinama prodaje za 50 do 75 eura, ovdje je plaćena 120.
LED traka duljine 11 metara koštala je 215 eura, iako se na tržištu 15-metarska svjetleća traka, koja se reže po potrebi, može nabaviti za najviše 140 eura.
Na kraju, tu je i svjetleći tuljak koji će krasiti WC. Jedan komad stoji 119 eura, a trebala su im dva. Uz popust, platili su ih ukupno 240 eura.
Konačno smo stigli do hodnika. Tamo će se smjestiti dvije ugradbene magnetne trake – jedna košta 3575, a druga 4235 eura. Rasvjeta za hodnik ukupno iznosi 7810 eura.
Suma cjelokupne rasvjete, uz popust za tako dobrog klijenta kakav je tvrtka Žnjan, iznosi 30.101,90 eura – bez PDV-a.
Sve ovo, zajedno s posebnim dizajnerskim namještajem, ne prelazi magičnu cifru od 200 tisuća eura – iznos od kojeg je potrebno raspisati javnu nabavu.
No, na dnu troškovnika shvaćamo da nema mjesta nervozi - dostava i montaža uključene u cijenu.