Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Djeca se igraju uz kamione za smeće, a gradska vlast ne nalazi alternativnu lokaciju

Djeca se igraju uz kamione za smeće, a gradska vlast ne nalazi alternativnu lokaciju

‘Već godinama apeliramo da se ova sramota izmjesti’

Lokaciju za današnju konferenciju za medije koalicija SDP-a, Direkta i Možemo! nije odabrala slučajno. Pokraj bedema Cornaro, na svega nekoliko metara od dječjeg igrališta, svakodnevno se vrši pretovar otpada – usred pješačke zone i zaštićenog područja stare gradske jezgre.

- Nalazimo se u samoj zoni konzervatorske zaštite, u pješačkoj zoni, uz igralište i park za pse – opisala je situaciju Lara Arapović Bonačić, predsjednica Gradskog kotara Grad, koja, iako nije politička saveznica okupljene koalicije, bila je pozvana kako bi iz prve ruke govorila o dugogodišnjem problemu.

- Svi koji ovuda prolaze prisiljeni su susresti se s kamionima i mirisima smeća u samom centru grada. Djeca se igraju nekoliko metara od vozila koja vrše pretovar i melju otpad. To je sanitarni, vizualni i sigurnosni problem – rekla je Arapović Bonačić.
Stanovnici su, tvrdi, gradskoj vlasti ponudili konkretno rješenje.

- Stalno su nam govorili: ‘Pa gdje biste vi to stavili, nemamo gdje.’ Našli smo primjereniju lokaciju – gat ispred Kapetanije. Lučka uprava bila je spremna dati sve tehničke uvjete, čak i za pres-kontejner. No gradskoj vlasti očito je bilo ispod časti prihvatiti ponudu jer ju je dao Vice Mihanović, ravnatelj Lučke uprave. I tu je sve stalo – poručila je.

Nada se, kaže, da će iduća vlast napokon poslušati glas građana.

- Ne možemo više gledati ovakve ružne scene u centru grada. Djeca ne bi smjela odrastati uz smrad i buku kamiona za smeće – zaključila je.

Predstavnici koalicije SDP-a, Direkta i Možemo! iskoristili su ovu simboličnu lokaciju kako bi upozorili na širi, sustavni problem gospodarenja otpadom u Splitu.

- Čistoća nikada nije radila lošije. U četiri godine nisu uspjeli pronaći lokaciju za pretovar otpada, koji se i dalje odvija uz dječje igralište. Nisu ni pokupili lišće ove jeseni, iako imaju rekordan broj zaposlenih – rekao je Davor Matijević, kandidat za gradonačelnika iz redova SDP-a.

Podsjetio je da su on i tadašnja pročelnica Maja Đerek još prije tri godine predložili premještanje pretovarne stanice kod Tvrđave Gripe ili kod Lučke kapetanije – ali bez ikakvog odgovora gradske uprave.
Govoreći o dubljem, brojčano vidljivom problemu, Matijević je istaknuo kako je Split u 2024. godini potrošio milijune eura kako bi povećao udio odvajanja otpada za svega 1,7 posto.

- Karepovac se puni, a alternativna rješenja ne postoje. To će postati golem problem u vrlo bliskoj budućnosti – upozorio je.
Ante Renić iz Direkta, bivši predsjednik Nadzornog odbora Čistoće, podsjetio je da je još 2023. godine geodetski utvrđeno kako Karepovac ima kapacitet za još dvije godine.

- Došli smo do kraja. Sada govorimo o danima, možda mjesecima. A Split godišnje proizvede oko 70.000 tona otpada. Doslovno nemamo gdje s njim. Nema alternativne lokacije, nema dogovora s drugim općinama. Može se dogoditi da se usred turističke sezone suočimo s gomilama smeća na ulicama – rekao je Renić.

Nova gradska uprava, poručio je, imat će ogroman zadatak, jer će zbog sadašnjeg nemara sve biti teže i skuplje.

- Sustav se može uspostaviti, ali treba vremena. Trebamo više reciklažnih dvorišta, više pretovarnih stanica, kompostanu, sortirnicu, i ono najvažnije – naplatu po količini otpada, a ne paušalno po kućanstvu. Tako nagrađujemo one koji odvajaju, a ne stavljamo ih u istu poziciju s onima koji ne mare. Ovako svi trpimo jednako – dodao je Matijević.

Na kraju se okupljenima obratio i Marinko Biškić iz stranke Možemo!, govoreći iz pozicije poduzetnika.

- Prošle godine ova vlast povećala je cijenu odvoza miješanog otpada za firme za 96 posto – sa 7 na 14 eura po kontejneru. Većina ljudi to ni ne zna. A što smo za to dobili? Ništa – rekao je Biškić. Upravo zato, smatra, aktualna vlast izbjegava sučeljavanja.

- Ne žele razgovarati o konkretnim problemima. Umjesto toga bave se tračevima, osobnim napadima i blaćenjem. A problemima Splita – nitko – zaključio je.

Vaša reakcija na temu