Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Mia Milković Kviz općeg znanja o kulturnoj baštini okupio 150 sudionika u Splitu

Kviz općeg znanja o kulturnoj baštini okupio 150 sudionika u Splitu

U sklopu Festivala znanosti

U organizaciji Centra za nematerijalnu kulturnu baštinu i Alumni kluba Filozofskog fakulteta u Splitu, a u sklopu Festivala znanosti, uspješno je održan tematski kviz općeg znanja 'Baština – mreža koja nas povezuje' u Dvorani Marko Marulić Filozofskog fakulteta u Splitu.

Događaj je okupio čak 150 sudionika, ponajprije studente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i učenike splitskih srednjih škola.
Cilj kviza bio je popularizirati znanje o kulturnoj baštini te potaknuti svijest o važnosti njezina očuvanja, osobito među mladima. Kviz je osmišljen kao edukativna i interaktivna aktivnost koja promiče vrijednosti kulturnog identiteta i znanja o nasljeđu koje baštinimo. Kako naglašava UNESCO-ova Konvencija iz 2003. godine, nematerijalna kulturna baština igra ključnu ulogu u očuvanju identiteta, osobito u kontekstu suvremenih izazova.

Sudionici kviza bili su studenti Odsjeka za pedagogiju, Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, Učiteljskog studija, Odsjeka za povijest, te Odsjeka za hrvatski jezik i književnost, kao i učenici sljedećih srednjih škola: Prva gimnazija Split, Prirodoslovna gimnazija Split, Četvrta gimnazija Split, Peta gimnazija Split, Turistička škola i Trgovačko-komercijalna škola.

Program je otvorio prodekan za znanost i međunarodnu suradnju Filozofskog fakulteta u Splitu, izv. prof. dr. sc. Nikša Varezić, koji je uputio pozdravne riječi te istaknuo važnost povezivanja znanosti, obrazovanja i kulturne svijesti: 'Filozofski fakultet već godinama njeguje suradnju s lokalnom zajednicom, a ovakvi događaji potvrđuju koliko je važno da akademska zajednica bude uključena u promicanje kulturne svijesti. Kultura nije nešto što se događa samo u muzejima, ona je živa, svakodnevna i dio nas'.

Voditeljica Centra za nematerijalnu kulturnu baštinu, izv. prof. dr. sc. Helena Dragić, istaknula je kako kultura nije samo ono što učimo iz knjiga: 'Ona je i ono što živimo, prenosimo i dijelimo. Drago mi je vidjeti ovoliko mladih ljudi koji žele znati više, razumjeti i čuvati svoje nasljeđe'.

Predsjednik udruge Alumni FFST-a, doc. dr. sc. Nikola Sunara, naglasio je: 'Nematerijalna kulturna baština, bilo da je riječ o usmenim predajama, običajima, glazbi ili znanjima, temelj je našeg identiteta. Ovaj kviz nije samo natjecanje, nego prilika za dijalog, povezivanje i zajedničko učenje'.

Uspješnu provedbu kviza omogućili su i ostali voditelji i suradnici: izv. prof. dr. sc. Ines Blažević, doc. dr. sc. Ana Torlak, doc. dr. sc. Tea-Tereza Vidović Schreiber te Frane Prpa, asistent.

Zahvaljujući sponzorima, pripremljene su vrijedne nagrade za najbolje timove.

Pobjednici kviza (učenici) su:
1. mjesto: Turističko-ugostiteljska škola Split
2. mjesto: Komercijalno-trgovačka škola Split
3. mjesto: V. gimnazija 'Vladimir Nazor' Split

Pobjednici kviza (studenti) su:
1. mjesto: Odsjek za povijest i Odsjek za hrvatski jezik i književnost
2. mjesto: Odsjek za učiteljski studij
3. mjesto: Odsjek za učiteljski studij

'Kulturna baština time dobiva zasluženo mjesto u obrazovnom i društvenom životu mladih generacija. Zahvaljujemo svim ravnateljima, profesorima, partnerima i volonterima koji su podržali ovu aktivnost te omogućili da baština postane živa tema među mladima', poručuju organizatori.

Vaša reakcija na temu