Županijsko državno odvjetništvo u Splitu, u suradnji s Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Splitu, organiziralo je dvotjedno savjetovanje za pravosudne dužnosnike i službenike te policijske službenike Policijske uprave splitsko-dalmatinske. Tema edukacije bile su nove financijske tehnologije (fin-tech) i kriptovalute koje sve više postaju središnje bojište borbe protiv gospodarskog i cyber kriminala. Ovaj projekt dio je šireg procesa kontinuiranog stručnog usavršavanja pravosudnih djelatnika kako bi se osnažila borba protiv kriminala u digitalnom svijetu.
Savjetovanje je vodio međunarodno priznati pravni stručnjak izv. prof. dr. Šime Jozipović, profesor gospodarskog prava i direktor Mandrachio Capitala – specijaliziranog društva za rad s poduzetnicima i visoko tehnološkim startupovima. Dr. Jozipović koji ima dugogodišnje iskustvo u pravnom savjetovanju tehnoloških inovatora, surađivao je u SAD-u sa Innovation Labom Sveučilišta Harvard te brojnim drugim tehnološkim akceleratorima u Hrvatskoj i inozemstvu. Polaznicima je predstavio praktične metode zloupotrebe financijskih tehnologija, inovativne pristupe u borbi protiv ilegalnih aktivnosti te ključne aspekte pravnog okvira Europske unije za regulaciju kripto-tržišta.
Više od 30 sudionika iz redova Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, Općinskog državnog odvjetništva u Splitu i Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije Policijske uprave splitsko-dalmatinske, su kroz opsežni program imali priliku analizirati cijeli niz domaćih i stranih primjera gospodarskog kriminala povezanog sa kriptoimovinom. Program je obuhvatio detaljnu analizu novih financijskih tehnologija za praćenje transakcija u stvarnom vremenu, europske legislative za suzbijanje ilegalnih transakcija te razvoj legalnog tržišta kriptoimovine u Hrvatskoj.
Rug Pull-ovi i kriptoprijevare teške milijarde eura
Samo u 2024. godini iznos kripto-transakcija vezanih uz ilegalne aktivnosti premašio je 40 milijardi eura, te su naročito na meti žrtve iz zemalja poput SAD-a i Europske Unije.
Porastom vrijednosti kriptovaluta ponovno su u porastu prijevare poznate pod nazivom 'rug-pull'. U ovim slučajevima prevaranti se predstavljaju kao legitimni poduzetnici koji lansiraju novu kriptovalutu uz obećanja da će razviti nove tehnologije i cijeli eko sustav oko tih kriptovaluta. Međutim, njihov je stvarni cilj privući što veći broj ulagača koji bi uložili u kriptovalutu. Nova ulaganja postepeno podižu cijenu kriptovaluta, te prevaranti u određenom trenutku naglo prodaju vlastite rezerve te kriptovalute i jednostavno napuštaju projekt.
Rezultat je da ulagači ostaju s bezvrijednim kriptovalutama.
'Nije uvijek jednostavno dokazati je li određeni projekt rug-pull prijevara, u kojoj su osnivači svjesno obmanuli ulagače, ili je riječ o neuspješnom startupu. Upravo zato ključno je da regulatorna i pravosudna tijela raspolažu odgovarajućim alatima za procjenu projekata i zaštitu ulagača. Jedan od ciljeva ovoga projekta je bio i predstaviti državnom odvjetništvu kako su ustrojeni legitimni projekti u sferi novih financijskih tehnologija, te ukazati na ključne znakove za uzbunu kod prijevarnih projekata', istaknuo je dr. Jozipović.
Primjeri poput CryptoZoo projekta influencera Logana Paula te sličnih inicijativa pokazali su da i veliki projekti mogu biti pod sumnjom za prijevare, te da nije uvijek jasno da li je riječ o zlonamjernoj propasti projekta ili nedovoljnim kapacitetima osnivača da projekt dovedu do realizacije. Istovremeno sa problemom rug-pullova, u Hrvatskoj sve su češći pokušaji krađe lozinki putem tzv. phishinga. Prevaranti kreiraju lažne web stranice ili šalju e-mailove nalik legitimnim pružateljima usluga kako bi prikupili podatke o digitalnim novčanicima žrtava i ukrali njihova sredstva.
Novi Europski pravni okvir i registracija pružatelja usluga kriptoimovine
Novi pravni okvir Europske unije, poznat kao MiCAR (Markets in Crypto-Assets Regulation), ima za cilj organizaciju tržišta i stvaranje boljih uvjeta za borbu protiv ovih ilegalnih aktivnosti. Propis unificira pravila na razini EU, štiteći ulagače i povećavajući transparentnost tržišta kriptoimovine. Prema novim pravilima, u Hrvatskoj nitko ne smije pružati usluge vezane za kriptoimovinu ili izdavati kriptotokene bez prethodne registracije djelatnosti pri HANFA-i.
Prvi pružatelji usluga u sferi kriptoimovine, već su se registrirali, te se na tržištu mogu uočiti pozitivni pomaci. Građani bi u svakome slučaju trebali provjeriti jesu li određeni poduzetnici registrirani pri HANFA-i prije nego koriste njihove usluge u sferi kriptovaluta. Međutim, kako i dalje mnogi građani nisu upoznati sa europskim standardima, te često prijevare potječu i od kriminalnih skupina iz inozemstva, ključna je uloga državnog odvjetništva i policije koji provode odgovarajuće radnje za zaštitu žrtava prijevara.
Dr. Jozipović zaključio je: 'Ulaganjem u edukaciju te sustavnom suradnjom u borbi protiv ilegalnih aktivnosti u fin-tech sektoru, značajno će se zaštiti potrošače i investitore, te ojačati povjerenje u legalno tržište kriptoimovine.'