Nezavisni vijećnik u splitsko-dalmatinskoj Županijskoj skupštini Ante Popović apelira da se iz školskih ustanova izbaci politika.
'Prvo ubojstvo u hrvatskim školama dogodilo se 1999. godine, a u međuvremenu je bilo još nekoliko takvih ili sličnih događanja. Nesposobni uhljebi iz Ministarstva znanosti obrazovanja i mladih su imali 25 godina da urede sustav sigurnosti u školama, a sad pod pritiskom javnosti sve probleme koji se gomilaju godinama misle urediti preko noći nekakvim protokolom.
Donošenjem protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama neće riješiti problem nasilja koja se događaju u školama jer kao društvo imamo veliki problem u školama i izvan njih', ističe Popović.
Dodaje kako protokol sam po sebi ne nosi neke novosti, jer većina tih stvari je već uređeno zakonima i pravilnicima koje je samo trebalo provoditi, ali iz nekog razloga nisu poštivani, te on kao takav nije potreban.
'Međutim, ima stvari koje su protuzakonite kao što je obvezno provjeravanje identiteta osoba koje ulaze u škole i pregled osoba i učenika (odjeća, torbe i sl.). Zaposlenici školskih ustanova nemaju nadležnost provjeravanja osobnih dokumenata i pregleda osobnih stvari jer Zakonom o odgoju i obrazovanju to nije uređeno, a niti drugim zakonima. Sama izjava ministra Fuchsa kako će se tako nešto raditi u školama je skandalozna. Nigdje nisam pročitao kako se netko od ravnatelja javio i upitao ministra kako to on misli da oni svojim zaposlenicima naređuju da svjesno krše zakon tražeći uvid u osobne dokumente i vrše preglede osobnih stvari. Ali kako kršenje zakona pojedinim ravnateljima nije strani pojam, vjerojatno zato se nisu ni javili.
I tu dolazimo do ključnog problema kojeg ministarstvo godinama uporno gura pod tepih. Zakonom odgoju i obrazovanju je uređeno kako školama upravljaju Školski odbori, a ravnatelj je odgovoran za zakonito i stručno upravljanje istima. Već je poznata činjenica kako se imenuju ravnatelji i članovi Školskog odbora, ili ako hoćete preciznije u velikom broju škola ravnatelj upravlja Školskim odbor jer u njemu sjede njegovi ljudi. Kad u taj kontekst ubacimo nasilje koje se događa po školama, zašto se onda nitko u ministarstvu ne pita što po tom pitanju rade ravnatelji i Školski odbor, nego donose nekakve protokole kako bi svu odgovornost stavili na zaposlenike škola. Zamislite, u cijelom tom lancu odgovornih ako dođe do nekakve situacije uvijek budu krivi oni zadnji, u ovom slučaju učitelji, domari, spremačice', naglašava županijski vijećnik.
Popović ističe kako slučajevi iz Zagreba, Pule ili Strožanca, gdje se radilo o nasilju, 'pokazuju svu raskoš nestručnosti i neznanja osoba koje upravljaju školama (ravnatelji, Školski odbor), te nesposobnost uhljeba iz ministarstva da riješe nastale probleme jer nisu prepoznali situacije kako iste škole nisu stručne za pronaći kvalitetno rješenje'.
'I zato je vrijeme da izbacite politiku iz školskih ustanova, da ravnatelji i članovi Školskih odbora budu stručni i kvalitetni, a ne da se biraju po stranačkim iskaznicama', poručuje Popović.