Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Kupci će i za robu s Temua morati plaćati carinu, ali i posebnu naknadu

Kupci će i za robu s Temua morati plaćati carinu, ali i posebnu naknadu

Jer opterećuju carinike

Hrvati koji stječu naviku masovnog kupovanja preko Temua i sličnih kineskih online trgovina, koje svaku pojedinu narudžbu šalju u zasebnim paketima preko pola svijeta i time izbjegavaju carinu ako je vrijednost naručene robe ispod 150 eura, mogli bi uskoro biti obeshrabreni i odviknuti od takve navike kupovanja nakon što je Europska komisija danas najavila da se nešto treba poduzeti jer broj takvih interkontinentalnih paketa niske vrijednosti raste za oko milijardu pošiljki godišnje, javlja Večernji list.

Prošle je godine u Europsku uniju ušlo 4,6 milijarde paketa, u kojima vrijednost kupljene robe nije prelazila 150 eura, što znači da 12 milijuna takvih pošiljki ulazi svaki dan. To je dvostruko više nego 2023. i trostruko više nego 2022., a za velik dio te robe utvrđeno je da ne zadovoljava europske propise. Problem je u tome što carinske službe često nemaju kapaciteta kontrolirati tako velik broj takvih pošiljki, a kineske platforme poput Temua brzo šire svoj poslovni model i vabe sve više europskih potrošača da kupuju kod njih. Poslovni model štetan je za okoliš jer se šalje puno više paketa i pošiljki nego što bi bio slučaj da je online trgovac prisutan u Europi s velikim skladištima i logistikom koja teži okrupljivanju, a ne usitnjavanju pošiljki. A Temu i slična platforma Shein imaju interes slati toliko puno paketa za svaku pojedinačnu narudžbu jer time prolaze ispod radara trenutnih europskih carinskih propisa, koji robu ispod vrijednosti 150 eura ne carine, pa stoga ni ne kontroliraju kao što bi se kontrolirala roba koja se carini na ulasku u EU.

U danas usvojenoj 'komunikaciji', svojevrsnom akcijskom planu o tome što učiniti kako bi se spriječila štetna praksa, Europska komisija među ostalim poziva države članice i Europski parlament da što brže usvoji predloženu zakonsku reformu po kojoj će i roba čija vrijednost ne prelazi 150 eura biti uredno carinjena i bolje kontrolirana pri uvozu u EU. To znači da paketi s Temua s narudžbom ispod 150 eura više ne bi bili oslobođeni carine.

Vaša reakcija na temu