Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
50 TONA PALO NA CESTU Opasna dionica kroz Stupicu: Pitanje je dana kad će netko poginuti

50 TONA PALO NA CESTU Opasna dionica kroz Stupicu: Pitanje je dana kad će netko poginuti

Traži se hitna intervencija Hrvatskih cesta

'Pogledajte tu stijenu iznad nas i recite mi - osjećamo li se ovdje sigurno?!' Dok Petra Radić, načelnica općine Podgora, izgovara ove riječi, na cesti iza nje još uvijek leži svježe odronjeno kamenje. Stijene teške oko 50 tona sručile su se jutros prije osam sati na Supici u Gornjoj Podgori, odsjekavši promet i još jednom podsjetivši koliko su stanovnici Makarskog primorja prepušteni - sreći. Jer samo je sreća jutros spriječila tragediju.

Zaštitna mreža bila je tu, ali nije pomogla. Pokos je popustio pod ogromnim pritiskom. Samo je pitanje vremena kada bi netko mogao stradati.

- Ovaj odron nije iznimka. U posljednjih mjesec dana bilježimo više sličnih slučajeva na D512 i na D8. Biokovsko zaleđe je gusto naseljeno, promet intenzivan i svakim danom sve je veća opasnost - govori Radić i poziva na hitnu akciju.

- Dionica na kojoj stojimo već 15 godina čeka trajno rješenje. Postoje projekti za nove tunele, uključujući onaj Ravča-Drvenik, koji bi zaobišao kritične točke. O svemu su obaviješteni i novi predsjednik Uprave Hrvatskih cesta i svi odgovorni. No bez političke volje nema pomaka. U Makarsko primorje ozbiljnije se nije ulagalo još od 60-ih, kada je građena magistrala - poručuje načelnica dok rukom pokazuje prema stijeni koja se i dalje trusi.

Na terenu joj se pridružio i gradonačelnik Vrgorca, Mile Herceg, koji ne skriva ogorčenje.

- Iskreno, pravo je čudo da do sada nitko nije stradao. Hvala Bogu na tome, ali čekanju je odavno kraj. Još 2010. dogodio se prvi veliki odron. Tada sam radio u Makarskoj i zbog opasnosti se vozio alternativnim pravcima. Dio se tada sanirao, ali ostatak - pogotovo Stupica - i dalje prijeti. Kiše samo pogoršavaju situaciju - upozorava Herceg.

Grad Vrgorac, Makarska i općina Podgora više su puta slali dopise, tražili rješenja, najavljivali problem, ali još uvijek čekaju. 

- Ljeti ovuda prolaze autobusi puni turista, mnogi idu prema Međugorju ili se spuštaju s autoceste. Što ako se dogodi nesreća? Tko će za to odgovarati? - pita se gradonačelnik.

Odgovori iz Hrvatskih cesta ipak stižu. Na terenu je i Jeronim Tomasović, voditelj Tehničke ispostave Split. Tvrdi da su svjesni problema i da se radi na dugoročnim rješenjima.

- Cesta se čisti, pregledava se i šire područje. Već smo započeli izradu studijsko-projektne dokumentacije za rekonstrukciju dionice. Planirana su tri tunela, idejno rješenje i elaborat utjecaja na okoliš su gotovi, a u drugom kvartalu krećemo s javnom nabavom za glavni izvedbeni projekt i ishođenje svih potrebnih dozvola - objašnjava Tomasović.

Na pitanje zašto se toliko čekalo - podsjećamo, veliki odron dogodio se još 2010. - njegov je odgovor administrativan:

- Biokovo je zaštićeno područje, a upravni postupci traju. Naš izvođač održavanja svakodnevno nadzire cestu, provodimo ophodnje, postavljene su i zaštitne mreže. No teren je fragmentiran - nikada ne znate gdje će se dogoditi sljedeći odron - priznaje.

Dok stanovnici čekaju dozvole, procedure i radove, realnost je jasna: cesta u Stupici je trenutno zatvorena, tunel Sveti Ilija - također. Redovno održavanje. 

Na terenu su djelatnici Hrvatskih cesta i sigurnosnih službi. Promet se odvija obilaznim pravcima.

Možemo se samo nadati prestanku kiše, jer kako stvari stoje - stijene jedine ne čekaju dozvole.

Vaša reakcija na temu