Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) danas je službeno predala Ustavnom sudu Republike Hrvatske prijedlog za ocjenu suglasnosti triju zakona s Ustavom RH. Na konferenciji za medije održanoj ispred sjedišta Ustavnog suda, predstavnici udruge istaknuli su da Zakon o lokalnim porezima, Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti i Zakon o upravljanju i održavanju zgrada krše temeljna prava građana te ugrožavaju egzistenciju tisuća hrvatskih obitelji koje se bave iznajmljivanjem smještaja.
Kao ključne argumente protiv ustavnosti istaknuli su: retroaktivno ograničavanje vlasničkih prava - novi propisi nameću uvjete koji retroaktivno oduzimaju već stečena prava iznajmljivača.
Prema Vedranu Tomiću, predsjedniku SMOi-a: 'Vlasnici koji su ulažući u nekretninu poštovali tada važeće zakone sada su kažnjeni promjenom pravila. To je neustavno i neprihvatljivo.'
'Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti diskriminira iznajmljivače po geografskoj osnovi, odnosno oni koji nemaju prebivalište u županiji gdje se nalazi objekt, kao i oni koji iznajmljuju u zgradama koji ne mogu biti domaćini čak i kada žive na toj adresi. Porez na nekretnine je koncipiran kao protuustavan i kazneni porez, koji kažnjava i dvostruko oporezuje iznajmljivače a temelji se na diskriminatornoj naplati poreza prema kvadraturi i to samo za prazne i stanove u kratkoročnom najmu. Zahtjevi vezani uz dvotrećinsku suglasnost predstavljaju protuustavno i ničim opravdano kršenje vlasničkih prava i sloboda, a i očitu diskriminaciju temeljenu na načinu i vremenskom trajanju iznajmljivanja stana.
Također, time se na protuustavan način stvaraju administrativne prepreke koje ugrožavaju egzistenciju ljudi, ali ni na koji način ne utječu na dostupnost stanova jer apartmani u stambenim zgradama ne čine niti 1 posto od više od 2 milijuna i tristo tisuća stanova u Hrvatskoj prema popisu stanovništva iz 2021. Argumenti za penalizaciju apartmana u zgradama počivaju na netočnim brojkama, što smo u potpunosti priloženom dokumentacijom i dokazali, a na istim se netočnim podacima, namjerno ili svjesnim propustom, temelji i Nacionalni plan stambene politike RH do 2030.', kažu iz Udruge.
Potpredsjednica udruge Hana Matić iskoristila je priliku da zahvali Saborskom klubu SDP-a koji je prepoznao argumente Udruge i predao Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o upravljanju održavanju zgrada i Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti te se na taj način svrstao na stranu hrvatskih građana - malih iznajmljivača. Time je Ustavni sud obvezan da, povodom zahtjeva petine Saborskih zastupnika, u roku od najviše godinu dana donese odluku o ustavnosti spornih normi. Pozvala je i sve članove Udruge, a i ostale građane kojima je stalo do poštivanja ustavnih načela, da podrže inicijativu Udruge SMOi i osobno pošalju prijedlog prema Ustavnom sudu te tako sudjeluju u sprječavanju tragičnih posljedica ovakvih nepravednih i protuustavnih zakona: 'Ovo nije borba samo za male iznajmljivače, ovo je pitanje od javnog interesa i borba za pravdu i prava svakog građanina. Ako dopustimo da se ovako ishitreno kreiraju i provode zakoni, otvara se Pandorina kutija za proizvoljno ograničavanje svih vlasničkih prava.'
Kao negativne posljedice ovakvih zakona navela je iseljavanje ljudi iz malih mjesta na obali i otocima, stvaranje pravne nesigurnosti i ugrožavanje egzistencije mnogih hrvatskih građana. Naglasila je važnost aktivnog sudjelovanja građana u donošenju zakona jer oni se donose upravo i trebaju služiti prvenstveno boljitku građana, a ne isključivo interesu krupnog kapitala upitnog porijekla.
Prijedloge Udruge SMOi upućene prema Ustavnom sudu, kao i pripadajuću dokumentaciju koja potkrjepljuje te zahtjeve možete pročitati na poveznici.