Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Freepik Pogrešno ste pekli pizzu!

Pogrešno ste pekli pizzu!

Zašto nikad ne bi trebali koristiti gornju policu u pećnici?

Malo je jela koja su tako svestrana, tako globalno uspješna i tako laka za napraviti poput pizze. Bez obzira volite li pizzu s punjenom korom, dodatnim sirom ili čak s kontroverznim ananasom, svi ponekad uživamo u vrućem komadu pizze. Možemo je napraviti kod kuće, ali teže je postići rezultate koji se postižu u specijaliziranim restoranima.

Položaj pizze u pećnici

Stručnjak iz online kompanije koja se bavi kuhinjskim i kućanskim uređajima kaže da položaj pizze u pećnici može jako utjecati na to koliko će se tijesto ravnomjerno ispeći i koliko će sastojci na pizzi biti pečeni. Većina nas u svojim kućanstvima ima tradicionalne pećnice koje nisu specijalizirane za pečenje pizze. Prilikom pečenja pizze u tradicionalnoj pećnici pizzu stavite na srednju rešetku, budući da je to najbolje za ravnomjerno pečenje. Najdonja polica također nije loš izbor, ali kod pečenja pizze na najdonjoj polici morate voditi brigu o tome da pizza ne zagori. Zbog prejake vrućine koja dolazi s dna pećnice, to se može dogoditi ukoliko pizzu pečete samo 30 sekundi duže nego što je potrebno. Ako koristite gornju rešetku, pizza će vjerojatno završiti s nedovoljno pečenim tijestom i pretjerano pečenim nadjevima.

Temperatura pećnice

Također je važno koristiti ispravnu postavku pećnice kako bi se izbjegla loše pečena pizza. U tradicionalnim pećnicama savjetuje se pečenje pizze na temperaturu od 240 do 250 stupnjeva Celzijusa. Ukoliko vaša pećnica ne ide do te temperature, koristite najvišu toplinu koja vam je dostupna. Nove ugradbene pećnice u svojim postavkama vjerojatno imaju postavku za pečenje pizze i tijesta, stoga postavite pećnicu na tu postavku i ne razmišljajte o temperaturi te ostalim postavkama pećnice. Prilikom pečenja pizze cilj je postići ravnomjernu cirkulaciju zraka i topline s gornje i donje strane kako bi se stvorila savršena ravnoteža između otopljenog sira, bogatog umaka i savršeno pečenog tijesta. Pecite pizzu 7 do 9 minuta ako ima tanku koru ili do 12 minuta ako ima deblju koru.

Prilikom pečenja pizze preporuča se pečenje s uključenim donjim grijačem i s uključenim ventilatorom. Tako će se tijesto ispeći kako treba, a nadjev se neće prepeći već će ga vrući zrak koji cirkulira pećnicom ispeći taman onoliko koliko treba.

Tijesto za pizzu kod kuće?

Ako ste jedan od onih koji vole sami izraditi svoje tijesto za pizzu, tada je važno da koristite pravo brašno kako bi konačni rezultat bio idealan. Da biste dobili glatku teksturu tijesta, preporučuje se korištenje brašna tip 00. Ova vrsta brašna, koja je fino mljeveno, učinit će da tijesto bude mekano, prozračno i elastično te će vam omogućiti da s njim jednostavnije radite. Nakon što zamijesite tijesto za pizzu, pustite ga da odstoji. Idealno bi bilo da tijesto odstoji 24 sata ili barem preko noći, ali u praksi je dovoljno i sat vremena kako bi se tijestu udvostručio volumen.

I zapamtite, uvijek izbjegavajte gornju policu prilikom pečenja pizze.

Vaša reakcija na temu