Zahvaljujući atraktivnim svojstvima plastike, nije trebalo dugo da predmeti za jednokratnu upotrebu od ovog materijala – poput pribora za jelo, šalica, boca i toaletnih potrepština – postanu važni u sektoru turizma.
Male plastične bočice toaletnog pribora, koje se i danas nalaze u tisućama hotelskih kupaonica, simboliziraju praktičnost i luksuz. No, kako društvo postaje svjesnije negativnog utjecaja plastičnog otpada, uloga ovih proizvoda u putovanjima, turizmu i ugostiteljstvu pomno se proučava.
Obzirom da pojedinci, zajednice i vlasti sve bolje razumiju štetnost plastike i slažu se da se mora nešto poduzeti u vezi s globalnom ekološkom krizom, u sektoru se pojavljuju brojne intervencije.
Primjeri su UN-ova Globalna turistička inicijativa za plastiku, Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) i UN-ova akcija vođena turizmom. Pojavili su se i okviri obveza za rješavanje problema plastike u globalnim lancima vrijednosti turističke ponude. Međutim, problem s plastikom i dalje je raširen i – kako je istaknuo UNEP – potrebno je učiniti više.
Promjene u očekivanjima kupaca
Turistička industrija značajno pridonosi plastičnom zagađenju s izrazitim povećanjem onečišćenja mora vidljivim tijekom vrhunca turističke sezone na mjestima poput Mediterana.
Prema WWF-u, razine onečišćenja mora plastikom u područjima diljem Sredozemlja tijekom vrhunca sezone mogu porasti do 40 posto, što pokazuje izravnu korelaciju između turizma i prisutnosti morskog otpada. Istraživanja iz 1997. pokazala su da se do 80 posto otpada u morima sastoji od plastike koja nije biorazgradiva.
I dok ovaj materijal osigurava praktičnost, sve je teže ignorirati njegove nedostatke. Gosti u recenzijama sve češće prozivaju destinacije, atrakcije i tvrtke koje muči plastični otpad, signalizirajući promjenu u očekivanjima kupaca. Negativne povratne informacije mogu naštetiti ugledu destinacije i odvratiti potencijalne posjetitelje.
Ne smijemo zaboraviti na mikroplastiku koja vizualno možda ne onečišćuje, ali postaje sve veći zdravstveni problem. To ljude potiče da zahtijevaju promjene u načinu na koji tvrtke postupaju s plastičnim otpadom. Anketa Ipsosa iz 2022. pokazala je kako prosječno 85 posto ispitanih iz 28 zemalja želi smanjenje upotrebe plastike, no turisti imaju malo kontrole nad lokalnim praksama.
Međutim, obraćaju pažnju na mjesta na kojima odsjedaju kako bi utjecali na smanjenje njene uporabe. Pojavljuje se sve više poticaja za preispitivanje kako se plastika za jednokratnu upotrebu uklapa u industriju putovanja.
Pitanje infrastrukture
S tim u vezi, organizacija Travel Without Plastic otkriva da se unatoč tome što su gosti sve spremniji na kritiziranje vidljivog plastičnog otpada, također brzo žale kada usluge nisu prikladne, osobito ako je riječ o bitnim stvarima poput pitke vode.
Stanice za ponovno punjenje, primjerice, mogu gostima biti nezgodne ako nisu lako dostupne u cijelom objektu ili su dostupne izvan hotela (na plaži ili u gradu). To naglašava jaz između onoga što gosti očekuju u smislu pogodnosti i truda koji su spremni uložiti kako bi smanjili potrošnju plastike tijekom putovanja.
Također ukazuje na veći problem – mnoga odredišta nemaju infrastrukturu potrebnu za podupiranje širokog smanjenja upotrebe plastičnih boca, a što bi moglo koristiti i turistima i lokalnom stanovništvu.
Diljem svijeta pojavljuju se ipak vrijedne inicijative s opipljivim učinkom i praksama koje bi se lako mogle proširiti. Primjer je EcoDrop koji je nastao kao reakcija na ogromne količine korištenja boca s vodom na jednom od sedam svjetskih čuda – Viktorijinim slapovima.
Postavljanjem stanica za punjenje u i oko zračne luke Viktorijinih slapova, UNESCO-ve svjetske baštine te raznih hotela – odredišta do kojih je lako doći putem EcoDropove karte žeđi – posjetitelji i stanovnici mogu kupiti bocu za ponovno punjenje opremljenu kodom koji se može skenirati na bilo kojoj od stanica za punjenje boca hladnom vodom, filtriranom putem reverzne osmoze.
Dok turistima boca služi kao podsjetnik na vrijeme provedeno na Viktorijinim slapovima, oni koji već imaju bocu za ponovno punjenje mogu kupiti oznaku koja im daje pristup dopunjavanju vode, istovremeno smanjujući proizvodnju i potrošnju boca za ponovno punjenje.
Održive alternative
Kako potražnja za smanjenom upotrebom plastike raste, mnogi su hoteli počeli zamjenjivati jednokratnu plastiku drugim materijalima za jednokratnu upotrebu. Jednostavna zamjena jednog jednokratnog artikla drugim, drži tvrtke zatvorenima u linearnom gospodarstvu, ne čineći mnogo za pomak prema održivijim, kružnim praksama.
Uz to, nisu sve alternative tako zelene kao što se čine. Dok su neki hoteli možda izbacili plastiku, oni često rješavaju jedan problem bez rješavanja temeljnih pitanja smanjenja otpada na izvoru i stvaranja drugog problema jer lokalni sustavi opskrbe ili gospodarenja otpadom ne mogu – ili neće – držati korak s inovacijama i novim materijalima, navodi World Economic Forum.
Jednako tako, može se pokazati problematičnom dostupnost odgovarajućih alternativa kao što je izvijestio BBC istražujući papirnate slamke i drveni pribor za jelo kao održivu opciju. Srećom, kao što je primijetio Travel Without Plastic, modeli ponovnog punjenja, ponovne upotrebe i povrata polako dobivaju na važnosti, iako prijelaz nije bez prepreka.
Prelazak na višenamjenske alternative zahtijeva promjene u procesima, obuku osoblja, koordinaciju s dobavljačima i realiziranu kupnju od strane gostiju, a implementacija takvih promjena može biti zahtjevna.
Hoteli često nemaju dovoljno osoblja, a menadžeri mogu biti zabrinuti da će promjene izgledati kao pokušaj smanjenja troškova ili smanjenje kvalitete usluge. Osim toga, dobavljači možda još nisu u mogućnosti ponuditi alternative po cijeni ili mjerilima koje hoteli trebaju i mogu ih si priuštiti.
Tehnološka i inovativna rješenja
Tehnologija je uvijek bila na čelu potrage za rješenjima, znanost je napredovala, a među najnovijima se kao moćan alat za pomoć u borbi protiv krize plastičnog onečišćenja pojavio blockchain. Određene korisne lekcije o praksama kružnog gospodarstva dolaze iz segmenta umjetnosti i obrta lanca turističke ponude.
U tvrtki Basecamp Maasai Brand (BMB), odbačene boce i plastika korištena za zaštitu od komaraca pretvaraju se u prekrasne ručno izrađene ogrlice, narukvice i privjeske za ključeve. BMB tako osnažuje Maasai žene da sačuvaju svoju tradiciju izrade perli i ostvare pouzdan prihod. Moglo bi se reći da turisti donose smeće, a domaćini su pronašli način da im ga prodaju natrag.
Ova inicijativa certificirana za poštenu trgovinu već više od dva desetljeća pretvara otpad u umjetnost, spajajući tako održivost s razvojem zajednice u kenijskom Masai Mara.
Promjena načina razmišljanja
U Travel Without Plastic, u radu s hotelima fraza 'prepreke promjenama' često je predmet spora. Za postizanje stvarnog napretka ključan je prelazak s načina razmišljanja usmjerenog na probleme na način razmišljanja usmjeren na rješenja.
Jasno opredjeljenje za smanjenje ili uklanjanje plastike za jednokratnu upotrebu zahtijeva ponovnu procjenu standarda marke kako bi se utvrdilo gdje je sve plastika za jednokratnu upotrebu (poput pakiranih začina ili toaletnih potrepština) nepotrebno propisana. Mnoge od ovih stavki mogu se ukloniti ili zamijeniti novim postupcima bez utjecaja na iskustvo gosta.
Veće hotele potiče se da pojednostave svoje procese nabave kako bi stvorili prilike za rad s lokalnim dobavljačima koji ispunjavaju standarde sigurnosti i kvalitete, a često su otvoreni za implementaciju sustava povrata pakiranja.
Naprimjer, Jaya House u Kambodži od 2016. ne koristi plastiku za jednokratnu upotrebu. Njihova predanost podršci lokalnim dobavljačima uključuje partnerstvo s organizacijama koje recikliraju plastiku u predmete za višekratnu upotrebu, poput košara za rublje napravljenih od plastičnih vrećica.
Kako dalje?
Operativne promjene zahtijevaju podršku osoblja, ali se zaposlenici pod pritiskom mogu opirati promjenama. Kako bi se potaknuo njihov angažman, ključno je da se osjećaju cijenjenima. Iako se ovo možda ne čini izravno vezano sa smanjenjem količine plastike, stvaranje poticajnog i zahvalnog radnog okruženja ključno je za poticanje promjena i osiguranje uspjeha inicijativa za održivost.
Dobavljači bi također trebali usvojiti prakse kružnog gospodarstva, poput preuzimanja i ponovnog punjenja velikih spremnika toaletnih potrepština koje se mogu oprati i ponovno upotrijebiti više puta unutar zakonskih ograničenja, podupirući time napore za smanjenje otpada u hotelima.
Usvajanjem načina razmišljanja stalnog poboljšanja i inovacija temeljenog na zajedničkoj viziji kružnog gospodarstva, hoteli mogu smanjiti svoje oslanjanje na plastiku za jednokratnu upotrebu, ispuniti rastuća očekivanja gostiju i više doprinijeti kružnim poslovnim modelima u turizmu.
Iako je put prema turističkom sektoru bez plastike popločen brojnim izazovima, prednosti – za okoliš, stanovnike, tvrtke, osoblje i goste – čine ga vrijednim truda, piše Zelena Hrvatska HINA.