'Izija vuk magare' poznata je fraza koja se u ovom slučaju slobodno može preformulirati u – izija vuk ponija. Upravo se to dogodilo u rujnu 2022. kada je vuk usmrtio ponija predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen. Bio je to trenutak koji se javnosti činio sporednim, a zapravo je postao politički prekretnica u zaštiti jedne od najpoznatijih europskih zvijeri.
Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta ovoga tjedna u Strasbourgu, 371 zastupnik glasao je za prijedlog Komisije da se status vuka u EU-u promijeni iz 'strogo zaštićenog' u 'zaštićenog'. Protiv je bilo 162 zastupnika, a 37 ih je ostalo suzdržano. Time se pokreće hitna zakonodavna procedura o regulaciji i provedbi promjene statusa zaštite.
Podržan je prijedlog Europske komisije o ciljanom izmjenjivanju Direktive o staništima, kojim bi se status zaštite vukova u EU-u uskladio s Bernskom konvencijom.
No mnogi se pitaju – je li riječ o realnoj potrebi ili političkom refleksu na osobni incident?
Taj potez ne bi izazvao toliku buru da se nije dogodio po hitnom zakonodavnom postupku, što je inače, kako objašnjava hrvatska europarlamentarka i članica Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Romana Jerković, praksa rezervirana za situacije poput prirodnih katastrofa, pandemija ili velikih kriza:
– Pomalo je apsurdno i neprihvatljivo da tema promjene statusa zaštite vuka postane prioritet broj jedan u Europskoj uniji – kazala je u razgovoru za Dalmatinski portal. Ne negira pritom stvarne probleme stočara, posebno onih u Hrvatskoj:
– Naravno, stočare treba podržati, osobito u Hrvatskoj gdje je taj problem izražen, posebice u Dalmaciji. No mi se u Europskom parlamentu zalažemo za to da stočarima i dalje budu dostupna financijska sredstva iz programa ruralnog razvoja kako bi mogli ulagati u električne pastire, autohtone pastirske pse čuvare ili gradnju i obnovu staja u područjima gdje je prisutnost vukova veća – kazala je hrvatska europarlamentarka te čelnicima postavila protupitanje: ako vuk ima hitan status, što je s 'ozbiljnim problemima'?
– Kad netko kaže da su vukovi hitan problem EU, a ne, primjerice, rak, kardiovaskularne bolesti ili nestašica lijekova – tada se s pravom pitamo: koji su nam to prioriteti? Gdje su hitne procedure za rješavanje nestašice zdravstvenog kadra ili za onkološke pacijente koji čekaju preglede mjesecima? – pita se naša sugovornica.
Europska pučka stranka – predlagač izmjene – tvrdi da će snižavanjem statusa vuka pomoći stočarima da lakše zaštite stoku. No Jerković upozorava na širi problem:
– Zabrinuti smo da bi se to moglo proširiti i na druge vrste životinja, a ne samo na vukove. Ono što nas posebno zabrinjava je to što se prijedlog temelji na političkim motivima, a ne na znanstvenim činjenicama – naglasila je Jerković i poručila da znanstvene činjenice zasad ne prate političku brzinu donošenja takve odluke.
– Ne postoje znanstvene činjenice koje ukazuju na drastičan porast broja vukova ili promjene u njihovu ponašanju. No činjenica je da je vuk ubio ponija predsjednice Komisije Ursule von der Leyen i ta je situacija onda dobila politički značaj – poručila je. Čak je i formulacija same 'iznimne situacije' za stočare sporna, kaže Jerković, jer u ovom kontekstu iznimna situacija može biti i sama pojava vuka.
I dok neki tvrde da je nova direktiva fleksibilnija i bliža stvarnim potrebama ljudi na terenu, protivnici upozoravaju da je cijeli postupak zaobišao ključno mjesto gdje se europski zakoni inače oblikuju – parlamentarne odbore.
– Sada smo u pregovorima o izgledu dokumenta, no hitna procedura znači da neće biti detaljne rasprave u odborima. U Europskom parlamentu odbori su ključni – za razliku od Hrvatske gdje se rasprava najviše vodi na plenarnoj sjednici. Ovdje se sav posao događa upravo u odborima – objašnjava Jerković.
No ovaj put, pod izlikom hitnosti, zakoni se mijenjaju mimo uobičajenih procedura. Vuk je srušen s trona, bez da mu je znanost dala zeleno svjetlo. Europski parlament djelovao je brzo i politički jasno motivirano. Slijede pregovori o izgledu dokumenta, no hitna procedura znači da neće biti detaljne rasprave u odborima.