Europska komisija je predstavila opsežan paket mjera usmjerenih na pojednostavljenje zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i administrativno rasterećenje poljoprivrednika te pojednostavljenje procedura za mala i srednja poljoprivredna gospodarstva. Komisija najavljuje kako bi se izmjenama moglo uštedjeti do 1,58 milijardi eura godišnje za poljoprivrednike i 210 milijuna eura za nacionalne uprave.
Velika vijest je i otvaranje mogućnosti za kreiranje nacionalnih interventnih fondova za suočavanje s posljedicama kriznih situacija poput prirodnih katastrofa, a što je prijedlog koji je zastupnik Marko Vešligaj kao član Odbora za poljoprivredu u Europskom parlamentu razvijao i zagovarao od početka mandata nove Komisije.
'Pozdravljam ovaj prijedlog, prvenstveno činjenicu da se konačno otvara mogućnost interventnih kriznih fondova u situacijama prirodnih katastrofa. To je nešto na čemu radim od početka mandata i drago mi je da je Komisija uvrstila ovu mjeru kao mogućnost za sve države članice. Pozivam Vladu Republike Hrvatske da se što prije pokrene takav interventni fond te da se financijske linije otvore izravno prema poljoprivrednicima, OPG-ovima i jedinicama lokalne samouprave koji mogu biti posrednik u dodjeli sredstava, ali i primatelji s obzirom na to da nerijetko trpe velike štete upravo zbog prirodnih katastrofa i klimatskih promjena.
Drago mi je vidjeti i da će se konačno povećati plaćanja za male poljoprivrednike na 2500 EUR te da će biti lakše dobiti financijsku potporu kroz novu mogućnost paušalnog iznosa do 50 000 EUR kako bi se poboljšala konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava', rekao je on.
Prijedlog Europske komisije stavlja naglasak na pojednostavljenje procesa vezanih uz plaćanja za male poljoprivrednike, jednostavnije zahtjeve u pogledu kontrola i okolišnih kriterija te bolje upravljanje u kriznim situacijama. U području poljoprivrednih politika, već se duže vrijeme poziva na stvaranje uvjeta koji će poticati domaću proizvodnju te jačati otpornost i povećati razinu digitalizacije poljoprivrednog sektora, a posebno mladih i ekoloških poljoprivrednika.
'Ovaj je paket korak u dobrom smjeru, ali važno je da, kada tekst prijedloga dođe u Parlament, osiguramo da se ni na koji način ne slabe određeni uvjeti vezani uz poštivanje najviših standarda, posebice u području zaštite okoliša i radničkih prava. U sljedećem koraku radit ćemo na tome da osiguramo dobar balans i razvijamo domaću europsku poljoprivrednu proizvodnju koja se temelji na malim i srednjim poljoprivrednicima, na mladima, na jačanju položaja žena u poljoprivredno-proizvodnom sektoru, ali i na ruralnom razvoju bez kojeg nema ni poljoprivrede. Hrvatska ima nevjerojatne resurse i rezultate kada govorimo o kvaliteti hrane i moramo sačuvati našu domaću poljoprivrednu tradiciju koja se uvelike temelji na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima', zaključio je on.