U ožujku 2024. godine Hrvatski nogometni savez osnovao je posebno stručno povjerenstvo koje je imalo zadatak analizirati sve sporne sudačke situacije iz dotadašnjeg dijela sezone, uključujući (ne)ispravno korištenje VAR protokola, točnost odluka, primjerenost komunikacije te zaključke Komisije nogometnih sudaca u tim situacijama. U povjerenstvo su tada imenovani predsjednica Lada Rojc te dva člana, Miro Grgić i, na preporuku Uefe, Darko Čeferin.
Prošloga ljeta, HNS je imenovao Bertranda Layeca predsjednikom Komisije nogometnih sudaca, koji je u proteklom razdoblju dobio na uvid potpuni izvještaj Povjerenstva. Komisija nogometnih sudaca ovim putem izvještava javnost o glavnim zaključcima Povjerenstva.
Evo izvještaja Povjerenstva za analizu VAR situacija i odluka:
'Povjerenstvo je ukupno analiziralo 637 situacija, zaključno s 30. kolom SHNL-a u natjecateljskoj godini 2023./24. (ukupno 150 utakmica SHNL-a i pet utakmica SuperSport HNK). To je uključivalo sve postignute pogotke, moguće kaznene udarce, izravne crvene kartone i druge situacije podložne VAR protokolu. Povjerenstvo je pritom pokazalo dosljednost i unificiranost te su sve odluke donesene jednoglasno.
Nakon detaljne analize svih navedenih situacija (637) te situacija koje su izazvale prijepore i polemike (moguće propuštene situacije), Povjerenstvo je izdvojilo 29 situacija u kojima je, prema mišljenju Povjerenstva, došlo do pogrešaka u kojima je izostala intervencija VAR-a ili je ona bila nepotrebna, što je u konačnici dovelo do pogrešnih odluka na terenu. Ta brojka uključuje određene situacije gdje je intervencija VAR-a bila opravdana, ali je sudac ostao pri pogrešnoj odluci i nakon pregleda snimke.
U analizi OFR-a (pregled snimke na terenu od strane glavnog suca), od ukupno 34 takve situacije, Povjerenstvo je suglasno s VAR intervencijama i konačnim odlukama sudaca na terenu nakon pregleda snimke u 21 situaciji. Te situacije primjeri su dobro analiziranih situacija iz VAR sobe te ispravne komunikacije suca na terenu i sobe za VAR, u kojima su u potpunosti ispoštovane smjernice VAR protokola.
Komunikacija
Komunikacija između sudačkog tima na terenu za igru i VAR sobe je ključna za donošenje ispravnih odluka. Ta komunikacija ima svoje standarde koji su ujedno i propisani u VAR protokolu. Povjerenstvo je primijetilo kako u pojedinim slučajevima iz sobe za VAR dolaze informacije koje nisu u skladu s VAR protokolom. Također, povremeno su se mogli čuti komentari koji nemaju direktne veze s utakmicom, što dovodi do gubitka koncentracije i fokusa.
Konačno, Povjerenstvo je primijetilo korištenje vulgarnih riječi u komunikaciji te je naglasilo neprihvatljivost kontinuiranog ponavljanja vulgarnih riječi ili fraza u komunikaciji, zbog neprimjerenosti (koje je uzrokovalo opravdanu ogorčenost javnosti), ali i opterećivanja komunikacijskog kanala koji se treba koristiti za brzu, jasnu i konciznu komunikaciju.
Tehnički nedostaci
Povjerenstvo je također istaknulo da su ekrani za gledanje snimke na terenu na stadionima Maksimir i Opus Arena neprikladno smješteni u blizini tehničkog prostora domaće ekipe, što može dovesti do neprikladnog ponašanja službenih osoba i uzrokovati izricanje opomena, što se može prevenirati postavljanjem ekrana na neutralnu poziciju.
Zaključak
Sustav VAR-a zamišljen je kao 'padobran' za suce, a na njima je da ga koriste u okvirima VAR protokola. Suci na terenu i u sobi za VAR trebaju biti svjesni da su jedan tim te da međusobnim pomaganjem pomažu i sami sebi.
Povjerenstvo je također naglasilo važnost uloge operatora u sobi za VAR te je predložilo postavljanje centralne VAR sobe koja ima višestruke prednosti.
Povjerenstvo smatra da je VAR sustav kvalitetno uveden u hrvatski nogomet, da su suci sposobni sudjelovati u utakmicama u kojima se koristi VAR te da su pogreške koje su se dogodile isključivo rezultat individualnih pogrešaka pojedinih sudaca.
Stav Komisije nogometnih sudaca
Komisija nogometnih sudaca zaprimila je detaljan izvještaj Povjerenstva, primila na znanje navedene informacije te se složila sa zaključcima Povjerenstva. U okviru svojih aktivnosti, seminara i edukacija, Komisija je ukazala sucima na navedene i primijećene propuste i pogreške, naglašavajući važnost poštivanja svih aspekata protokola kada se radi o komunikaciji između glavnog suca i VAR-a, uz, naravno, poštivanje i svih drugih naputaka Komisije nogometnih sudaca'.