Hrvatski eurozastupnici iz redova HDZ-a, odnosno EPP-a Sunčana Glavak i Davor Ivo Stier te dopisnik Jutarnjeg lista u Bruxellesu Augustin Palokaj na poseban su se način osvrnuli na život i djelovanje preminulog pape Franje u emisiji 'Iz srca Europe', snimljenoj u novom studiju Europskog parlamenta u Bruxellesu, čiji je urednik i voditelj Alen Legović.
Progovorili su, naime, o simbolici dana njegove smrti, o njegovoj ostavštini, njegovom odnosu prema izbjeglicama i današnjim krizama i ratovima kao i o njegovom odnosu prema Europi, prema Hrvatskoj te pojedinim zemljama hrvatskog susjedstva. Odgovorili su, među ostalim, na pitanja kakav je papa sada potreban Europi i svijetu te kakav je utjecaj Europe na Katoličku crkvu.
'Papa je do zadnjeg trenutka htio služiti. Ostao mi je upečatljiv njegov osmijeh - bez obzira na tešku bolest - koji je pružao nadu. Po tome ću ga pamtiti.
Ovaj će Uskrs ujedno ostati zapamćen kao tih prijelaz jedne epohe, zaustavio je vrijeme čovjeka koji je donio brojne novosti u Crkvu. Kad je počinjao svoj pontifikat, nitko nije mogao ni zamisliti da će se na ovom području voditi rat i da će nam biti potreban baš takav papa.
Njegovim dolaskom, dakle, započela je nova era u Crkvi. Snažni papa donio nam je drukčiji pogled na nju i otvorio je svima', kazala je Glavak.
Stier je ustvrdio kako su dosadašnji pape bili različiti tipovi. Naveo je primjer Benedikta za kojeg je kazao kako je bio fokusiran na doktrinu, dok je s druge strane, prema njegovim riječima, Franjo bio pastoralac.
'Otpočetka je uspostavio poseban odnos s vjerničkim pukom. Od prvog pozdrava 'buonasera' stvorila se kemija i do kraja, sa zadnjim atomima snage, htio je biti s njime. Pamtit ću ga kao neposrednog čovjeka koji se nije štedio, koji nije robovao protokolima. Bio je jednostavan, a opet dubok u mislima i velik u jednostavnosti', konstatirao je Stier.
Palokaj je stava kako se štošta dogodilo tijekom pontifikata pape Franje. Izrazio je nadu kako će sljedeći izabrani papa nastaviti njegovim putem.
'Nadam se kako će novi bez kompromisa reagirati na zloupotrebu kršćanstva za širenje netrpeljivosti, mržnje, isključivosti itd. Ovaj je to radio, što je iznimno važno uzmemo li u obzir da predstavlja milijardu i 400 milijuna vjernika u svijetu', obrazložio je.
Što su još istaknuli Glavak, Stier i Palokaj, provjerite u emisiji u nastavku.