Nove podatke koji otkrivaju dramatičan porast razine 'vječne kemikalije' TFA (trifluorooctene kiseline ) u okolišu objavila je danas Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) u svom izvješću Poruka iz boce – Brzi porast kontaminacije TFA diljem EU.
Prijevod izvješća na hrvatski jezik dostupan je na stranicama udruge Zemljane staze.
Analizirano je 10 starih i 39 novijih vina iz 10 europskih zemalja, od kojih i dvije boce vina proizvedenog u Hrvatskoj. TFA je otkrivena u svim novijim vinima, sa srednjom koncentracijom od 110 mikrograma po litri (µg/l) i vršnim razinama do 320 µg/l. Ovo je oko 100 puta više od prosječnih – već visokih razina prethodno izmjerenih u površinskoj i pitkoj vodi. Za razliku od toga, TFA nije otkrivena u starim vinima proizvedenim prije 1988. godine. Od 2010. primijećen je nagli porast razine kontaminacije.
Za analizu je odabrano vino jer je moguće doći do uzoraka starih više desetljeća, čime je omogućena usporedba sadržaja TFA i PFAS spojeva.
Paralelne analize pesticida pokazale su ostatke do 8 pesticida i metabolite pesticida u 94 % konvencionalno proizvedenih vina. Otkriveno je ukupno 18 pesticida, uključujući dva PFAS fungicida, fluopiram i fluopikolid. Naime, četiri od pet analiziranih organskih vina nisu sadržavala vidljive ostatke pesticida, ali su sadržavala TFA. Ipak, vina u gornjoj polovici raspona koncentracije TFA (srednja vrijednost: 176 μg/l) pokazala su, u prosjeku, dvostruko veće opterećenje pesticidima u usporedbi s onima u donjoj polovici (srednja vrijednost: 58 μg/l).
Helmut Burtscher-Schaden, stručnjak za okoliš u organizaciji GLOBAL 2000 i inicijator studije, opisuje nalaze kao 'alarmantne u dva aspekta'. Prvi su detektirane visoke razine koncentracije, koje ukazuju na masivnu bioakumulaciju TFA u biljkama: 'Vjerojatno unosimo znatno više TFA putem hrane, nego što se prije pretpostavljalo'. Još više zabrinjava, kaže Schaden, nagli porast kontaminacije od 2010. 'Potrebna je hitno djelovati kako bi se zaustavile daljnje emisije TFA u okoliš.'
Natalija Svrtan, predsjednica udruge Zemljane staze, izjavila je povodom objave izvješća: 'Ova studija još jednom potvrđuje da moramo djelovati odmah. Trifluoroctena kiselina (TFA), produkt razgradnje PFAS pesticida, ne razgrađuje se u okolišu i povezana je s reprotoksičnošću. Hitno moramo zaustaviti njezin pritjecaj u okoliš. Jučer smo zajedno s hrvatskim udrugama uputili pisma trima nadležnim ministarstvima – poljoprivrede, zaštite okoliša i zelene tranzicije te zdravstva – zahtijevajući zabranu korištenja pesticida koji sadrže PFAS spojeve te provođenje ciljane analize njihove prisutnosti u vodi i okolišu.'
Michael Müller, profesor farmaceutske i medicinske kemije na Sveučilištu u Freiburgu, opisuje naglo nakupljanje TFA u hrani biljnog podrijetla kao 'crvenu zastavu koja zahtijeva odlučnu akciju'. Neovisno o današnjoj studiji PAN-a, uočio je slične trendove u vlastitim analizama TFA u starim i novijim vinima. 'Naši nalazi jasno pokazuju hitnu potrebu za hitnim mjerama za zaustavljanje daljnjih emisija TFA', rekao je. 'U novijim vinima ubranim nakon 2020. uočili smo širok raspon kontaminacije TFA, od 20 do 330 μg/l. Najniže razine pronađene su u organski proizvedenim vinima, od grožđa uzgojenog na zemljištu koje je desetljećima bilo bez kemijskih inputa. To ukazuje na PFAS pesticide kao izravni ili neizravni čimbenik koji može pomoći u objašnjenju visokih razina TFA otkrivenih u usjevima.'
Potvrda naglog porasta razine TFA također dolazi iz usporedbe sa službenim podacima EU koje je prikupio Referentni laboratorij EU CVUA Stuttgart. Studija iz 2017., provedena u ime Europske komisije, ostaje jedino službeno istraživanje TFA u hrani do danas. U to je vrijeme 27 europskih vina pokazalo srednju koncentraciju od 50 μg/l, s vršnom vrijednošću od 120 μg/l. Nasuprot tome, novo istraživanje iz 2025. izvješćuje o medijanu od 110 μg/l, s vršnim razinama od 320 μg/l.
Salome Roynal, službenica za politiku u PAN Europe izjavila je: 'Nalazi su jasan poziv na buđenje za EU. Tvari koje ispuštaju TFA u okoliš moraju se ukloniti s tržišta bez odlaganja. Ovo mora započeti trenutačnom zabranom svih PFAS pesticida – izravnog i lako sprječivog izvora onečišćenja TFA – zajedno sa zabranom F-plinova.' Ona dodaje: 'Očekuje se da će države članice EU sredinom svibnja glasovati o prijedlogu Komisije za zabranu PFAS pesticida flutolanila – prekursora TFA. Nadamo se da razumiju da je ovo odlučujući trenutak za budućnost naše vode, naše hrane i naposljetku našeg zdravlja te da će glasati za njegovu zabranu.'
Pozadina
TFA je nerazgradivi krajnji proizvod razgradnje drugih spojeva PFAS, poput onih koji se koriste u tehnologijama hlađenja ili kao aktivne tvari u pesticidima. Što se tiče onečišćenja podzemnih voda, PFAS pesticidi iz poljoprivrede glavni su uzročnici. Prema studiji Njemačke agencije za okoliš, oni čine potencijalni godišnji udio od 76 %, a slijede emisije TFA od kiše (koje potječu uglavnom od fluoriranih plinova koji se koriste u rashladnim sustavima) sa 17 %, te postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda i gnojnica s po 3 %.
Toksikološki, TFA se dugo smatrala uglavnom bezopasnom, osobito od strane proizvođača PFAS spojeva. Međutim, studija iz 2021. koju su naručili proizvođači TFA, u skladu s Uredbom o kemikalijama REACH otkrila je ozbiljne malformacije u fetusa kunića. Od tada se sumnja da TFA predstavlja rizik za ljudsko reproduktivno zdravlje.
Vodeći znanstvenici koji se bave problemima vezanim za okoliš nedavno su ukazali na dramatičan porast kontaminacije TFA u vodenom ciklusu i biosferi, opisujući to kao prijetnju planetarnoj granici.
Studija koja je uključivala testiranje vina iz Austrije, Belgije, Hrvatske, Francuske, Njemačke, Grčke, Mađarske, Italije, Luksemburga i Španjolske, provedena je u suradnji s članicama i partnerima PAN Europe: Austrija (GLOBAL 2000), Belgija (Nature & Progrès i Bond Beter Leefmilieu), Hrvatska (Zemljane staze), Francuska (Générations Futures), Njemačka (PAN Njemačka), Grčka (Ecocity), Mađarska (MTVSZ/Friends of the Earth Hungary), Luksemburg (Mouvement Écologique), Španjolska (Ecologistas en Acción) i Švedska (Naturskyddsföreningen).