Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
POVRATAK ZLATKA SUDCA Nakon godina izolacije, karizmatik ima novu funkciju u Crkvi

POVRATAK ZLATKA SUDCA Nakon godina izolacije, karizmatik ima novu funkciju u Crkvi

Već godinama izbiva iz javnosti

Informativna katolička agencija danas je na svojim stranicama gotovo usput, u sklopu birokratske vijesti o imenovanjima u Krčkoj biskupiji, objavila da je kontroverzni svećenik i karizmatik, velečasni Zlatko Sudac, imenovan duhovnim pomoćnikom u župi u Krku. Kako doznaje Telegram, ova dužnost 53-godišnjem Sudcu povjerena je još prije godinu dana, a nejasno je zašto je vijest o tome službeno objavljena tek sada. Nije sasvim jasno ni što podrazumijeva njegova nova dužnost te znači li ona prekid medijske izolacije ovog svećenika...

Velečasni Sudac, naime, već godinama izbiva iz javnosti, a više ni ne održava duhovne obnove po kojima je bio poznat nakon što ga je vrhuška Katoličke crkve odlučila prije petnaestak godina maknuti iz javnog života. Tada se navodilo da je Crkva to navodno učinila zbog njegovih iskričavih stavova i istupa, no konkretni razlozi razlaza Crkve i njega nikada nisu do kraja razjašnjeni.

Okušao se u biznisu

Nakon toga, pisalo se da se velečasni Sudac bavi uređenjem interijera, prodaje svoje slike te sporadično održava duhovne obnove u hotelima, a u periodu spomenutog 'raskola' okušao se u biznisu i pokrenuo tvrtku Joshua d.o.o., ali se u tim vodama nije toliko snašao. Tvrtka je često bila u minusu, a iz sudskog registra brisana je 2018. godine.

Također, prije petnaestak godina otvorio je na svom portalu www.velecasnisudac.com hotline preko kojeg je posjetiteljima naplaćivao svoje duhovne poruke snimljene na govornom automatu. No i taj biznis je vrlo brzo minuo. Velečasni Sudac posljednji put je snimljen 2018. godine u jednom zagrebačkom restoranu, a čitavo ovo vrijeme bio je na Krku gdje se posvetio crkvenom životu.

Stigme na tijelu

Osim po duhovnim obnovama, najpoznatiji je po stigmama na čelu i zapešćima, zbog kojih je bio na specijalističkim pregledima u rimskoj klinici Gemelli gdje su liječnici pokušavali utvrditi podrijetlo križa na njegovu čelu.

Dio tog liječničkog tima bila je i hrvatska liječnica Simona Gotovac, supruga političara Vlade Gotovca, a konzilij medicinara na kraju je donio zaključak kako suvremena medicina ne može objasniti njegove stigme. Nije poznato jesu li pomislili da su rane možda posljedica ljudskog djelovanja, a ne neke božanske intervencije.

Svijetlio kao žarulja

Sudac je u svojim propovijedima otvoreno podržavao generala Antu Gotovinu, protivio se prodaji hrvatske imovine strancima, ulasku Hrvatske u EU, a nekoliko puta se zalagao i da pjevač Marko Perković Thompson slobodno održi koncert u Puli.

U knjizi novinarke Dunje Ujević 'Zlatko Sudac – razgovori' iskreno je progovorio o svom životu, kazao je da se dugo ljutio na roditelje jer su sedamdesetih otišli raditi u Njemačku, imao seksualna iskustva, pio alkohol i probao marihuanu. Opisao je i trenutak kada je, kako tvrdi – lebdio. 'Svijetlio sam kao žarulja. Počelo me dizati u zrak', ispričao je.

Velečasni Sudac u jednom trenutku svog života otisnuo se i u glazbene vode pa je tako s Majom Blagdan i Ivanom Puljićem 2009. snimio album duhovne glazbe pod nazivom 'Put, istina i život'. Javnost ga je kritizirala zbog naslovnice albuma na kojoj spomenuta trojka kroči po vodenoj površini, kao što je to nekad, kako piše u Bibliji, radio Isus.

Vaša reakcija na temu