Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Općina Dugi Rat Koje je dopušteno prekoračenje brzine na cestama u Hrvatskoj?

Koje je dopušteno prekoračenje brzine na cestama u Hrvatskoj?

Policija otkrila detalje pametnih kamera

Jurnjava državnim i županijskim cestama koja više nalikuje vožnji autocestom - postala je svakodnevna pojava.

Jedna od najpouzdanijih metoda prepoznavanja i sankcioniranja neodgovornih vozača su stacionarne kamere za nadzor brzine. O kamerama među vozačima kruže različiti mitove i legende, od toga da su neke kamere samo prazna kućišta pa do toga da kamera snima samo jedan smjer kretanja vozila.

Je li istina da se vozači ne mogu sakriti od kamere, za Drava.info otkrio je Ivan Bartovčak, prometni službenik Policijske uprave koprivničko-križevačke.

Snimaju li kamere za nadzor brzine 24 sata dnevno?

- Stacionarna kamera snima 24 sata dnevno sve vozače koji prekorače dopušteno ograničenje brzine, snima prilikom svih vremenskih uvjeta te niti na jedan način ne daje do znanja vozaču da snima odnosno ni na koji ih način ne ometa u vožnji.

Jesu li neke kamere samo prazna kućišta, odnosno rotira li se na nekoliko lokacija jedna te ista kamera?

- Kamere se uglavnom rotiraju shodno sigurnosnoj prosudbi i problematici stanja sigurnosti cestovnog prometa.

Koji je domet kamere? Jesu li sve jednake?

- Na području sjeverne Hrvatske postavljaju se Gatso kamere serije RT4 koje vozača u prekršaju mogu snimiti na udaljenosti do 100 metara od kamere.

Postoji li dopušteno prekoračenje ograničenja brzine koje će kamera zanemariti?

- Kod spomenutih kamera uglavnom je isto kao i kod ostalih ručnih uređaja za mjerenje brzine, odnosno postoji mogućnost pogreške. Zato postoji pravilnik kojim je propisano da je sigurnosna razlika kod mjerenja brzine kod brzina do 100 km/h - 10 kilometara na sat, a kod brzina većih od 100 km/h je to 10 posto odstupanja te se ta vrijednost mora odbiti od izmjerene vrijednosti brzine kako bi se učinio ispravak zbog pogreške mjerila brzine.

Snimaju li kamere samo vozače koji dolaze iz jednog određenog smjera?

- Sve kamere na području naše policijske uprave mogu snimati vozila s obje strane, u obje prometne trake.

Mogu li kamere zabilježiti i neke druge prekršaje?

- Nove kamere za nadzor brzine ne mjere samo brzinu, već kontroliraju i putničke kabine pa mogu snimiti nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje, nekorištenje sigurnosnog pojasa te ostala neodgovorna ponašanja u prometu.

Vaša reakcija na temu