Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: -Rita- Izmjena Naredbe o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u RH

Izmjena Naredbe o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u RH

Na snagu stupa u subotu

U subotu, 17. svibnja, na snagu stupa izmjena Naredbe o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj koja je objavljena u Narodnim novinama broj 80/25.

Izmjenom Naredbe ukidaju se određeni dodatni zahtjevi koji su morali biti ispunjeni prije premještanja prijemljivih životinja iz Mađarske i Slovačke u Republiku Hrvatsku:

- ukida se zahtjev obveznog laboratorijskog pretraživanja na slinavku i šap (PCR i ELISA)

- ukida se zabrana premještanja prijemljivih životinja iz sabirnih centara u Mađarskoj i Slovačkoj.

Na snazi su i dalje mjere praćenja životinja po dolasku u RH, odnosno, pojačani pregledi i zabrana daljnjeg premještanja unutar RH u trajanju od 14 dana.

Također, pošiljke prijemljivih životinja i cisterne sirovog mlijeka koje su bile u provozu ili su porijeklom iz Mađarske ili Slovačke (izvan zona ograničenja) mogu ući u Republiku Hrvatsku isključivo na bivšem graničnom prijelazu Goričan gdje će se provoditi kontrola dokumentacije i dezinfekcija vozila.

Apeliramo da se subjekti pridržavaju svih određenih preventivnih mjera i kontaktiraju ovlaštene veterinarske organizacije za više informacija.

Podsjećamo, Naredbom su propisane i nacionalne mjere biosigurnosti koje se moraju provoditi na objektima na kojima se drže prijemljive vrste životinja te obavezna dezinfekcija prijevoznih sredstava kojima se prevoze životinje.

Subjekti koji prevoze prijemljive životinje dužni su prijevozna sredstva prije i nakon korištenja očistiti, oprati te provesti dezinfekciju, a o provedenoj dezinfekciji moraju posjedovati službenu potvrdu te istu predočiti na zahtjev službenih osoba.

Dodatne obveze koje se odnose na sve objekte na kojima se drže goveda, ovce, koze ili  svinje:
a. kontrolirani ulaz na objekt i izlaz iz objekta za ljude i vozila
b. provedba dezinfekcije ljudi i vozila pri ulasku i izlasku iz objekta
c. preporučeno je odvojeno držanje novouvedenih životinja najmanje 14 dana, za ovce i koze 21 dan od ostalih životinja na objektu
d. provođenje redovitog čišćenja, pranja i dezinfekcije vozila, pribora, predmeta i nastambi u skladu s tehnološkim zahtjevima, korištenjem odobrenog dezinficijensa u propisanoj koncentraciji
e. upotreba posebne odjeće i obuće ili korištenje jednokratne odjeće i obuće koja se nakon uporabe neškodljivo uklanja
f. pri svakom ulazu i izlazu iz nastambi sa životinjama provođenje dezinfekcije ruku i obuće
g. onemogućavanje kontakta prijemljivih životinja s drugim životinjama na objektu
h. provođenje deratizacije i dezinsekcije objekta u skladu s tehnološkim zahtjevima
i. propisano zbrinjavanje krutoga gnoja, gnojevke i otpadnih voda nastalih na objektu
j. skladištenje stelje i hrane za životinje na način da se onemogući kontaminacija, priopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede i ribarstva.

Vaša reakcija na temu