Na konferenciji za medije održanoj u srijedu 5. veljače 2025. u sjedištu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu Hrvatski Caritas predstavio je novi projekt 'Spasi kunu od propasti, daruj je za 1000 radosti!', koji pokreće kako bi do kraja godine pozivao i poticao hrvatske građane na prikupljanje i darivanje kovanica kuna i lipa, koje će nakon 31. prosinca 2025. postati bezvrijedne, a koje, pretvorene u eure, mogu u sklopu tradicionalnoga programa 'Za 1000 radosti' mnogim obiteljima, skupinama i pojedincima u potrebi udahnuti nov život i uliti im nadu.
O projektu 'Spasi kunu od propasti…!', motivaciji za njegovo pokretanje, očekivanjima, načinu provedbe, modalitetima uključenja i potpore, načinu raspodjele i korisnicima pomoći, na konferenciji su govorili mons. Bože Radoš, predsjednik Hrvatskog Caritasa, varaždinski biskup, Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i fra Tomislav Glavnik, ravnatelj Hrvatskog Caritasa.
Predsjednik Hrvatskog Caritasa varaždinski biskup mons. Bože Radoš zahvalio je ministru Marinu Piletiću što je došao podržati Caritasov projekt. Zahvalio je i medijima na dolasku i podršci naglasivši njihovu važnost u davanju i širenju dobroga glasa o kvalitetnim projektima.
Mons. Radoš je istaknuo kako Hrvatski Caritas ideje za projekte crpi uvijek iz evanđelja: 'Evanđelje je naš izvor od kojega se nikada ne odvajamo. Evanđelje ima snažnu poruku, a to je da male ljude treba staviti u središte. Ukoliko pazimo na male ljude, onda činimo ono što od nas evanđelje traži. Isus će u svojem djelovanju staviti uvijek u središte male ljude jer se u malenima vidi Božja prisutnost.“ Caritas ima svoju unutarnju potrebu staviti male i zaboravljane ljude koji su u potrebi u središte svojeg djelovanja. Evanđelje nas uči da se vrijednost nikada ne mjeri po količini, već po ljubavi s kojom se dijeli. Male stvari u sebi su već veličina! Tko misli na ono što je malo, svojim djelovanjem može ga učiniti velikim, a mi se nadamo da ovaj Caritasov projekt nosi u sebi upravo tu evanđeosku poruku - kuna može biti bačena i zaboravljena, a može biti i iskorištena za pomoć ljudima kojima je pomoć najpotrebnija.'
Mons. Radoš se zaustavio i na okolnosti koju su apostoli iznijeli pred Isusa utvrđujući da imaju tek nekoliko kruhova i dvije ribe, a potrebno je bilo nahraniti mnoštvo. Isus im je tada rekao da ono što imaju neka iznesu, i, doista, nakon toga Isus je svojom snagom umnožio 'to malo' da je postalo dostatno za sve prisutne. Isus im je jednostavno rekao neka počnu od malih stvari, da počnu dijeliti, pa će vidjeti da se mnoštvo može nahraniti i time. 'Na sličan način i ovim Caritasovim projektom želimo započeti od malih stvari, želimo svakome dati priliku da bude dionikom, i na taj način početi svi zajedno činiti dobro. Nije slučajno da je danas sv. Agata, čije ime znači dobra. Želim svakom od vas da i vi budete i nastavite biti dobri i sudjelujete u ovom projektu', zaključio je Predsjednik Hrvatskog Caritasa.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike g. Marin Piletić uime Vlade Republike Hrvatske i resornog Ministarstva podržao je projekt Hrvatskog Caritasa 'Spasi kunu od propasti, daruj je za 1000 radosti!' naglasivši kako je ovo još jedan u nizu hvalevrijednih projekata Hrvatskog Caritasa koji imaju za cilj pomoći najranjivijim skupinama našega društva, onima koji su u najvećoj potrebi. Istaknuo je kako su Hrvatski Caritas i mreža biskupijskih Caritasa jedan od najpouzdanijih partnera Vlade RH u pružanju socijalnih usluga diljem Hrvatske.
Skrenuo je pozornost na ulogu Hrvatskog i nad/biskupijskih caritasa u provedbi programa 'Zaželi', koji se odnosi na zapošljavanje žena u nepovoljnom položaju na tržištu rada (s naglaskom na žene starije od 50 godina, s najviše završenom srednjom stručnom spremom, s invaliditetom, žene žrtve trgovanja ljudima, liječene ovisnice, žrtve obiteljskog nasilja, beskućnice). Program je financiran iz Europskog socijalnog fonda a objava novog poziva očekuje se krajem veljače 2025.
Ministar Piletić pozvao je sve građane koji su u mogućnosti, a i dalje posjeduju kovanice kuna, da ih doniraju Hrvatskom Caritasu putem župnih ureda i župnih Caritasa te time pomognu najpotrebitijim obiteljima u Hrvatskoj.
Ravnatelj Hrvatskog Caritasa fra Tomislav Glavnik iznio je podatak Hrvatske narodne banke po kojem se kod naših građana još uvijek nalaze oko 155 milijuna eura vrijedne - a nezamijenjene - kovanice kuna i lipa. Krajnji rok za povrat, odnosno zamjenu, je 31. prosinca 2025. Nakon toga datuma kovani hrvatski novac propada.
Hrvatski Caritas stoga potiče građane da pronađu svoje spremljene, zametnute ili zaostale nezamijenjene kovanice kuna i lipa i namijene ih siromašnim obiteljima i pojedincima. U Hrvatskoj djeluje 1500 župa i župnih Caritasa, koji će prihvatiti darovane kune i proslijediti ih Biskupijskim Caritasima, a oni prema Hrvatskom Caritasu, koji će ih zamijeniti u HNB.
Projekt traje cijelu godinu, tijekom koje će se kontinuirano pozivati građanstvo na uključenje u Caritasov projekt spašavanje kuna i lipa kako veliko blago koje negdje leži neotkriveno ne bi propalo i ostalo neiskorišteno.
Sudjelovanje u Caritasovom projektu je prilika za aktiviranje volontera i svih građana i korporativnog sektora da postanu katalizatorom i stvarateljem dobra, istraživačima i usmjeravateljima prikupljenih sredstava.
Prikupljeni novac redistribuirat će se u područja u kojima je prikupljen u sklopu humanitarnog programa Hrvatskog Caritasa “Za 1000 radosti”, kojim Hrvatski Caritas nastoji u društvu razviti socijalnu osjetljivost, solidarnost i zajedništvo te ujedno prikupiti konkretnu pomoć za najsiromašnije obitelji i pojedince u Hrvatskoj koje teško preživljavaju boreći se s bolesti, nezaposlenosti i oskudicom, plaćanjem režija, nabavkom hrane i higijenskih potrepština.
Na kraju svoga obraćanja fra Tomislav Glavnik je pozvao sve ljude dobre volje da ne dopuste da vrijednost kuna i lipa propadne napominjući da je ovo velik izazov za župe i caritase, kao i za zajednicu u cjelini, ali da se otvara još veća prilika kako bi se pomoglo onima koji su u potrebi i na marginama društva.