Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot (Twitter) Kos: Nasilje protiv prosvjednika u Srbiji ne smije se tolerirati

Kos: Nasilje protiv prosvjednika u Srbiji ne smije se tolerirati

'Pravo na okupljanje temeljno je pravo koje se mora poštovati'

Europska povjerenica za proširenje Marta Kos upozorila je u srijedu da se nasilje protiv prosvjednika u Srbiji ne smije tolerirati i očekuje da policija nastavi osiguravati sigurnost prosvjednika.

'Pravo na okupljanje temeljno je pravo koje se mora poštovati i to pravo se mora primjenjivati mirno i u skladu sa zakonom. Zabilježeni su incidenti protiv demonstranata i očekujemo punu, nepristranu i brzu istragu', kaže se u otvorenom pismu povjerenice Kos koje je napisala kao odgovor na više pisama koje su joj uputili predstavnici srpske akademske zajednice, političari, organizacije civilnog društva i u kojima je izražena zabrinutost zbog trenutačne situacije u Srbiji.

'Nasilje se ne smije tolerirati. Od srbijanske policije očekujemo da i dalje brine o sigurnosti demonstranata. Jezik koji potiče nasilje i nedostatak međusobnog poštovanja ne mogu biti rješenje', upozorava Kos.

Povjerenica za proširenje kaže da pristupanje Europskoj uniji zahtijeva intenzivan napor cijelog društva, da to 'mora biti nacionalni projekt u vlasništvu svih: vlade, parlamenta, oporbe, civilnog društva, svake regije, grada i sela, i na kraju svakog pojedinog građanina u zemlji.'

Traži da se uspostave uvjeti za inkluzivan dijalog koji uključuje sve zainteresirane strane, političke aktere, institucije i članove civilnog društva za rješavanje reformi koje su neophodne za europsku budućnost Srbije.

Dodaje da reforme koje treba provesti u procesu pristupanja nude rješenja za brojna pitanja o kojima se danas raspravlja, da jačaju borbu protiv korupcije, osiguravaju neovisnost pravosuđa i odgovornost institucija, promiču slobode i pluralizam medija i poboljšavaju izborne uvjete.

'Ako se pravilno provedu, te će reforme imati transformativni učinak koji će koristiti svim građanima i približiti Srbiju Europskoj uniji', kaže Kos.

U Srbiji već više od tri mjeseca svakodnevno traju prosvjedi nakon pada nadstrešnice na željezničkom kolodvoru u Novom Sada kada je poginulo 15 ljudi. Prosvjede predvode studenti koji traži odgovornost institucija i transparentnu istragu o toj nesreći. Optužuju vlast predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je korupcija dovela do te nesreće. U više navrata napadnuti su prosvjednici, koji za te napade optužuju simpatizere vladajuće stranke.

Vaša reakcija na temu