Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
BOŽINOVIĆ: Hrvatska će se iduće godine 1. ožujka osloboditi minske opasnosti

BOŽINOVIĆ: Hrvatska će se iduće godine 1. ožujka osloboditi minske opasnosti

Od mina je stradalo više od 650 osoba, od kojih 207 smrtno, uključujući šestero djece

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izvijestio je Sabor da se Hrvatska nakon gotovo tri desetljeća rada približava cilju - potpunom uklanjanju minske opasnosti do 1. ožujka 2026. Taj trenutak označit će, kako kaže, pobjedu života nad smrću i ispunjenje moralne obveze prema žrtvama rata i pirotehničarima.

Od mina je stradalo više od 650 osoba, od kojih 207 smrtno, uključujući šestero djece. No, Božinović je izrazio zadovoljstvo što prošle godine nije zabilježena nijedna minska nesreća, što smatra potvrdom učinkovitosti sustava. Površina minski sumnjivog područja do kraja 2024. svedena je na 49,3 km2, u 16 gradova i općina unutar tri županije. Potvrdio je i da je Splitsko-dalmatinska županija očišćena od mina te najavio službenu potvrdu u Splitu.

Saborski zastupnici podržali su najavu završetka razminiranja, no oporba je istaknula problem ponovljenih razminiranja. Božinović je pojasnio da su izvođači, nakon utvrđenih propusta, morali o svom trošku ispraviti greške, bez dodatnog troška za državu. Dodao je kako su pojedinačni slučajevi mina još mogući, ali da će sustav nastaviti s nadzorom.

MUP i Ministarstvo branitelja rade na izjednačavanju primanja pirotehničara s braniteljima pri odlasku u mirovinu. Također, Hrvatska planira svoje znanje u razminiranju ponuditi drugim zemljama, uključujući Ukrajinu.

Podsjetio je da je početna procjena 1996. navodila čak 13.000 km2 minski sumnjivog područja. Ključnim smatra osnivanje Hrvatskog centra za razminiranje 1998., koji je omogućio sustavan pristup. Više od 67% razminiranja financirano je iz domaćih izvora, dok je iz fondova EU povučeno 260 milijuna eura. Božinović je zaključio da je Hrvatska time pokazala suverenost i sposobnost preuzimanja odgovornosti.

Vaša reakcija na temu