Hrvoje Petrač je osam mjeseci je bio nedostupan, a onda se sam odlučio pojaviti na vratima Remetinca. I učinio ono što su ljudi iz njegovog okruženja najavljivali od studenog lani kada je počela afera Mikroskopi - da će se sam predati, javlja Večernji list.
Njemu je još u studenom lani u aferi Mikroskopi određen istražni zatvor od opasnosti od bijega, a činjenica da se sada sam predao, vjerojatno znači da će mu istražni zatvor biti ukinut nakon što ga USKOK ispita. Kada bi se to moglo dogoditi za sada nije jasno no u sličnim situacijama, obično prođe nekoliko dana prije no što se osumnjičenik za kojim se tragalo i koji se sam predao, da iskaz tužiteljstvu. Doduše, pošto Petraču nije prvi put da je bio nedostupan pravosuđu, nije nemoguće i da USKOK ne bude sklon njegovom skorom puštanju na slobodu. S obzirom na to da mu je istražni zatvor bio određen zbog bijega, može ponuditi i jamčevinu, a hoće li jamčevina biti prihvaćena ili ne, u tom bi slučaju odlučivao sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda.
Inače, Ivan Turudić, glavni državni odvjetnik, nedavno je rekao da bi do kraja srpnja trebala biti donesena državnoodvjetnička odluka u aferi Mikroskopi, odnosno treba biti odlučeno o podizanju optužnice. Tada je kazao i da bi se Petrač uskoro mogao pojaviti u Hrvatskoj, što implicira, da je Petračeva predaja, dogovorena s policijom. Kako to i inače biva kada su predaje nedostupnih osumnjičenika u pitanju.
Kada je afera Mikroskopi lani počela, nedostupni su osim Petrača, bili i njegovi sinovi, Nikola i Novica. No obojica su se u relativno kratkom roku, nakon što je istraga protiv njih pokrenuta, sami javili u Remetinec. Njima je istražni zatvor bio određen zbog mogućeg utjecaja na svjedoke, jednom i zbog opasnosti od ponavljanja djela. Ipak, od veljače se obojica brane sa slobode, jer su prestale postojati zakonske osnove za istražni zatvor. Na slobodi su odavno i svi ostali osumnjičenici koji su obuhvaćeni aferom Mikroskopi. Osim Saše Pozdera, kojem je nakon USKOK-ove žalbe nedavno odbijen zahtjev da mu se istražni zatvor, određen zbog opasnosti od bijega, zamijeni jamčevinom od 690.000 eura.
Istraga u aferi Mikroskopi počela je lani u studenom i izazvala je lom na političko-pravosudnoj sceni jer je bio uhićen Vili Beroš, u to vrijeme ministar zdravstva u Vladi Andreja Plenkovića. Dodatni problem je bio što su istrage istovremeno pokrenuli i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) i USKOK, što je dovelo i do prvog sukoba nadležnosti između dva tužiteljstva, a Turudić je prijepor riješio u korist USKOK-a, koji je od EPPO-a preuzeo i njihovu istragu i njihove osumnjičenike (trojicu Petrača), pa se sada vodi jedna istraga. U sklopu te istrage Beroš se sumnjiči i da je primao i mito kako bi Petračima, Pozderu i ostalima omogućio da bolnice nabave opremu po višestruko prenapuhanim cijenama.
Istraga je inicijalno počela nakon što je EPPO lani u sklopu jedne druge istrage oduzeo mobitel Nikole Petrač. Kasnije je u tom mobitelu nađena WhatsUp grupa čiji su članovi bili Petrač i sinovi te Pozder. Grupa je bila formirana 15. listopada 2022. i u njoj je komunikacija koji su članovi grupe, kako se sumnja, razmjenjivali do 29. prosinca 2023. A onda se Nikola Petrač sjetio da možda ne bi bilo loše uključiti opciju - brisanja poruka. Brisanje poruka je bilo tempirano na određeni period, a spomenuta grupa imena Petrač &Pozder bila je aktivna sve dok mobitel nije oduzet Nikoli Petraču. Navedena četvorica sadržaj svoje komunikacije često su dijelili i s Tomom Pavićem, i to preko raznih aplikacija. U tim komunikacijama se ime Vilija Beroša često spominjalo i to pod šifrom - Mali.
Osim trojice Petrača, Beroša, Pozdera i Pavića, istragom su još obuhvaćeni i liječnici Krešim Rotim i Goran Roić, a sve se skupa ih se sumnjiči s da su u sklopu zločinačkog udruženja po znatno napuhanim cijenama prodavali medicinsku opremu, piše Večernjak.